Özkök: ‘2004'te Hükümeti FETÖ'ye Karşı Uyardık’

 > -

Darbe girişimini araştırmak üzere kurulan Meclis Araştırma Komisyonu'na bilgi veren eski Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök, 2004'te dönemin Genelkurmay Başkanı'yken MGK'da alınan kararla hükümeti FETÖ'ye karşı uyardıklarını belirterek, "Açıkça söyleyim pek fazla bir şey yapıldığını görmedik" dedi.

Eski Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök, 15 Temmuz'daki darbe girişimini araştırmak amacıyla kurulan Meclis Araştırma Komisyonu'na bilgi verdi.

AA ve DHA'nın komisyondan aktardığı habere göre Hilmi Özkök'ün açıklamaları şöyle:

‘Hükümeti kesin olarak bilgilendirdik ve durum iyi değil dedik’

Arşiv

“2004 Milli Güvenlik Kurulu'nda silahlı kuvvetler olarak dedik ki 'Bu örgüt çok büyük bir imkan kabiliyetine kavuştu. İmkan kabiliyeti yıllar içinde oluşur ama niyet bir gecede değişir. Aynen böyle söyledik. Dedik ki icra planı yapılsın bu iş takip edilsin o zaman kadar tehlikeli bir örgüt olarak görülmüyor tabi iyi niyetli görülüyor. Ama biz MGK'da bunu açıkça söyledik. Hükümeti kesin olarak bilgilendirdik ve durum iyi değil dedik.

'Pek fazla bir şey yapıldığını görmedik'

Orada bir karar alındı. Ona icra planı denildi. Hükümete tavsiye ediyor MGK bunu. Hükümetin unsurları da orada olmakla beraber. Ne yapılıyor diye izledik, açıkça söyleyim pek fazla bir şey yapıldığını görmedik.

Biz gene her toplantıda irticadan ve bu örgütlerin tehlikesine dikkat çeken konuşmaları MGK'da kuvvet komutanları da var biliyorsunuz her zaman dile getirdik. Duyduklarımızı her zaman elimizden geldiği kadar yaptık. Ama kaynağı nüfuz etmemiz mümkün olmadı. Hep bildiğimiz şeyi böylece hepimiz birlikte teklif ettik. Bir fikir birliği yapılmış olarak gidiliyor MGK'ya. Sonrasında bizim elimizde olan bir şey değil. Sonra 2006 yılında emekli oldum."

‘O dönem Fetullahçılık suçtur diye bir kanun yok’

Hilmi Özkök, o dönem 'Fetullahçılık suçtur' diye bir kanun olmadığını, bu nedenle yakalananları disiplinsizlik suçuyla silahlı kuvvetlerden attıklarını söyledi.

'Harp okulundayken namaz kılardık. Ama bu kullanıldı'

Özkök, "Biz harp okulundayken namaz kılardık. Her terhis olan devrem mevlid okuturdu kışlada, şerbet dağıtırdı. Ama bu kullanıldı. Biz görevde iken dini konuların tamamen ayrı tutulmasını isterdik. Ben de inançlı bir insan olduğumu hiçbir zaman saklamadım; onun için de başıma çok sıkıntılar geldi. Ama bir defa makamımda namaz kılmamışımdır, kimse de görmemiştir. O ayrı, o ayrı" ifadelerini kullandı.

Sorulara cevaplar

Al Jazeera Türk'ten Gonca Şenay'ın haberine göre eski Genelkurmay Başkanı’na komisyondaki milletvekilleri bazı sorular yöneltti ve Özkök şöyle yanıt verdi:

'TSK’da örgüte siz mi göz yumdunuz?'

Özkök’e yöneltilen en çarpıcı sorulardan birini HDP Mardin Milletvekili Mithat Sancar sordu. Sancar, “Kamuoyunda bu yapılanmanın en çok sizin döneminizde yerleştiği, sizin göz yumduğunuz algısı var. Ne diyorsunuz?” sorusu oldu.

