Talepler Kabul Edilinceye Kadar Direnişteyiz

-

Özgür Gündem - Talepler Kabul Edilinceye Kadar Direnişteyiz

Özgür Gündem - Talepler Kabul Edilinceye Kadar Direnişteyiz

PKK ve PAJK’lı tutsakların süresiz ve dönüşümsüz açlık grevleri eylemine destekler her geçen gün büyüyor. Açlık grevindeki tutsakların taleplerini sahiplenen yurttaşlar, ‘Direnişimiz talepler yerine getirilinceye kadar devam edecek. Tutsakların talepleri bizim de taleplerimizdir’ dedi

MÊRDÎN Mardin M Tipi Cezaevi önünde her gün yapılan oturma eylemi dün de devam etti. Nisêbîn ilçesinde ise yüzlerce kadın açlık grevlerine destek vermek amacıyla Barış Parkı’nda bir araya gelerek yürüyüş düzenledi. Kadınların yürüyüşünü engellemeye çalışan polisler ile kadınlar arasında gerginlik yaşanmasının ardından kadınlar oturma eylemi yaptı. Kadınlar daha sonra sloganlarla BDP ilçe binasına kadar yürüdü. Kadınlar bundan sonra her gün saat 12.00’da Barış Parkı’nda oturma eylemi gerçekleştireceklerini belirtti.

BDP Misirc (Kurtalan) ilçe binasında da süresiz ve dönüşümlü açlık grevi başlatıldı.

SÊRT BDP Sêrt il binasında ise 9 kişiden oluşan 4’üncü grup, açlık grevi eylemini devir aldı.

DÎLOK İHD Dîlok (Antep) Şubesi üyeleri ise, basın açıklaması yaptı. İHD Şube Başkanı İnan Öztürk yaptığı açıklamada, hükümetin açlık grevindeki tutsaklar için adım atmasını istedi.

WAN Wan’da İslami kesimlerin oluşturduğu Öze Dönüş Platformu, Sanat Sokağı’nda basın açıklaması düzenledi. Murat Bozdemir, “Türkiye’nin huzuru için ‘Gerekirse Oslo sürecini yeniden başlatırız, İmralı’yla yeniden görüşürüz’ diyen ve son parti kongresinde parti programına anadilde savunma ve kamu hizmetlerinden anadilde yararlanma maddesini koyan bir hükümetin tavrıyla mevcut açlık grevlerine yönelik tavrı arasındaki yaman çelişkiyi anlamak mümkün değildir” dedi.

ADANA Adana’daki destek grevini 3’üncü grup devraldı. Grup adına konuşma yapan BDP Adana İl Başkanı Uğur Bayrak, “Direnişimiz talepler kabul edilene kadar devam edecek” dedi. Bayrak, bugün saat: 17.00’da İHD Adana Şubesi öncülüğünde yapılacak olan meşaleli yürüyüş ve pazar günü Karataş Kadın Kapalı Cezaevi’nde yapılacak olan oturma eylemine katılım çağrısında bulundu.

KESK Adana Şubeler Platformu üyeleri ise, basın açıklaması düzenledi.

İZMİR Yeni Anayasa için Barış Girişimi üyeleri, Konak Vapur İskelesi önünde sessiz eylem yaptı. Öte yandan BDP il binasındaki destek grevini dün Bornova, Aliağa, Konak, Urla ve Selçuk ilçe örgütleri devir aldı.

AYDIN BDP Didim İlçe Örgütü’nün açlık grevindeki tutsaklara destek için başlattığı bir günlük açlık grevi nöbeti, BDP Söke İlçe Örgütü’ne devredildi.

ANTALYA BDP Kumluca ilçe binasındaki açlık grevi nöbeti devam ediyor.

BALIKESİR BDP Edremit ilçe binasında başlatılan açlık grevi dün yapılan açıklamayla sonlandırıldı.

OSMANİYE BDP Osmaniye il binasında 15 kişilik grupla başlayan açlık grevini, yapılan bir açıklamayla 10 kişilik 2. grup devraldı.

RIHA BDP Riha (Urfa) il örgütü tarafından başlatılan açlık grevi eylemleri devam ediyor. Riha Merkez, Girê Sor (Siverek), Pirsûs (Suruç), Wêranşar ve Serê Kanî (Ceylanpınar) ilçelerinde devam eden açlık grevlerinin merkez ayağında Xelfetî (Halfeti) BDP İlçe Örgütü ve Harran Üniversitesi öğrencileri nöbeti devraldı.

SEMSÛR Adıyaman Demokrasi Platformu bileşenleri açlık grevlerine ilişkin basın açıklaması yaptı. Rıza Gürbüz, “Bir insanın açlıktan ölümünü izlemek, acıların en büyüğüdür. Çözümü mümkünken, ölümler engellenmezse, vebali iktidarın, muhalefetin, medyanın ve hepimizin olacaktır” dedi.

DÎLOK BDP İl binasındaki ve Şahinbey ilçe örgütündeki destek grevleri sürüyor.

