'Tutsakların Direnişini Sahiplenelim'

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Özgür Gündem - Tutsakların Direnişini Sahiplenelim

Özgür Gündem - Tutsakların Direnişini Sahiplenelim

Sanatçılar, bedenlerini ölüme yatıran tutsakların görmezden gelinmesinin tarih nezdinde affedilmeyeceğini dile getirerek, “Eğer ölümlere alışırsak insanlığımızı kaybederiz. Hep beraber o insanlarımızın direnişlerini sahiplenelim.” mesajını verdi.

Açlık grevine giren tutsakların, Kürt sorunundaki çözümsüzlüğün barışa evrilmesi için bedenlerini ölüme yatırdığını belirten Mikail Aslan, “Hükümet kendi cezaevindeki tutuklulara bu şekilde davranamaz. Onları ölüme terk edemez. Kürtlerin ve demokrat devrimci aydınların bu eyleme sahip çıkmaları gerekiyor. Buradan cezaevinde direnişte olan bütün arkadaşlarımı selamlıyorum. Hep beraber o insanlarımızın direnişlerini sahiplenelim” dedi.

‘İnsanlığımızı kaybederiz’

Tutsakların durumları ve taleplerine ilişkin devlet tarafında var olan duyarsızlığın insanın içini acıttığını dile getiren yönetmen ve yapımcı Selamo ise, “Sistem başta zihinlerde toplumu ayrıştırıyor. Şimdi de duygularımızla oynanıyor. Bu şekilde insanlar ölüme alıştırılıyor. Ölüme alışan bir toplum için artık insanlıktan bahsetmek mümkün değildir. Eğer biz ölüme alışırsak cezaevlerinden çıkacak cenazeler karşısında da duyarsız oluruz. Devletin de bizden istediği budur. Nasıl ki Irak’ta ve Suriye’de her gün onlarca insan öldürüldüğü halde toplum buna karşı duyarsız ise, bizleri de bu şekilde duyarsız hale getirmek istiyorlar. Ancak elbette bu toplum, çocuklarına sahip çıkacak ölümlere karşı tepkisini gösterecek ve ölümlere alışmayacaktır. Eğer çocuklarımızın ölümlerine alışırsak insanlığımızı unuturuz” dedi.

‘Tarih affetmeyecektir’

Oyuncu Rugeş Kırıcı da şöyle konuştu: “İnsanlığın bu duruma sessiz kalması utanç vericidir. Çünkü bu yüzyılda kendi anadilin için, kendi anadilini konuşabilmek, savunabilmek ve dünyanın utanç kaynağı olan tecridin son bulmasını talep etmek için bedenini ölüme yatıran tutsakların görmezden gelinmesi tarih tarafından affedilmeyeceğini düşünüyorum.”

Yönetmen Nursel Doğan ise, “Devletin açlık grevine karşı tutumunu çok faşizanca görüyorum. Özellikle Başbakan’ın yaptığı açıklamalar çok içler acısı. Çok trajikomik. Ülkeyi yönettiğini söyleyen ya da yönetmeye çalışan birinin bu kadar basit söylemleri kullanması çok trajikomik.” ifadelerini kullandı.

Milyonların sesi yükseliyor!

Boğaziçi Üniversitesi’nden öğrencilerin sosyal medya üzerinden başlattıkları eylem giderek yaygınlaşıyor. 1981 yılında Boby Sands başta olmak üzere IRA’lı tutukluların başlattığı ölüm oruçlarında da pek çok araç kullanılmış ve Boby Sands, ölüm orucunda hayatını kaybettikten sonra milletvekili seçilmişti. İngiltere’nin sansürüne karşı milyonların, tutsakların sesini duymasını sağlayan araçlardan bir tanesi olan kağıt paralar, şimdi de açlık grevinin 55. gününe giren tutukluların taleplerini yaygınlaştırmak için kullanılmaya başlandı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

BaşbakanİngiltereIrakSosyal MedyaSuriyegündem
Görüş Bildir