Swoboda'dan Erdoğan'a: Grevcilerin Taleplerini Kabul Et

-

Özgür Gündem - Swoboda`Dan Erdoğan`A: Grevcilerin Taleplerini Kabul Et

Özgür Gündem - Swoboda`Dan Erdoğan`A: Grevcilerin Taleplerini Kabul Et

Avrupa Parlamentosu Sosyalist Grup Başkanı Hannes Swoboda, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a, "grevcilerin taleplerini kabul et" çağrısı yaptı. Türkiye cezaevlerinde 57 gündür süren açlık grevinin endişe verici bir aşamaya geldiğini belirten Swoboda, Türkiye'ye "Bu insani konuda esneklik göstermesi" çağrısında bulundu.

Avrupa Parlamentosu Sosyalist Grup Başkanı Hannes Swoboda, cezaevlerinde 57 gündür devam eden süresiz-dönüşümsüz açlık grevlerine ilişkin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a çağrıda bulundu. Sosyalist grup adına yazılı açıklama yapan Swoboda, PKK lideri Abdullah Öcalan'ın sağlık, güvenlik ve özgürlük koşullarının sağlanması, anadil önündeki engellerin kaldırılması ve anadilde eğitim gibi talepler çerçevesinde cezaevlerinde başlatılan ve sürdürülen açlık grevleri için Türkiye'nin daha hassas yaklaşması gerektiğini belitti. Kürtlerin hakları olan hakların tanınması gerektiğine de dikkat çeken Swoboda, Türkiye'nin talepler karşısında tepki vermemesinin, Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerini de olumsuz etkileyeceği uyarısında bulundu. Swoboda, Başbakan Erdoğan'a, "grevcilerin taleplerini kabul et" çağrısı yaptı. Türkiye cezaevlerinde 57 gündür süren açlık grevinin endişe verici bir aşamaya geldiğini belirten Swoboda, Türkiye'ye "Bu insani konuda esneklik göstermesi" talebinde bulundu.

Açıklamada Türk Tabipleri Birliği'nin (TTB) açlık grevcilerinin sağlıklarına ilişkin yaptığı açıklamaya da yer verildi. Grevcilerin gün geçtikçe sağlıklarının daha da kötüleştiği belirtilen açıklamada, Kürtlerin taleplerinin kabul edilmesinin durumu sakinleştirmek için yapıcı rol oynayacağı uyarısında bulunuldu.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah ÖcalanAçlık greviAvrupa BirliğiBaşbakanRecep Tayyip Erdoğanetgündem
Görüş Bildir