Özkök bu soruya, “Kesinlikle böyle bir şey yok.” yanıtını verdi ve şöyle konuştu:

"Güya Fethullah’a sormuşlar, ‘Ordunun demokratikleşmesi nasıl sağlanır?’diye. O da ‘Hilmi Paşa Genelkurmay Başkanı olduğu zaman’ demiş. Bunun olduğu belirtilen toplantıda bulunan bir köşe yazarı öyle bir şey olmadığını söyledi. Bu çok kullanıldı. Bir de ben inançlıyım. Benim laik olduğumu emrimde çalışanlar bilir. Farklı düşünenler olabilir. Ben dedem Hilmi Özkök’ün öğrencisiyim. Tarikat marikat yoktur. Hiçbirine inanmam. Öyle bir yanaşma da olmadı bana. Herhangi bir kimse ‘Gel Fethullahçı ol’ demedi. Bir falsom olsa beni parça parça yaparlardı."

Dursun Çiçek: 'İfade verirken mahkeme heyetinin onlardan olduğunu bilerek neden o kadar saygılı davrandınız?'

Toplantının en dikkat çeken anlarından biri ise Ergenekon davasında "Islak imza" olarak kayıtlara geçen delil gerekçe gösterilerek tutuklanan o dönemin albayı bugün CHP Milletvekili Dursun Çiçek'in sorusu oldu. Çiçek, Özkök'e "İfade verirken mahkeme heyetinin onlardan olduğunu bilerek neden o kadar saygılı davrandınız?" diye sordu. Özkök, "Ben eski Genelkurmay Başkanıyım, örnek olmak durumundayım. Biz herkese saygılı davranırız" yanıtını verdi. Hilmi Özkök, Çiçek'in bir diğer sorusunu ise bu noktaya gelinmesinde esas sorumlu hükümetlerdir diye cevapladı.

Neden 'ete soğan doğrama' açıklamasını yaptı?

"Sayın Gül beni bir konuda davet etti, gittim. Çıkışta gazeteciler öyle bir şey sordular ki bana, olmamış bir şey olursa ne olur gibi… Ben de 'hele bir olsun ondan sonra' anlamında söyledim. 2008 yılında oldu bu. Benim zamanımda kimse tutuklanmadı. Bunlar hep ben emekli olduktan sonra oldu. MGK’da söylenen sözden daha önemli bir söz olabilir mi? Bundan daha fazla ne olur? Ben kendimi ettiğim yemin gereği siyasete bağlı gördüm. Herkesin kendi görevini yaptığı bir Türkiye istedim."

Hasan Atilla Uğur kendisine FETÖ listesi getirdi mi?

"Böyle bir şey olmadı."

Neden İlker Başbuğ hedef alındı?

"İlker Paşa iki sene kurmay başkanlığımı yaptı. Suçsuzluğuna yürekten inanıyordum ama davada onunla göz göze geldiğim an, en acı çektiğim andır. Bence bir Genelkurmay Başkanı alarak şov yapmak istediler. İlker Paşa çok sağlam bir arkadaş. İrtica ile ilgili konularda çok sağlam bir arkadaş. Bir şeyi vesile yaptılar. Böyle bir acıyı yaşattılar."

'Darbe girişiminde adı geçen Mehmet Partigöç ve Mehmet Dişli ile ilgili bir işlem yapmış mıydınız?'

"Bilinmiyordu, bilinseydi mutlaka yapılırdı. Kara Kuvvetleri’nden ya da MİT’ten, Emniyet’ten istihbarat gelirdi. Gelmiyorsa TSK dışarıda istihbarat yapamaz."

15 Temmuz darbe girişimi ile ilgili ne düşünüyor?

"Çok hain bir girişim. Bu derece cüretli olduklarını, yapabileceklerini beklemiyorduk. Oğlum aradı, 'Baba uçaklar uçuyor' dedi. Ben inanamadım. Hiç beklemediğimiz bir şeydi. O gece de dedim, 'Hükümetleri değiştirmek seçmenin görevidir. Mefhum bir saldırıdır, hoşgörülemez.' Ben emekli olduktan sonra 10 sene geçti. Çok şey oldu. Bizim yönümüzden, bunu örgütün yaptığına dair hiç bir şüphe yoktur."

