Özgürlüğüne Ne Kadar Düşkünsün?

1.1bPAYLAŞIM

Özgürlük senin karakterinde nasıl bir yer tuttuğunu öğrenmek istemez misin?

1. Başlayalım o zaman. Batıl inançların var mı?

2. En çok ilham aldığın kişi kim?

3. Son izlediğin filmi düşün ve filme beş üzerinden bir not ver.

4. Sence özgürlükle ilgili en yerinde tespit hangisi?

"Özgürlük, tarihin kaybolmayan tek değeridir." Camus
"Özgürlük sorumluluk getirir, insanların çoğunun özgürlükten korkması bundandır." Shaw
"İnsan hür olmadan, huzurlu ve mesut olamaz." Dante
"Özgürlük ekmekten tatlı, güneşten güzeldir." Dostoyevski
"Kendi kendinin efendisi olmayan hiç kimse özgür değildir." Epiktetos

5. Bir günün 25 saat olsa o ekstra bir saati nasıl değerlendirirdin?

Uyuyarak
Dinlenerek
Çalışarak
İnternette takılarak
Oyun oynayarak
Sevdiklerime vakit ayırarak
Hobi edinerek

6. Sonucu görmeden önce aylık gelirini öğrenelim.

Özgürlük senin karakterin!

Senin için özgürlük oksijen gibi. Hür olmak senin yegane amacın ve özgür olmayı hiçbir şeye değişmezsin. Çünkü önemli olan ve bizi biz yapan karakterimiz ve duruşumuz. Bunlardan taviz vermek hiç ama hiç hoşuna gitmiyor. Bazıları çok inatçı veya dik başlı olduğunu düşünebilir ama sen bunları önemsemeyecek kadar kendini özgür hissediyorsun. Belli çıkarları karşılığında taviz verenlerin dışarıya öyle yansıtmasalar da mutsuz olduklarını ve bir gün pişman olacaklarını çok iyi bildiğin için onlara da acıyorsun.

Senin ruhun özgür!

Nasıl desek ki... Özgür olmak senin için bir sıfattan ziyade benliğine işlemiş bir özellik. Özgür bir ruhun var. Bedenin özgür olmadığında bile ruhun özgürlük diye haykırıyor. Sana dayatılan şeyleri kabul etmediğin, kendinden asla taviz vermediğin için arada kendini sorguluyorsun. Çok şeyler kaçırdığını düşünebiliyorsun ama diğer durumu kafanda canlandırdığında da yapamayacağına ve bu durumu sürdüremeyeceğine karar kılıyorsun. Çünkü ne olursa olsun senin sadece bedenin değil beynin ve ruhun da özgür ve ruhlara kimse zincir vuramaz.

Herkes için özgürlük diyenlerdensin!

Özgürlük konusunda bencil değilsin. Sadece kendinin değil herkesin özgürlüğü için uğraşıyorsun. Şunu çok iyi biliyorsun ki insan gerçekten özgür hissediyorsa bunu herkes için ister. Çünkü özgürlüğün tadı sadece tüm insanlar özgürse çıkar. İşte bu yüzden sen de diğer herkesin özgürlüğü için uğraşıyor, sesi çıkmayanların sesi olmaya, en azından onları da cesaretlendirmeye çalışıyorsun. Sana göre özgürlük tıpkı mutluluk gibi paylaştıkça, insanlara dağıttıkça azalmayan aksine çoğalan birkaç güzel şeyden biri. Bu yüzden maddi şeylerden çok daha değerli.

Özgürlük senin için karmaşık bir kavram!

Senin için özgürlük çok göreceli bir kavram. Kimin için özgürlük? Ne için özgürlük? Gerçek özgürlük mümkün mü? Eğer ben özgür olursam başka insanların özgürlük alanına girmiş olur muyum? Bu sorular hep kafanı kurcalıyor. Dışarıda gözüken özgürlük algısını saçma buluyorsun. Çünkü sana göre özgür gözükmen için bile belli şeylerden taviz vermen gerekebiliyor. Mesela işinden istifa edince vakit olarak özgürlüğe kavuşuyorsun ama belirli maddi ihtiyaçlarından taviz vermen gerekiyor. Elbette özgürlük iyidir ama sen bu konuda insanların genelinden farklı düşünüyorsun.

Onedio Testlerini Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
furkan-erol-ozdemir

Özgürlük senin karakterin! Özgürlük senin karakterin! Senin için özgürlük oksijen gibi. Hür olmak senin yegane amacın ve özgür olmayı hiçbir şeye değişmezsin. Çünkü önemli olan ve bizi biz yapan karakterimiz ve duruşumuz. Bunlardan taviz vermek hiç ama hiç hoşuna gitmiyor. Bazıları çok inatçı veya dik başlı olduğunu düşünebilir ama sen bunları önemsemeyecek kadar kendini özgür hissediyorsun. Belli çıkarları karşılığında taviz verenlerin dışarıya öyle yansıtmasalar da mutsuz olduklarını ve bir gün pişman olacaklarını çok iyi bildiğin için onlara da acıyorsun.çok dogru

emrec

çok.

seras-victoria

Senin ruhun özgür! Nasıl desek ki... Özgür olmak senin için bir sıfattan ziyade benliğine işlemiş bir özellik. Özgür bir ruhun var. Bedenin özgür olmadığında bile ruhun özgürlük diye haykırıyor. Sana dayatılan şeyleri kabul etmediğin, kendinden asla taviz vermediğin için arada kendini sorguluyorsun. Çok şeyler kaçırdığını düşünebiliyorsun ama diğer durumu kafanda canlandırdığında da yapamayacağına ve bu durumu sürdüremeyeceğine karar kılıyorsun. Çünkü ne olursa olsun senin sadece bedenin değil beynin ve ruhun da özgür ve ruhlara kimse zincir vuramaz.

nergiz-sirinova

Özgürlük senin karakterin! Senin için özgürlük oksijen gibi. Hür olmak senin yegane amacın ve özgür olmayı hiçbir şeye değişmezsin. Çünkü önemli olan ve bizi biz yapan karakterimiz ve duruşumuz. Bunlardan taviz vermek hiç ama hiç hoşuna gitmiyor. Bazıları çok inatçı veya dik başlı olduğunu düşünebilir ama sen bunları önemsemeyecek kadar kendini özgür hissediyorsun. Belli çıkarları karşılığında taviz verenlerin dışarıya öyle yansıtmasalar da mutsuz olduklarını ve bir gün pişman olacaklarını çok iyi bildiğin için onlara da acıyorsun.

selin-sungu

Herkes için özgürlük diyenlerdensin! Özgürlük konusunda bencil değilsin. Sadece kendinin değil herkesin özgürlüğü için uğraşıyorsun. Şunu çok iyi biliyorsun ki insan gerçekten özgür hissediyorsa bunu herkes için ister. Çünkü özgürlüğün tadı sadece tüm insanlar özgürse çıkar. İşte bu yüzden sen de diğer herkesin özgürlüğü için uğraşıyor, sesi çıkmayanların sesi olmaya, en azından onları da cesaretlendirmeye çalışıyorsun. Sana göre özgürlük tıpkı mutluluk gibi paylaştıkça, insanlara dağıttıkça azalmayan aksine çoğalan birkaç güzel şeyden biri. Bu yüzden maddi şeylerden çok daha değerli.

Görüş Bildir