ÊLÎH DÖKH öncülüğünde Batman Cezaevi önünde başlatılan oturma eylemi ise 4. gününe girerken cezaevi önünde bulunan Azadi Parkı’nda Barış Anneleri İnisiyatifi süresiz-dönüşümlü açlık grevine başladı. BDP il Örgütü ise basın toplantısı gerçekleştirdi.

KOCAELİ ÖDP Kocaeli İl Örgütü, basın açıklaması düzenledi.

Bütün Kürtler tutsakların yanında

Katılımcı Demokrasi Partisi (KADEP), Hak ve Özgürlükler Partisi (HAKPAR), Özgürlük ve Sosyalizm Partisi (ÖSP), Azadi İnsiyatifi, Dicle Fırat Diyalog Grubu ve Devrimci Demokrat Kürt Derneği (DDKD) başkan ve yöneticileri, DDKD bürosunda bir araya gelerek, açlık grevlerine dair ortak açıklama yaptı. Partiler adına açıklama yapan DDKD Genel Başkan Yardımcısı Abdulhay Okumuş, “Süresiz açlık grevine yatan 700 kişiyi aşkın siyasi tutsağın talepleri kabul edilebilir insani taleplerdir. İslami ve evrensel hukuk gereği, meşru demokratik ve haklı talepler olarak değerlendirilmesi gereken koşullardır. Ölümlerin önlenmesi için atılacak ilk adımın, devlet yetkililerinin siyasi tutuklularla acilen müzakere etmesi gerektiğine ve devletin bunu bir taviz veya yenilgi olarak yorumlamaması, aksine devletin siyasi-hukuki bir sorumluluğu ve insani bir görevi olduğuna inanıyor ve önemle talep ediyoruz. Bu inançla, tarafların kullanacağı dile özen göstererek yapıcı bir üsluba dönmeleri ölümlerin önlenmesinde önemli bir rol oynayacağından hükümet yetkililerinin rencide edici söylem ve açıklamalardan vazgeçmelerini önemle belirtiyoruz. Biz Kürt ve Kürdistani siyasi parti, siyasi oluşum ve dernekler olarak bu talepler konusunda taraf olduğumuzu, bu taleplerin acilen kabulünün sağlanması için gerekli girişimlerin, görüşme ve müzakerelerin başlamasının zorunlu olduğunu, kaybedecek zamanın olmadığı bilinç ve sorumluluğu ile ölümlerin yaşanmaması için üzerimize düşeni yapmakta kararlıyız. Bu sebeple Adalet Bakanlığı ile bir görüşme talebinde bulunmakla beraber BDP ve DTK ile birlikte hareket edeceğimizi deklere ediyoruz” diye konuştu.

‘Bizler ölüm değil çözüm istiyoruz’

Ankara’da tutsakların anneleri, Barış Anneleri İnisiyatifi, BDP Ankara İl Örgütü ve TUHAD-FED Ankara Temsilciliği, cezaevlerinde devam eden açlık grevlerine dikkat çekmek amacıyla Sakarya caddesinde basın açıklaması yaptı. Açıklamaya, EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan, BDP Ankara İl Eşbaşkanı Ahmet Aday, TUHAD-FED temsilcileri ve çok sayıda yurttaş katıldı. Yüzlerce kişi adına açıklama yapan Güler Buğday, 59 cezaevinde 654 tutsağın açlık grevinde olduğunu belirterek, tutsakların açlık grevine kendi özgür iradeleri ile karar verdiğini söyledi.

AKP’den yanıt yok’

Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesinde oluşturulan alt komisyonun cezaevlerinde inceleme yaptığını ve bu inceleme sonucunda tutsakların durumlarının kritik olduğunun bir kez daha ortaya çıktığını kaydeden Buğday, “30 Ekim’den beri tutsakların anneleri Ankara’da evlatları ölmesin diye seslerini duyurmaya çalışıyorlar. Bu süreçte SES, AB temsilciliği ve CHP ile görüşmeler yapan analar, AKP ile de görüşmek istediler. Randevu talep ettik. Ancak bize yanıt bile verilmedi” dedi. “Erdoğan konuşmalarında o kadar yanıltıcı, o kadar kışkırtıcı ve o kadar düşmanca yaklaşıyor ki vicdan sahibi insanların yaptıkları açlık grevlerini görünür kılma eylemlerinde bu ülkenin halklarını karşı karşıya getiriyor” diyen Buğday, vicdan sahibi yurttaşların ölümlere izin vermemesini istedi. Açıklamanın ardından anneler oturma eylemine başladı.

Bir an önce çözüm

EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan, “Artık yeni ölümlere tahammül edemeyiz. Zaten acıları fazlasıyla yaşıyoruz. Artık herkes çözüm bekliyor. Açlık grevcisi tutsakların talepleri ekseninde bir an önce çözüm geliştirilmelidir” diye kaydetti. Halkevleri Genel Başkanı Oya Ersoy ise cezaevlerinden yükselen barış çığlığının duyulması gerektiğini belirtti. Sosyalist Parti Genel Başkanı Mustafa Kahya da, “İçeriden ölüm çıkmadan bir an önce adım atılmalıdır” dedi. Öcalan ile görüşme zorunluluktur

Batman M Tipi Kapalı Cezaevi’nde açlık grevinde bulunan tutsaklarla görüşen Batman Barosu, hazırladığı raporda tutsakların taleplerine dikkat çekerek, Öcalan ile görüşmenin siyasal bir zorunluluk olduğunu belirtti.