Darbe Komisyonu, 27 Ekim tarihine kadar önemli isimleri dinleyecek.

Darbe Komisyonu'nun Dinleyeceği İsimler Arasında Erdoğan'ın Eniştesi de Var - onedio.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

FACEBOOK YORUMLARI

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gorkyroid

2002 yılından 2006 yılına kadar görev yapıyorsun, 2004 yılında durumu belirtiyorsun....ee sonra 10 yıl sessiz kalmanıza sebep neydi ? komisyon bunu neden sormuyor ? Yalan Ergenekon Yalan Balyoz davalarında neden sessiz kaldınız ????

socialworker

yazamıyorum ama fena sövesim var

pelikan

ii de paşa , ne ergenekon ne balyoz zamanı ağzından tek kelime duyamadık , hayırdır ?? Neden şimdiye kadar bekledin diye sormazlar mı adama ?

abdullah-savan

Şuuut ve gol

logicaldoor

Bir yapı devletin içine sızıyor, ama "iyi niyetli" oldukları düşünülerek göz yumuluyor. Oldu canım, hadi öptüm, iyi uykular...

neptun

günün ak-itleri o zamanlarda fetonun t*şaklarını yalamakla meşgüldü..şimdi ise teröris diyorlar fetoşa...ulan yıllardır dilimizde tüy bitti..hala da söylüyoruz.. akp nin foyalarıda ortaya çıkacak. o zaman bildiğim tanıdığım ak-it lerin yüzüne özgürce tükürebilecem...

yildirimmuhammet

tipik KEMALİST general 2004 yılında sadece namaz kılan ve oruç tutan gerçek vatan evlatlarını raporladılar . FETÖ zaten bunlardan daha çok kemalist göründükleri için gerçek vatan evlatları 60 yıldır orduda yer bulamazken darbeci kemalist ve ABD'li FETÖ cüler hüküm sürdüler .... bu işi çözseler iyi olur yoksa 20 yıl sonra bu seferde kemalistler darbe yapmaya filan kalkarsa bu sefer millet ER , subay , general dinlemez herkesin kellesini alır ... bu milletin 100 senedir ordudan çektiği yeter ... bizi koruması için kurulan ordunun tek yaptığı kendi milletine zulüm etmek ve kendi devletine ihanet etmek böyle orduların sonu hiç iyi bitmez ....

neptun

http://i.hizliresim.com/OEXn7Q.jpg

sciencesoldier

eveeettt aferin askere düşman ol tamam mı. askerlik yapmadın herhalde o askerler istese sizi parçalarlardı. adamlar bizi korumak için gecelerini gündüze katıp cephede korusunlar bizi sen de onlara karşı ol. tiyatro darbede yaptığın gibi sıkıyorsa git doğuya da görelim erkekliğini

ataturkunaskeri2

Muhammed, İsrail'den döndün mü? :D

pocchini

bir çomarın köpeği varmış adı da çomarmış...

yildirimmuhammet

O tapındığınız diktatörde tarihin tozlu raflarında hitlerin yanında yerini alacak ...

sciencesoldier

haklısın öyle bir diktatör ki halkına değer verdi. halkın liderini seçmesine izin verdi. kadınlara seçme seçilme hakkı verdi. kadın erkek eşitliği için uğraştı. ülkenin eğitim seviyesini yükseltti. tüm çocukların okuması için uğraştı. vatanını savundu ingilizlere peşkeş çekmedi. anadoluyu korudu. milli bilinci sağladı. tü çocuklara bir bayram armağan etti. tarihi doğru öğrenmemiz için ttk ve dili doğru öğrenmemiz için tdkyi kurdu. bir ağaca bile zarar gelmesin diye evini- metre öteye taşıttırdı. bmnin bir maddesini değiştirtti. okumanın önemini anlattı. tarihin sanatın dilin önemini kavrattı. ülkenin savaştan çıkmasına rağmen kalkınmasını sağladı.

