Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Özgürlüğün Ne Kadar Önemli Olduğunu Hatırlatan Persepolis'ten 15 Anlamlı Replik

Sanat-

Marjane Satrapi'nin aynı ismi taşıyan ve çizgi roman olarak yazılmış otobiyografisinin sinemaya uyarlanması olan, 1979 yılında gerçekleşen İran İslam Devrimi'yle değişen hayatları gözler önüne seren Persepolis animasyonundan unutulmaz repliklerini sizler için derledik.

#1

Asla unutma. Korku farkındalığımızı yitirmemize neden olur. O da bizi birer korkağa çevirir.

#2

Hayatın boyunca beş para etmez pek çok insanla karşılaşacaksın. Seni üzerlerse bil ki salak oldukları için öyle davranıyorlardır. Onların davranışlarına onlar gibi karşılık verme. Dünyada intikam ve garez hissinden daha kötü bir şey yoktur.

#3

Ağlıyorsun çünkü yanıldığını düşünüyorsun. Yanlışlarını kabul etmek hiç kolay değil, öyle değil mi?

#4

"Atatürk gibi yapacağım. İran'ı modernleştirip cumhuriyeti kuracağım."
Bunu duyan İngilizler şöyle dedi:
"Neden cumhuriyet kuruyorsun ki kendin imparator olabilecekken?"

#5

Ben, Marjane, geleceğin peygamberi, kararımı verdim:

Bir, herkes iyi huylu olmak zorunda.
İki, herkes güzel kelimeler kullanmalı.
Üç, herkes bir iyilik yapmak zorunda.
Dört, fakirler günde en az bir kez kızarmış tavuk yiyebilmeliler.
Beş, yaşlı kadınlar bir daha acı çekmeyecek.

#6

Özgürlüğün her zaman bir bedeli vardır.

#7

PolisBayan, neden koşuyorsunuz?
Marjane: Geç kaldım, beş dakika sonra dersim var!
Polis: Ama yollarda böyle koşturamazsınız! Koştuğunuz zaman kalçanız sağa sola sallanıyor. Bu, günahtır!
Marjane: Siz de bir zahmet kalçalarıma bakmayın!

#8

Avusturya’dayken bir yabancıydım, şimdi kendi ülkemdeyim ve yine bir yabancıyım.

#9

Öğretmen: Yeni rejimimizde politik suçlardan hüküm giyen kimse kalmadı. Büyük bedeller ödemiş olsak da özgürlüğümüzü kazandık.
Marji: Öğretmenim.
Öğretmen: Yine ne var Marji?
Marji: Şah zamanında amcam politik tutukluydu ama yeni rejim onu idam etti. Şah zamanında 3.000 tutuklu vardı sizin rejiminizde 300.000’e çıktı. Nasıl olur da bize bu şekilde yalan söylersiniz.

#10

[Çarşaf giymiş bir kadının resmini çizerken] Bu gerçekten çok saçma. Bütün açılardan aynı görünüyor. Güya anatomi dersindeyiz. Tek bir şey görebiliyoruz, o da koca bir burun.

#11

Biz hanımları eleştiriyorsunuz ama buradaki erkek kardeşlerimiz her türlü saç ve kıyafetle gezebiliyor. Bazen öyle bir giyiniyorlar ki iç çamaşırları dışarıdan belli oluyor. Nasıl ki bizim kısa baş örtümüz onları tahrik ediyor, ben de bir kadın olarak onların kıyafetlerinden etkilenemez miyim? Kadınların nefsi yok mu? Yoksa, bir-iki santimlik bir bez parçasından tahrik olunur mu?

#12

Mutluluğa o kadar açtık ki, özgür olmadığımızı unutmuştuk.

#13

Batı her iki tarafa da silah sattı biz de aptal gibi oyunlarına geldik. 8 yıl boyunca bir hiç için savaştık. Bir milyon kişi bir hiç uğruna öldü. Savaş sonuna doğru durum iyice korkunçlaştı. Ateşkesten önceki bir ay boyunca Irak, Tahran’ı haritanın üstünden silmek istermişçesine her gün bombaladı. Sonuna doğru rejim, Irak destekli bir askeri darbeden korkmaya başladı. Hükümet siyasi tutukluların neden olabileceği tehlikelerden korktu. Devlet sorunu radikal bir biçimde çözmeye karar verdi. Mahkumlara bir seçenek sunuldu. Ya rejime bağlılık yemini edip ideallerinden vazgeçip hapiste kalacaklar ya da idam edileceklerdi. Büyük bir çoğunluğu idam edildi.

#14

Şimdi sokaklara savaşta şehit düşenlerin adlarını veriyorlar. Ailelerine geride kalan tek şey bu. Sokak isimleri. Artık Tahran’da yürümek bir mezarlıkta gezinmeye benziyor. 

#15

Evet, savaş bitti bu doğru. Ama artık durumumuz daha kötü. İnsanlar neden savaştığımızı bile hatırlamıyorlar.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
corpse-bride

görünen köy klavuz istemez derler bizim sonumuzda aha böyle olacak boşuna yırtmışım kendimi onca sene bir hiç uğruna :(

ercan-ozan

her yaşadıkları sorunda batıyı suçlayan zihniyetten hiç bir bok olmaz. tarihi ve medeniyeti daha köklü olan orta asya bölgesinin çöküşünün sebebi gayet açık ve net. "CEHALET"

klemenjero

batıyı suçlamıyor aslında, batıya aldanan ya da batıyla işbirliği yapan yöneticileri suçluyor. ama dediğin doğru tek neden cehalet.

thecenk

Koskoca Pers medeniyeti Müslüman olmakla Arap olmak arasındaki farkı anlayamadı şu anda ise Araplara düşman bir ülke olarak Arap kültürüyle yaşıyorlar.

blackfrost

Bizimle durumları aynı desene islamdan önce ki görkemli medeniyet islam diye düşmanı arapların kültürünü aldı

atamizindeyiz

İran'ın bu durumda olmasının sorumluluğu yine İran halkına aittir. Böyle yaşamayı kabullenmişler. Aynı bizim milletimizin şuanki celladına aşık olması gibi. Yanlış mı düşünüyorum ?

furkan-koroglu

İran halkı Şah a karşı eylemlerini şeriat istemi ile yapmadılar.İşçi hakları maaş azlığı vb.şekillerden dolayı oldu.Daha sonra büyüdü ayaklanma oldu.İsyanda sosyalisti de vardı şeriatçısıda herkes Şah devrilince özgür olucaklarını sandılar.Ayetullah Fransadan İrana geldiğinde coşkuyla karşıladı bütün halk.Zaten bir sene sonra savaş çıktı.İnsanlar canının derdine düştüler.Savaştan çıktıktan sonra zaten rejimin adı konulmuştu.Savaştan çıkmış İran halkı savaştan yeni çıkmış olduklarından kargaşa istemiyordu.Bugün Tahran da halk yavaştan bazı kuralları delmeye başladı bile.

goruncekadam

Bana söz kalmamış Marji'nin replikleri her şeyi apaçık anlatıyor.

Görüş Bildir