Tanığız Tarafız: Onlar Emekçi Kürt Kadınları

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Özgür Gündem - Tanığız Tarafız: Onlar Emekçi Kürt Kadınları

Özgür Gündem - Tanığız Tarafız: Onlar Emekçi Kürt Kadınları

Hükümetin, “KCK” adı altında KESK’e yönelik soykırım operasyonlarında tutukladığı 9’u tutuklu 15 kadın sendikacının ilk duruşması perşembe günü görülecek. Herkesi KESK’li kadınlarla dayanışmaya çağıran Ankara Kadın Platformu üyesi Hatice Erbay, “Onlar Kürt kadınları olduğu için tutuklandı. Barış istemek suçsa bu suçu beraber işledik” dedi.

Onlar emekçi Kürt kadınlarıdır

Hükümetin, KCK operasyonları kapsamında gözaltına aldırarak tutuklattığı 9’u tutuklu 15 kadın sendikacının ilk duruşması perşembe günü görülecek. 13 Şubat’ta gözaltına alınan ve dört gün sonra çıkarıldıkları Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından tutuklanan Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) üyesi ve yöneticisi 9’u tutuklu 15 kadın sendikacının ilk duruşması Ankara Adliyesi’nde görülecek. Çocuklarının ürkek, ne olduğunu anlamaya çalışan sorgu dolu bakışları altında yapılan “operasyon” sonucunda gözaltına alındıktan sonra, Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı’nın sorduğu sorulardan neyle suçlandıklarını uzun süre anlamaya çalışan kadın sendikacılar, haklarında hazırlanan iddianamede Ankara Kadın Platformu ve Barış için Kadın Girişimi’nin eylemlerine “yasadışı örgütten aldıkları talimatlar sonucu katılmakla” ve bu eylemleri örgütlemekle suçlanıyorlar.

Ortak noktaları: Kimlikleri

Ankara Kadın Platformu üyesi Hatice Erbay tutuklu kadın sendikacılara ilişkin yaptığı değerlendirmede, hazırlanan iddianamenin bir hukuk insanın ciddiyetine yakışmayacak derecede komik olduğunu ifade etti. İddianamede, yaptıkları eylemliliklerin yasadışı örgütlere dayandırıldığını hatırlatan Erbay, “Biz yaptığımız eylemlerin arkasındayız. Ve iddianameye şu yanıtı veriyoruz; eğer bu ülkede barış istemek suçsa, biz bu suçu beraber işledik. Tanığız ve tarafız. Bu iddianame asılsızdır ve kişi olarak bu benim öfkemi yükseltiyor” dedi. 8 aydır tutuklu olarak yargılanmayı bekleyen sendikacı kadınların ortak noktalarının ise Kürt olmaları olduğunu anımsatan Erbay, şöyle konuştu: “Tutuklu arkadaşlarımız aktif siyasetin içerisinde olan insanlardı ve bu tutuklamalar hedef alınarak yapıldı, iddianame de zaten bunun göstergesidir. Tutuklu arkadaşlarımızın Kürt olmaları da ayırt edici bir durumdur. Mesela iddianamede ‘suç’ sayılan kitaplar benim de evimde var, aynı eylemlere ben de katıldım. Hatta daha aktif rol aldığım oldu. Ancak ben değil o arkadaşlarımız alındı. Bunda da sebep Kürt olmaları ve siyasette aktif olmalarıdır.”

‘Tanıklık yapmak istiyoruz’

Bu tarz davaların seyrinde siyasi konjonktörün etkili olduğunu da hatırlatan Erbay, mahkeme sürecinde kendilerinin tanıklığının dinlenmesi gerektiğini ve tanıklık yapmak istediklerine ilişkin avukatları ile görüştüklerini belirtti. Erbay, “Onlar şu anda bizden ayrı tutuluyor ancak biz yine yanyanayız, beraber politika üretiyoruz. Orada tecrit edilmeleri bizim mücadelemizi eksiltmiyor” diye konuştu. Tutuklu KESK’li kadınlar

KESK Kadın Sekreteri Canan Çalağan, Eğitim Sen 1 Nolu Şube üyesi Hatice Beydilli, SES Ankara Şube Kadın Sekreteri Nurşat Yeşil, KESK eski yöneticilerinden Belkıs Yurtsever, Tüm Bel-Sen Kadın Sekreteri Güler Elveren, SES Kadın Sekreteri Bedriye Yorgun, Eğitim Sen 1 Nolu Şube üyesi Evrim Oğraş, SES Ankara Şube Yöneticisi Hülya Mendilligil, Eğitim Sen 2 Nolu Şube Kadın Sekreteri Güldane Erdoğan yaklaşık 8 aydır yargılanmayı bekliyor.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Ankaragündemkadınlar
Görüş Bildir