Siyasi Soykırım Furyası Hızlandı

-
4 dakikada okuyabilirsiniz

Özgür Gündem - Siyasi Soykırım Furyası Hızlandı

Özgür Gündem - Siyasi Soykırım Furyası Hızlandı

Kürtlere yönelik siyasi soykırım operasyonlarını yeniden yoğunlaştıran hükümet boş durmuyor. Mersin, Denizli, Kocaeli’den sonra polis dün de Amed, Şirnex ve Adana’da yine işbaşındaydı. Yapılan ev baskınlarında çoğu BDP’li onlarca kişi gözaltına alındı. Şirnex ve Colemêrg’de de 4 kişi tutuklandı.

Direnişçiler: Öcalan olmadan olmaz

Bingöl M Tipi Cezaevi’nde açlık grevlerindeki tutsaklar, amaçlarını gönderdikleri bir mektup ile açıkladı. Tutsaklar, mektubunda amaçlarını şu cümleler ile açıkladı:

Edip Yalçınkaya Öyle bir coğrafyada yaşıyoruz ki; en meşru doğal haklar için bile büyük bedeller ödemek gerekiyor. Biz PKK’li tutsaklar dün olduğu gibi bugün de bu bedeli ödemeye hazırız. Öcalan özgür olmadan hiçbirimizin özgür olmayacağını bildiğimiz için de büyük bir kararlılık içindeyiz.

Emrullah Kurcan Tüm halklar bilmelidir ki; Öcalan özgür olmadan Kürtler özgür olamaz. Ve Kürtler özgür olmadıkça halklar özgür olmaz.

Aslan İbicik Başlamış olduğum açlık grevi eylemi Öcalan’ın özgürlüğüne kapıyı aralayana dek devam edecektir. Bu duygularla eylemde olan tüm yoldaşlarımı sevgi ve saygıyla selamlıyorum.

Baran Günona Eyleme girmemdeki amaç Öcalan’ın özgürlüğünü sağlanmasıdır. Çünkü Öcalan’ın özgürlüğü ile ancak Kürtler özgürleşecektir.

Diyar Kaydu Eyleme giriş amacım özgür Önderlikle gelecek olan özgür ülkeye giden yolda bir toz tanesi kadar da olsa katkıda bulunmaktır.

Ahmet Korhan Öcalan özgürleşinceye kadar bu direniş farklı biçimleriyle devam edecektir.

Safet Durmaz Bizler direnişimizi sürdüreceğiz. Başta ailelerimiz olmak üzere tüm kamuoyuna duyarlılık çağrısı yapıyoruz.

Bu arada grevdeki tutsakların sağlık durumlarıda kötüye gidiyor. Tutsaklar şu sıkıntıları yaşıyor: “Tansiyonları 9’a kadar inmiş durumda. Baş ağrısı, mide bulantısı, sıvı alamama, halsizlik, uyku düzeninde bozukluluk, kilo kaybı, sese karşı hassasiyet.”

Tutsaklardan Erdoğan’a: Doktora da çıkmıyoruz

Başbakan Erdoğan’ın sözlerine Bayburt M Tipi Cezaevi’nde açlık grevinde bulunan tutsaklardan tepki geldi. Doktor kontrollerinin Başbakan tarafından “şov malzemesi” haline getirildiğini belirten tutsaklar, bundan sonra doktor kontrollerini kabul etmeyeceklerini duyurdu.

5 Ekim’den bu yana açlık grevine giren tutsaklardan Bozo Açlan, İkram Gören, Ali Emirhani, Lokman İnce, Ömer Tutuş, Hayrettin Bayram, Emrah Aba, Haşim Özdaş, Berat Tayfur ve Kadri Han gönderdikleri faks aracılığıyla Erdoğan’ın sözlerine tepki göstererek, bundan böyle alacakları tavır konusunda bilgilendirme yaptı.

Açlık grevine başladıkları günden itibaren tansiyon, kilo ve kan şekeri oranlarının doktorlar tarafından kontrol edildiğini belirten tutsaklar, “Biz hiçbir zaman tedavi olmayı kabul etmedik, etmeyeceğiz de. Başbakan Erdoğan, bizim için ‘şov yapıyorlar’ diyor. Bu sözleriyle Başbakan bizim yaşamımıza saldırıyor. Bu söylemleriyle adeta ölümlerimize davetiye çıkarma eğilimindedir. Doktorların rutin kontrollerini de amaçlarına alet etmektedirler. Bunu siyasi şova dönüştüren Başbakan’ın niyetini kabul etmemiz mümkün olamaz. Başbakan’ın bu şovuna alet olmamak ve son vermek amacıyla bugünden itibaren doktorların normal kontrollerini kabul etmeyeceğiz” diye kaydedildi.

