Özgür İnternette Uganda'nın Bile Gerisindeyiz!

 > -

Özgür internette Uganda'nın bile gerisindeyiz!

Özgür internette Uganda'nın bile gerisindeyiz!

Freedom House tarafından belirlenen Freedom of the Net 2012 raporu yayınlandı. Ülkelerdeki internet özgürlüğünü ölçen sisteme göre Türkiye 46 puanla kısmen özgür ülkeler kategorisinde yer aldı. Türkiye, Kenya ve Uganda gibi ülkelerin gerisinde kalırken Azerbaycan ve Rusya'nın önünde yer alabildi.

Araştırmada yer verilen 47 ülke, Freedom House tarafından belirlenen bir sisteme göre puanlandırılmış. Puanlandırma sisteminde erişim engellemeleri, içeriğe getirilen sınırlar ve kullanıcı haklarının ihlali konuları değerlendiriliyor. Bu kıstaslara göre her ülkeye 0-100 arasında puan veriliyor. Derecelendirmede düşük puan alan ülkeler özgür, yüksek puan alanlar ise özgür değil olarak nitelendiriliyor.

Türkiye, araştırmada yer alan 47 ülke arasında 26. sırada yer alıyor. 46 puan alan Türkiye, Tunus ile aynı puanda. Yapılan derecelendirmede Türkiye “kısmen özgür” kategorisinde bulunuyor. 31 ile 60 puan arasındaki ülkeler bu kategoriye giriyor. Türkiye’nin geçtiğimiz yıla göre 1 puan yükseldiği gözüküyor.

En Özgür Ülke Hangisi?

Freedom of the Net 2012 raporuna göre İnternet konusunda en özgür ülke Estonya. Sadece 10 puan alarak lider olan Estonya’yı sırasıyla ABD, Almanya, Avustralya ve Macaristan takip ediyor.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AlmanyaAmerika Birleşik DevletleriAzerbaycanMacaristanRusyaTunus
Görüş Bildir