Hazırlanan raporda Kürt dilinin önündeki engellerin kaldırılması, anadilde eğitim ve savunma dahil olmak üzere kamusal alanda kullanımı konusunda yasal düzenlemelerin bir an önce yapılması ve somut adımların atılması gerektiği belirtilerek şunlara yer verildi: “Abdullah Öcalan’ın avukatları ile görüştürülmemesi konusundaki uygulama, Ceza ve Güvenlik Tedbirleri Hakkındaki Kanuna açıkça aykırıdır. Bu nedenle Abdullah Öcalan’a herhangi bir hükümlüden farklı bir infaz uygulaması yasal değildir. Yasalar objektiftir ve kişiye göre uygulanamaz. Bu hukuksal gerekliliğin yanı sıra, Kürt sorununun çözümü ve şiddet ortamının son bulmasında ciddi bir rol üstlenebilecek olan Abdullah Öcalan ile görüşmelere başlamasının siyasal bir zorunluluk olduğu da açıktır. Toplumun her kesiminde bu konuda ciddi bir konsensüs oluşmuş ve bu husus siyaset kurumunca da kabul edilmiştir.”

Milazgîr tutsaklar için 135 km yürüyecek

Cezaevlerinde başlatılan açlık grevleri devam ederken, Mûş’un Milazgîr (Malazgirt) ilçesinde bugün destek amaçlı kitlesel yürüyüş düzenlenecek. Konuyla ilgili açıklama yapan BDP İlçe Başkanı Nihat Kalın, bugün sabah 08.30’da 30 kişilik bir ekiple yaya olarak Milazgîr’den Mûş’a kadar yürüyeceklerini belirterek, yürüyüşe Kop (Bulanık) BDP İlçe Örgütü’nün katılacağını da söyledi. Kalın, 135 kilometrelik yolu yaya yürüyeceklerini belirterek, Mûş halkına destek çağrısında bulundu. EFJ: 9 tutuklu gazeteci grevde

30’dan fazla ülkeden 260 bin gazeteciyi temsil eden Avrupa’nın en büyük gazeteci federasyonu Avrupa Gazeteciler Federasyonu (EFJ), açlık grevinde 9 gazetecinin olduğunu yazdı. Kendi sitelerinde konuya ilişkin haber yapan EFJ, “Türkiye Adalet Bakanlığı’nın verdiği son istatistiklere göre PKK, PAJK ve KCK dosyalarından tutuklu 683 kişi süresiz açlık grevinde bulunuyor. Açlık grevi eylemcileri anadilleri Kürtçe’de eğitim hakkını, mahkemelerde anadilde savunma hakkını ve PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerinde sürdürülen ağırlaştırılmış tecridin sonlandırılmasını talep ediyor. 683 kişilik açlık grevi eylemcisi listesi en az 9 gazeteciyi de içeriyor” dedi. EFJ, açlık grevindekilerin isimlerini de yayınladı. Buna göre: Tayyip Temel, Fatma Koçak, Ayşe Oyman, Pervin Yerlikaya Babir, Faysal Tunç, Selahattin Aslan, Mehmet Emin Yıldırım, Şahabettin Demir, Ömer Faruk Çalışkan.”

Dündar: Neden inatla yalan söyleniyor?

Gazeteci-yazar Can Dündar, Milliyet gazetesindeki köşesinde “Geliyorum diyen felaket” başlığıyla açlık grevlerini ve “devletin yalanını” yazdı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in Almanya’da açlık grevlerine ilişkin yaptıkları ve birbiriyle çelişen iki ayrı konuşmaya dikkat çeken Dündar, “İkisinden biri doğru söylemiyor: Başbakan ya da Adalet Bakanı... Başbakan Almanya’da dünyanın gözünün içine baka baka, ‘Türkiye’de açlık grevi falan yok’ diyor. Aynı saatlerde Adalet Bakanı, 683 kişinin açlık grevinde olduğunu söylüyor. Hangisine inanmalı?” diye sordu. Dündar, “Koster bozuk” cevabına da, “Bir devletin 1,5 senedir bir kosteri tamir ettiremediğine inanmamızı bekliyorlar. Neden devlet, tecridin gerekçesini açıklamıyor da zekamızla alay ediyor? Neden inatla yalan söyleniyor?” dedi. Dündar yazısında Erdoğan’ın Ağar’laştığına da dikkat çekti.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah ÖcalanAçlık greviAdalet ve Kalkınma PartisiAdanaAlmanyaAnkaraAntalyaAvrupa BirliğiBarış ve Demokrasi PartisiBaşbakanCumhuriyet Halk PartisiEdremitİmralıMardinOsmaniyeRecep Tayyip ErdoğanSakaryagündemkadınlar
Görüş Bildir