Jandarma Katliam Belgesi İmzalattı

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Özgür Gündem - Jandarma Katliam Belgesi İmzalattı

Özgür Gündem - Jandarma Katliam Belgesi İmzalattı

Wan Elbak’da mahallenin ortasına yerleşen jandarma taburu, yurttaşları ölümle tehdit etti. Jandarmanın yurttaşlara, ‘PKK ile çatışma çıkarsa ilk hedefimiz siz olacaksınız’ şeklinde belge imzalattığı ortaya çıktı.

1993-94 yılları arasında yatılı bölge okulu arazisi içine yerleşen jandarma taburunun, Yeni Mahalle’de ikamet eden yurttaşları ölümle tehdit ettiği ortaya çıktı. 29 Eylül’de jandarma yetkilileri, mahalle sakinlerine, “Sizler askeri alanın içindesiniz, burada çıkacak en ufak bir çatışmadan bizler sorumlu değiliz. Evleriniz hedef alanlarımız içerisindedir” şeklinde bir belge imzalattı. Okuma yazma bilmeyenlerin tebligatı imzaladığı belirtildi.

Jandarmadan yurttaşlara ölüm tehdidi

Wan Elbak’ta (Başkale) bulunan ve 1993-94 yılları arasında yatılı bölge okulu arazisi içine yerleşen jandarma taburunda bulunan askerlerin Yeni Mahalle’de ikamet eden yurttaşları tehdit ettiği belirtildi. Edinilen bilgilere göre, 29 Eylül’de jandarma taburuna bağlı rütbeli askerler ile polislerin mahalle sakinlerine tebligat imzalatmaya çalıştıkları ve mahalle sakinlerine, “Sizler askeri alanın içindesiniz, burada çıkacak en ufak bir çatışmadan bizler sorumlu değiliz. Evleriniz hedef alanlarımız içerisindedir” şeklinde bir tutanak imzalattığı belirtildi.

Mahalle sakinlerinden okuma yazma bilmeyenlerin tebligatı imzaladığı belirtildi. Durumdan daha sonra haberdar olan mahalleliler, toplu olarak savcılığa, asker ve polis hakkında suç duyurusunda bulundu.

Mahallemizden gitsinler

Mahalle sakinleri tarafından verilen dilekçede şöyle denildi: “Yeni Mahalle yatılı bölge okulu arkasında oturan mahalle halkıyız. 1993 ve 1994 yılları arasında olağanüstü OHAL dönemlerinde bu mahallemizin ortasında kurulu yatılı bölge okuluna askeri birlikler yerleştirildi. 1994 yılından bu yana askeri birlik hala mahallemizde bulunuyor. Sürekli yapılan askeri atışlar tutulan askeri dürbünler ve çıkacak olası bir PKK çatışmasında askeri bundan 3 gün önce bizleri çağırdı. PKK ile çatışma çıkarsa sorumlu mahalle halkı sizlersiniz. Ya bilgi vereceksiniz ya da PKK ile çıkacak çatışmalarda evleriniz ilk hedefimizdir. Şuanda askeri mevzilerin evlerimizden uzaklığı 15 metredir. Bu durum ailelerimizde artık huzurun kalmadığını ve mahalleyi boşaltma sinyalini vermektedir. Bu durum karşısında geçen cumartesi günü polis eşliğinde bir grup asker mahallede olayın olmaması için mahalle halkından imza toplamışlar. Bizlerden alınan imzaların neden alındığını bilmiyoruz. Çıkacak çatışmaların sorumlusu biz değiliz. Bu nedenle can güvenliğimiz kalmadığından bu askeri birliğin bir an evvel mahallemizden başka bir tarafa taşınmasını talep ediyoruz.”

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Olağanüstü HalPolisgündem
Görüş Bildir