Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Özgür Gündem - Nevşehir'de Gezi Parkı Bahane, Irkçılık Şahane!

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Özgür Gündem - Nevşehir'de Gezi Parkı Bahane, Irkçılık Şahane!

Özgür Gündem - Nevşehir'de Gezi Parkı Bahane, Irkçılık Şahane!

Ali Barış KURT / NEVŞEHİR - ANF

Nevşehir'deki Gezi Parkı protestoları ırkçı gösterilere dönüştü. Eyleme katılan Kürt ve sosyalist öğrenciler ise İstiklal Marşı okumadıkları gerekçesiyle yerel yayın organları tarafından hedef gösterildi. Eylemde ırkçı sloganlar kullanılmasına itiraz eden öğrencileri TGB'li ve ülkücü-faşist gruplar provoke etmek istedi.

Taksim'de başlayan ve ülkenin geneline yayılan Gezi Parkı protestoları devam ediyor. Ancak bazı bölgelerde ırkçı çevreler gösterileri demokratik özünden saptırarak Kürt düşmanlığını körükleyen girişimlere dönüştürüyor.

Nevşehir'de Kürt ve sosyalist öğrencilerin düzenlenen Gezi Parkı protestolarına katılmasını engellemek isteyen ırkçı çevreler, eylemde İstiklal Marşı okunmasını zorunlu kıldı. "Mustafa Kemal'in askerleriyiz" şeklinde slogan da atılmasını isteyen yetkililer, bunlara itiraz eden öğrencileri ise "vatan hainleri" diyerek hedef gösterdi.

Yerel medya ise internet üzerinden Kürt ve sosyalist öğrencilerin kişisel bilgilerini ve fotoğraflarını yayımlayarak, hedef göstermeye devam etti.

'Eylemin gezi parkı için yapılmadığını gördük'

ANF'ye bilgi veren, Nevşehir Üniversitesi'nden bir Kürt öğrenci, "Taksim'deki Gezi Parkı protestosu için biz de yurtsever öğrenciler olarak bir şeyler yapmak istedik. İlk olarak Avanos ilçesindeki eyleme katıldık. Daha sonra da eğer parti propagandaları yapılmayacaksa merkezdeki eyleme katılacağımızı söyledik. Yetkililer de bu konuda teminat verdiler. Böyle bir şeyin önüne geçeceklerini söylediler" dedi.

Ancak yürüyüşün başlamasıyla beraber ırkçı sloganların atıldığını, Türkiye Gençlik Birliği'nin (TGB) bayraklarının açıldığını anlatan Kürt öğrenci, bunun üzerine tepki göstererek alandan ayrıldıklarını belirtti: "Yürüyüş amacından saptırılmıştı. Bizler Gezi Parkı ile başlayan eylemlerdeki demokratik istemleri dillendirmek istedik ancak bu çevrelerin Gezi Parkı ile bir ilgileri de yoktu."

Megafondan ırkçılık

Daha sonra eylemdeki ırkçı grupların Kürt öğrencilerin bulundukları alana gelerek, megafonla ırkçı sözler sarf ettikleri öğrenildi. Kürt ve sosyalist öğrenciler ise gruba müdahale ederek, megafonu ellerinden aldı ve dağılmalarını istedi. Ertesi günkü eylemde ise İstiklal Marşı'nın okunması dayatılınca, Kürt öğrenciler gösterilerden ayrılma kararı verdi.

"Şehrimizde vatan hainleri..."

Kürt ve kendileriyle dayanışan sosyalist öğrenciler, 'Ürgüp Taraf' ve 'Nevşehir Çizgi' isimli yayınlar tarafından hedef haline getirildi. Söz konusu yayınlar, öğrencilerin ad ve soyadlarını, fotoğraflarını internet ortamında "şehrimizdeki vatan hainleri" başlığıyla dolaşıma soktu. "Bunlara İstiklal Marşı'nı öğretelim" ifadeleriyle okuyucularına seslenen yayınlar, "Tepkinizi gösterin" çağrısında bulunuyor.

Öğrenciler, bu durumun kendilerine dönük saldırıların devam edebileceği izlenimi yarattığını ifade ettiler. Hedef gösterilen, Nevşehir Üniversitesi öğrencilerinden biri, "Başımıza gelecek herhangi olumsuz bir durumda hem eylem alanındaki faşist çevreleri hem de bu yayın organlarını sorumlu tutuyoruz" dedi.

Kürt öğrenciler, Nevşehir'de iki hafta önce de Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun yurdunda Kürtçe müzik dinledikleri için darp edilmişti.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Gezi Parkıİstiklal MarşıKYKgündemmüzik
Görüş Bildir