B1’i her zaman vermiyorlar

Elbistan E Tipi Kapalı Cezaevi’nden mektup gönderen tutsaklar süresiz ve dönüşümsüz açlık grevini kararlılıkla devam ettirdiklerini belirterek, Adalet Bakanlığı’nın söylemlerinin aksine tutsaklardan iaşe bedelinin alındığını söyledi. B1 vitamininin verilmediğinin altını çizen tutsaklar, Başbakan ve Adalet Bakanlığı’nın açıklamalarından sonra doktorların tansiyon ve kontrollerini kabul etmeyeceklerini söyledi. Tutsaklar açlık grevine girdikleri için cezaevi idaresinin disiplin cezalarıyla karşılaştıklarını belirterek, tutsakların 2 ay ortak kullanım alanlarına çıkarılmayacağını duyurdu. Tutsaklar uzun zamandır açlık grevi eyleminde bulunan kimi arkadaşlarında kilo kaybı, yorgunluk, halsizlik, baş ağrıları, hassaslığın oluştuğunu bildirdi.

Kalıcı barış için ölüme yattık

Bitlis E Tipi Kapalı Cezaevi’nde açlık grevinde bulunan kadın tutsaklardan Şaize Çelik ve Naime Tuci, mektup göndererek eylemin amacına yönelik değerlendirmelerde bulundu. Kalıcı barış ve akan kanın durması için bedenlerini ölüme yatırdıklarını belirten tutsaklar, “Ülke böylesi kritik süreçlerden geçerken bu düğümü çözecek, tüm Ortadoğu’ya barış tohumlarını ekecek esas aktör Sayın Öcalan’ın 14 yıllık esareti, 2011 yılından bu yana uygulanan zulüm tecridi ile taçlandırılmak istenmiştir. Koster bozuk yada hava muhalefeti gerekçesi ile engellenen görüşmeler barışın önünü tıkamanın da gerekçesi olmuştur. Sürece dair kaygılarımız ne denli yoğun olsa da barışa ulaştıracak olan demokrasi yolunu öylesi adımlıyor olmak ve bu yolun İmralı ile kesiştiği tarihi açıdan büyük önem taşımaktadır. Bizler kalıcı barış için bedenlerimizi ölüme yatırdık” dedi.

Eylemimiz İmralı direnişinin devamıdır

Şakran Kadın Cezaevi’nde kalan Azadiya Welat Muhabiri Dilşah Ercan, açlık grevi eylemcisi Sabah Oğur ile konuştu. Oğur, açlık grevi eyleminin Türkiye’de Kürt halkına uygulanan faşist, inkârcı ve imhacı zihniyete tepki olduğunu söyleyerek, şunlara dikkat çekti: “Sayın Öcalan’ın gerek konumu gerekse de Kürt halkının ulusal sembolü ve yaratıcısı oluşu eylemimizin birinci talebinin anlaşılması için yeterli. Öcalan şahsında Kürt halkı ve Kürt özgürlük hareketi teslim alınmaya çalışılıyor. İmralı’daki bu saldırılara karşı gösterilen “halkımı ve onurumu teslim etmem” direnişi bugün tüm zindanlara meşale olmuştur. Bu eylem aynı zamanda İmralı’da gösterilen direnişe dayanmakta ve Sayın Abdullah Öcalan’ın özgürlüğünü, sağlığını ve güvenliğini esas almaktadır. Benim de bu eylemde yer almam, temelde bu direniş meşalesinin bir kıvılcımı olabilme istemimdir. Cezaevlerinde yükselen bu sese ses vermesidir. Sayın Öcalan üzerindeki ağırlaştırılmış tecride son verilmesi için topyekün bir serhildanın olması şart.”

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah ÖcalanAçlık greviAdanaBarış ve Demokrasi PartisiBaşbakanBingölBitlisİmralıMersinPolisgündem
Görüş Bildir