Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

TİHV: Paketi Geri Çekin Düzenleyin - Özgür Gündem

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Özgür Gündem - Tihv: Paketi Geri Çekin Düzenleyin

Özgür Gündem - Tihv: Paketi Geri Çekin Düzenleyin

4. Yargı paketine yönelik eleştiriler artarak devam ediyor. Dün alt komisyona geri gönderilen pakete TİHV’den ‘geri çekin yeniden düzenleyin’ çağrısı geldi

Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), 4. Yargı Paketi’nin “işkence suçunda zamanaşımı kuralını kaldırmayı” öngören 7. maddesinin 90’lı yıllardaki yargısız infazları cezasız bırakacağına dikkat çekti. TİHV, tüm işkence davalarında zamanaşımının kaldırılmasını isteyerek tasarının yeniden düzenlenmesini istedi.

Paketi geri çekin düzenleyin

Meclis Adalet Komisyonu’na gelen 4. Yargı Paketi olarak bilinen “İnsan Hakları ve İfade Özgürlüğü Bağlamında Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı” Kanun Tasarısı Alt Komisyonu’na gönderildi. AKP hükümet tarafından hazırlanan 4. Yargı Paketi’ne yönelik eleştirilerse sürüyor. Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), insan haklarının korunmasına ve ihlallerin sona erdirilmesine yönelik kapsayıcı bir düzenleme olacağına dair kamuoyundaki beklentilerin, tasarının “İnsan hakları ve düşünce özgürlüğü bağlamında değişiklik” başlığını taşımasına rağmen karşılanabilir olmaktan uzak olduğunu belirtti.

Son dönemlerde yasama faaliyetine “kaygı verici zihniyet”in hakim olduğuna dikkat çeken TİHV, şunları kaydetti: “Kaygı verici zihniyet Tasarıda da kendini göstermektedir. İnfaz Yasasındaki değişiklikle, ‘toplum güvenliğini tehlikeye sokmak’, Terörizmin Finansmanı Yasasıyla, ‘makul sebepler, terörist’ gibi hukuk uygulamasına soyut ve keyfi davranmaya açık kavramlar getiren bu yaklaşım, yeni Tasarıda da yine ‘açık ve yakın tehlike’, ‘meşru göstermek’, ‘övmek’, ‘teşvik ve telkin edici olmak’ gibi hukuken ve siyaseten üzerinde oydaşma sağlanmamış, muğlak ve esnek kavramlar kullanarak kendini göstermektedir.”

Düzenlemelerin “paketler halinde” gündeme getirilmesine ise “adeta tüketim ürünü gibi sunulması kabul edilebilir değildir, ciddiyetten uzaktır” eleştirisini yapan TİHV, tasarının bir bütün olarak sorunlara çözüm üretemeyeceğini tespit ederek tasarının “işkence suçunda zamanaşımı kuralını kaldırmayı öngören 7. Maddesini eleştirdi. İşkence suçlarına zamanaşımının işlememesi gerektiğini belirten TİHV, tam tersine kapsamının genişletilmesini istedi.

Yeniden düzenlensin

“Tasarı 90’lardaki yargısız infazları cezasız bıracak” diyen TİHV, “Barışa yönelik umut verici çok ciddi adımların atıldığı bir dönemde güvenlik güçleri tarafından gerçekleştirilen yaşam hakkı ihlali suçlarında da zamanaşımının kaldırılmaması büyük bir eksikliktir” dedi. TİHV, “Sonuç olarak, bu haliyle çok yetersiz olan Tasarı derhal geri çekilmelidir. İnsan haklarının korunması ve geliştirilip güçlendirilmesine yönelik bütünlüklü bir yaklaşımla AİHM kararlarıyla tespit edilen ihlallerin gerçek nedenlerine odaklanarak yeniden düzenlenmelidir” denildi.

Paket elden ele dolaşıyor

TBMM Adalet Komisyonu’nda, kamuoyunda “4. Yargı Paketi” olarak bilinen Kanun Tasarısı alt komisyona havale edildi. Pakete ilişkin eleştirileri yanıtlayan Adalet Bakanı Sadullah Ergin, tasarıya ilişkin Komisyon’da, ‘’içi boş’’, ‘’hiç bir şey yok’’, ‘’görüşsek ne olur görüşmesek ne olur’’ şeklinde eleştiriler geldiğini belirterek, “Tasarıyı eleştirebilirsiniz ama her maddenin altında hangi ihlali karşılamak üzere bu düzenlemeleri yaptığımız dile getirilmiştir.” BDP Adana Milletvekili Murat Bozlak ise pakete tepki göstererek, düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında birçok insanın da hala cezaevlerinde tutuklu olduğunu vurgulayarak, tasarının bu haliyle toplumsal sorunlara çözüm üretmekten uzak olduğunu söyledi.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAdanaBarış ve Demokrasi PartisiTürkiye Büyük Millet Meclisigündem
Görüş Bildir