Vaatler ‘Gizli’ Hamaset Açık!

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Özgür Gündem - Vaatler ‘Gizli’ Hamaset Açık!

Özgür Gündem - Vaatler ‘Gizli’ Hamaset Açık!

AKP Kongresi’nde hiçbir köklü sorunun çözümüne yönelik tek bir söz etmeyen Başbakan, “AKP 2023 Siyasi Vizyonu” adı altında dağıttırdığı kitapçıkta daha somut önerilere yer verdi. Erdoğan’ın küçücük adımları bile kamuoyu karşısında savunamaması “vaatler” konusunda ciddi kuşkular uyandırdı.

Erdoğan’da vaatler ‘gizli’ hamaset açık!

AKP Kongre’sinde kongrenin tek konuşmacısı olan Başbakan Erdoğan’ın, konuşmasında yer vermediği konularda AKP’nin önümüzdeki süreçte yapacaklarını 63 madde altında vaadettiği kitapçık dağıtıldı. Kitapçıkta yer alan “vaatler” özet olarak şöyle: “Anadilde savunma sorun olmaktan çıkarılacak.” “Anadilde kamu hizmetlerine erişim sağlanacak.” “Kamu hizmetlerinde anadilde tercümanlık gelecek.” “Siyasete katılmanın önündeki tüm engeller kaldırılacak.” “Memurların da partilere üye olması sağlanacak.” “Bağımsız koltuk denetim merkezi kurulacak.” “Kişisel verilerin korunmasına yönelik yasal düzenleme yapılacak.” “Kamu hizmetlerinden yararlanmada her türlü etnik ayrımcılığa son verilecek.” “Ayrımcılıkla mücadele eve eşitlik komisyonu kurulacak.” “Partilerin kapatılması tamamen kaldırılacak. Parti kurulmasında kısıtlayıcı ve yasaklayıcı hükümler kaldırılacak.” “Partilerde tek tipleştirici hükümler kaldırılacak.”

Kürsüden bunları söylemedi

Kongre gibi yasal ve meşru platformlarda Kürt sorununda çözüm yönünde adım atmaya yönelik tek bir söz söylemeyen Başbakan Erdoğan’ın, konuşmasının ardından parti tarafından dağıtılan bundan sonraki hedeflere yönelik 63 maddelik metin, Kürt sorunundan başkanlık sistemine kadar bazı öneriler içeriyor. Bunlar arasında anadilde kamu hizmeti, anadilde savunma ve kamuda Kürtçe tercümanlığı da yer aldı. 63 maddelik metinde yer alan bazı hedefler şunlar: “Başkanlık, yarı başkanlık ve partili cumhurbaşkanı meselelerinin tartışılması. Şartlar ne olursa olsun mutlaka yeni bir anayasanın ülkeye kazandırılması. Darbelerin dayanağı olan mevzuatın ayıklanması. Askeri okullardaki müfredatın yenilenmesi. Kamu hizmetlerinden yararlanmada her türlü etnik ayrımcılığa son verilmesi. Jandarmanın kolluk hizmeti sunan sivil bir yapıya dönüştürülmesi. Kadınların işgücüne katılımının yüzde 38’e çıkarılması. İsteyen her lise mezununa üniversite fırsatı yaratılması. Nefret suçu ile ilgili düzenleme. YÖK’ün koordinasyon kuruluna dönüşmesi...”

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiBaşbakangündem
Görüş Bildir