sciencesoldier

evet eğer diktatörlük halkını düşünmek onun yolunda çabalamaksa TARİHE ALTIN HARFLERLE ADINI YAZDIRIP TÜM DÜNYAYI ETKİLEMEKSE YÜZYILLAR SONRASINDA DÜŞMANLARININ BİLE SANA SAYGI DUYMASINI SAĞLAMAKSA ÜLKENİN GENÇLİĞİNE GÜVENİP GENÇLİĞİ DÜŞÜNMEK ONLARA YAŞAM ALANI BIRAKMAKSA ATATÜRK EN BÜYÜK DİKTATÖRDÜR. eğer buysa diktatörlük ATATÜRK SONUNA KADAR DİKTATÖRDÜR. çok meraklıysan şeriata güle güle git arabistana da nasılsa kerkinmek için insan arıyorlardır iyi dom alırsın

sciencesoldier

tarihin tozlu sayfalarında yerini alacak dediğin adını ağzına alamadığın ATATÜRKÜN kurduğu CUMHURİYETTE yaşama çok rahatsızsan arabistana hadi yürü yavrum

corpse-bride

biz 15 yıldır dıyoruz sakal olmayınca dınleyen olmuyor ha bunlar farklı mı hayır ıkı tarafta ulkenın ıcını bosalttı maddı ve manevı olarak. dıne ınanmayan bır nesıl de yetıstı sayenızde hadı bakalım

sw-.357-magnum

bu iş sakalla olaydı ben genelkurmay başkanı olurdum, iyide oludu haaa, vallaha kimseyi dinlemeden ilk iş pkknın anasına selamlardan vaziyet

liberal-demokrat

http://www.hurriyet.com.tr/guleni-bitirme-iddiasina-ak-partiden-art-arda-aciklamalar-25228969 akp mgk kararını bilerek ciddiye almadı.

eddy-g

Darbe yapsaydın amk XD

johnwick

senin amk ÇAPSIZ HİLMİ !!!!

the_war

Körler, sağırlar birbirini ağırlar.

ali-demirkaya

asıl paşa denilecek adam bu işte.Ülkemize adamlar lazım.

kartacali

özkök mü paşa??? ergenekon davasında fetocuların en cok kullandıgı şerefsiz mi asıl paşa??? siz aklınızı peynir ekmekle yediniz heralde

deneri

http://i.hizliresim.com/7ArzQv.png sadece siz mi söylediniz bütün muhalif gazeteler yıllarca söyledi dinlediler mi? Dinlemediler.Neden? İş birliği içindeydiler...eğer 2004te 2008de ya da ne biliyim 2010da falan fark edilseydi bunlar hiç yaşanmazdı 250 kişi ölmezdi sınavlarda kul hakkı yenmezdi hükümet işlevini yerine getiremedi bilin bakalim hangi hükümet?

haylazadam

uyarmayanmı kaldı. uyaranlar vatan haini ilan edilmedimi. rahmetli kamer genci dövmeye kalkmadılarmı. hükümette onları destekleyen seçmende herşeyin farkında ve bilincinde. sadece istedikleri bu. bu şekilde yönetilmek ve yaşamak istiyorlar. çalmışlar soymuşlar umurlarında değil. vatan elden gidiyormuş umurlarında değil. savaşın eşiğindeymisiz umurlarında değil. öğrenmek, aydınlanmak, güzel bir gelecek umurlarında değil. cahil kalsınlar. aç kalsınlar. sürünsünler ama liderlerine zeval gelmesin. hepsi bu.

unfuckwithable

e tabi o tarihte ne istiyorlarsa veriyorlardı araları iyiyi..el ele yarıgdan tsk dan polis teşkilatından heryerden Atatürkçüleri çıkarıyorlardı yalanmı ?

remziboldon

Ama fikirlerin boşluktan geçmediği hesap edemediniz.

ataturkunaskeri2

Biliyorlardı FETO'nun ne olduğunu hatta AKP ve FETO birlikte halkın amına koydular. Ergenokan, çalınan sorular vs... Hepsi AKP ve FETO işbirliğiyle oldu.

Başlıklar

15 TemmuzCumhuriyet Halk PartisiDarbeErgenekonFETÖGenelkurmay BaşkanıHalkların Demokratik Partisiİlker BaşbuğMardinTürk Silahlı Kuvvetleri
Görüş Bildir