Samimiysen Öcalan'a Git

-
3 dakikada okuyabilirsiniz

Özgür Gündem - Samimiysen Öcalan'a Git

Özgür Gündem - Samimiysen Öcalan'a Git

BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, ‘müzakere’ olabilir diyen Erdoğan’a Colemêrg’den yanıt verdi: ‘Samimiysen yol haritanı açıkla, Öcalan’la görüş, biz de destek verelim’

“Oslo’yu konuşanlardan cesur duruş bekliyoruz. Eğer bu savaş bitsin istiyorsanız biz size yardımcı olmaya hazırız. Aldatarak, kandırarak bu süreci götürmek istiyorsanız bizim bunlara karnımız toktur. Başbakan samimi ise, yol haritasının maddelerini tek tek açıklamalıdır.”

“Cesursan bu barışı sağlayalım. Barışın yolunu biliyorsun; Sayın Öcalan’la görüşün, KCK ile görüşün, BDP ve milletvekili ile görüşün ve bu barışı el birliğiyle sağlayalım. Başbakan Kürt halkının taleplerine saygılı yaklaşırsa biz de çözüme elimizden gelen katkıyı sağlayacağız.”

Başbakan önce yol haritasını açıklasın

Seçim bölgesi Colemêrg’e giden BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, Feqiyê Teyran Kültür ve Sanat Merkezi’nin düzenlediği şölende binlerce kişiye seslendi. Sivil toplum örgütlerini de ziyaret eden Demirtaş, partisinin Şemzînan İlçe Örgütü (Şemdinli) Kongre’sine katıldı. Demirtaş, PKK ile devlet arasında kesilen görüşmelere yönelik açıklamalarda bulundu.

Selam olsun direnenlere

Demirtaş, “Oslu’yu konuşanlardan cesur bir duruş bekliyoruz. Eğer bu savaş bitsin istiyorsanız biz size yardımcı olmaya hazırız. Aldatarak, kandırarak bu süreci götürmek istiyorsanız bizim bunlara karnımız toktur. Başbakan samimi ise, yol haritasının maddelerini tek tek açıklamalıdır” dedi. Binlerce kişiye seslenen Demirtaş, Colemêrg (Hakkari) gençliğinin duruşunu, herkesin kıskandığını belirterek, “Yıllardır, baskı ve zulüme rağmen büyük bir duruş sergilediğiniz için önünüzde saygıyla eğiliyorum. Size layık olabilmek için canla başla çalışıyoruz. Hakkari’nin yazdığı destan Suriye’de yaşatılıyor. Suriye’deki halk yıllardır Esad’a direniyor. Tekrar Suriye’dekilere selam olsun. Bu, mücadelenin boşa gitmeyeceğinin kanıtıdır. Kürt yoktur diyenler görsünler ki, bugün Ortadoğu’nun en güçlü sesi haline geldiniz. Heronlara, tanklara, uçaklara direnen tek halksınız” dedi.

Kürtçe’nin kime ne zararı olur

AKP hükümetinin Kürt sorununda çözüm arayışı olmadığını söyleyen Demirtaş, “Yüzyıllardır devam eden Kürt sorunu bir saatlik iştir. Sadece buna saygı duyun. Anadilini herkes konuşsun, özerk yöntemler izin verilsin. Oturup bu konuyu muhataplarla konuşmalısınız. Bu içine sindirme meselesidir. Kürt sorunu yok, Ankara zihniyeti sorunu yani AKP sorunu var. Hakkari’de Kürtçe eğitim verilmesinin, Trabzon’a ne zararı olabilir. Ama gece gündüz Hakkari dağlarının bombalanması, Roboski’nin bombalanmasının herkese zararı olur” dedi.

Samimi ise açıklasın

“Hakkari halkı ve Kürt halkı uyanmış ve her şeyin farkındadır” diyen Demirtaş konuşmasını şöyle sürdürdü: “Oslu’yu konuşanlardan cesur bir duruş bekliyoruz. Eğer bu savaş bitsin istiyorsanız biz size yardımcı olmaya hazırız. Aldatarak, kandırarak bu süreci götürmek istiyorsanız bizim karnımız toktur. Başbakan samimi ise, yol haritasının maddelerini tek tek açıklamalıdır. Bu olursa barış sağlanır. Tankla, topla, copla bu iş çözülmez. 5 yaşındaki çocuk bile bunu kabul etmez. Cezaevlerinde yüzlerce tutsak açlık grevine giriyor ve bedenlerini ateşe veriyor. Tek talepleri Öcalan’a, özgürlük, anadilde eğitim. Yani sizin için direniyorlar. Bizler için kendi bedenlerini ateşe veriyorlar. Burada tüm tutsaklara ve açlık grevindekilere selamlarımızı gönderiyoruz.”

Ciddiysen Sayın Öcalan’a git!

Demirtaş, BDP Şemzînan İlçe Örgütü’nün kongresinde yaptığı konuşmada ise Başbakan Erdoğan’a çağrıda bulundu. Demirtaş, “Barışın yolunu biliyorsun, Sayın Öcalan’la görüşün” dedi. Demirtaş, “Çaresiz olduğumuz için değil, korktuğumuz için değil, anaların gözyaşı hatrına çağrı yapmak istiyorum; Allah Peygamber hatrına çağrı yapmak istiyorum. Bu barışı sağlayalım. Bu çözümü el birliği ile gerçekleştirelim. Bu topraklarda çok fazla kan aktı ve hala da akıyor. Çok insan ölüyor, yazıktır. Barışın yolunu biliyorsun Sayın Öcalan’la görüşün, KCK, BDP ile görüşün ve bu barışın çözümünü el birliği ile sağlayalım” dedi. Demirtaş, “Bu işin uzatmanın anlamı yoktur, savaşsız da silahsız da kansız da biz bu sorunu çözebiliriz. Kürt halkının taleplerini saygılı yaklaşırsa, ciddiye alınırsa yeni Anayasa’da müzakere açarsa, ciddi ve samimi yaklaşırsa biz de çözüme elimizden gelen katkıyı sağlayacağız. Şemdinli’de yaptığımız bu çağrıya karşılık bekliyoruz. İmralı’da dört duvar arasında tuttuğunuz halk iradesine saygı duymanızı bekliyoruz. Sayın Öcalan’ın İmralı’dan çıkarılarak, müzakere yapmasını istiyoruz. Şemdinli ve halkın talebi budur” diye konuştu.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah ÖcalanAdalet ve Kalkınma PartisiAnkaraBarış ve Demokrasi PartisiBaşbakanBeşer EsadHakkariİmralıSavaşSelahattin DemirtaşSuriyegündem
Görüş Bildir