Banu Güven: 'Medya Grevleri Yabancı Bir Kafayla Tartışıyor'

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Özgür Gündem - `Medya Grevleri Yabancı Bir Kafa İle Tartışıyor`

Özgür Gündem - `Medya Grevleri Yabancı Bir Kafa İle Tartışıyor`

Gazeteci Banu Güven, Başbakan Erdoğan'ın, 55 gündür PKK'li ve PAJK'lı tutsak tarafından açlık grevlerine ilişkin "Açlık grevi yok, tamamen şov" sözlerini "Açlık grevi yapanlar şov yapmakla itham ediliyorlar ya, ithamda bulunanların şov yaptığını düşünüyorum" dedi. Güven, medyanın konuya yabancı bir kafa ile yaklaştığına da dikkat çekerek, "Gazetecilerin, kafalarını bu meselenin içine sokmaları ya da bu meseleyi kafalarına sokmaları gerekli" dedi.

Onlarca cezaevinde 700'e yakın Kürt tutsak tarafından, 12 Eylül'den beri sürdürülen açlık grevleri 55. güne girerken toplumun duyarlı kesimlerinden tepkiler gelmeye devam ediyor. Gazeteci Banu Güven, hükümetin açlık grevlerine karşı tutumunu değerlendi. Güven, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, "Açlık grevi yok, tamamen şov" sözlerine ilişkin "Açlık grevi yapanlar şov yapmakla itham ediliyorlar ya ithamda bulunanların şov yaptığını düşünüyorum" diye konuştu.

'İyimserliğin hayatta kalması önemli'

"Burada yadsınamaz bir durum var. Sayıları artan tutuklular, hükümlüler açlık grevine adım attılarsa bunu gasp edilen bir takım hakları geri almak konusunda yapıyorlar" diyen Güven, durumun çok "nasırlaşmış" olduğunu belirterek ancak böyle bir eylemle kamuoyunun dikkatinin çekilebildiğini ve duyarlılık oluşturulabildiğini ifade etti. Güven, "Ben bu işin temelinde, eylemcilerin ve onlara destek verenlerin, bu eylemle bu konuya çözüm getirebileceğine inandıklarını düşünüyorum. Dolayısı ile bu iyimserliğin hayatta kalabilmesi çok önemli bir şey" diyerek, taleplerin de pazarlık konusu edilebilecek talepler olmadığını belirtti. Açlık grevleri ile zaten var olan ve var olması gereken bir takım hakların hayata geçirilmesinin talep edildiğini belirten Güven, "'Pazarlığa oturacak değiliz' tavrının da topu taca atmaktan ibaret olduğunu düşünüyorum" diye konuştu.

'Konunun önemine dikkat çekenlerin olması sevindirici ama…'

Güven, medyanın konuya yaklaşımını da değerlendirerek "Medyada, gazetelerde bu konunun önemine dikkat çeken yazarlar var; bu sevindirici. Sayıları sınırlı da olsa hala bunu yazabilen insanlar var medyada" dedi. Ancak buna karşın, bazı televizyon programlarında ise meselenin "Yabancı bir kafa ile" tartışıldığını gözlemlediğini aktaran Güven, "Bir meseleyi anlayıp çözüme kavuşturmak için her şeyden önce hakikaten bir gayret gerekiyor, istemek gerekiyor, anlamayı istemek gerekiyor. Neden sonuç ilişkisi kurmak alışkanlığı gerekiyor. Bundan kaçmamak gerekiyor, biraz konforunuzun bozulması gerekiyor" dedi.

'Gazetecilerin üzerine düşen nesnel bir yaklaşım'

Güven, gazetecilerin üzerine düşenin, her şeyden önce nesnel bir yaklaşım olduğunu belirterek, "Gazetecilerin, kafalarını bu meselenin içine sokmaları ya da bu meseleyi kafalarına sokmaları gerekli. Yani bazı gazeteciler ya da yorumcular bu meseleye dışarıdan bakıp bugüne kadar çok bildiğimiz argümanları tekrar tekrar ısıtıp masaya koyarak bir yere varılmaz. Bir yere varmak derdinde mi kimse onu da bilmiyorum. Gerçekten anlamak derdinde mi onu da anlayamıyorum" diye konuştu.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Açlık greviBaşbakanRecep Tayyip Erdoğangündem
Görüş Bildir