İhmal, Cinayet, Rant...

-
5 dakikada okuyabilirsiniz

Özgür Gündem - İhmal, Cinayet, Rant...

Özgür Gündem - İhmal, Cinayet, Rant...

23 Ekim Wan depreminin üzerinden bir yıl geçti. O dönemde bile depremi siyasi ranta dönüştüren hükümet, bir yıl geçmesine rağmen yaraları sarmadı. Şimdi de aynı siyasi rantı sürdürme peşinde

HÜKÜMET GÜCÜNÜ ‘TEST’ ETTİ

23 Ekim depremi devletin halkın yaşamına verdiği değerin de göstergesi oldu. Önce yardımları geri çevirerek “gücümüzü test ettik “diyen hükümet, daha sonra doğal değil siyasal bir afet olan 9 Kasım felaketinin önünü açtı. Yardımları dahi siyasi kampanyalara dönüştüren hükümet, Kürtlere saldırmayı da hiç bırakmadı.

YAŞAMINI YİTİRENLER ANILDI

Depremde yaşamını yitirenler DTK ve BDP eşbaşkanlarının katılımıyla binlerce yurttaş tarafından anıldı. Acıların sürdüğünü söyleyen DTK Eşbaşkanı Türk, “Bir yandan bu acı sürüyor, öte yandan binlerce tutsak bedenini, ölüme yatırıyor. Geleceğimize sahip çıkmazsak, yaşam bizim için ölüdür” dedi.

Fedakarlıkları unutmayacağız

Wan F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan Wan Belediye Başkanı Bekir Kaya, kentte yaşanan depremin 1. yıldönümü nedeniyle avukatları aracılığıyla bir mesaj gönderdi: “Yaşadığımız o acı tarihin 1 yılını doldurduk. Yüreğimizde ve belleğimizde hala o acı tarihin izleri durmaktadır. Fedakarlıkları unutmayacağız.”

Wan’da acı, hüzün ve öfke vardı

Wan’da geçen yıl yaşanan depremin 1. yıldönümünde BDP İl Örgütü olarak kullanılan çadırın önünde buluşan binlerce yurttaş, depremde hayatını kaybedenleri andı. Anma etkinliğine DTK Eşbaşkanları Aysel Tuğluk, Ahmet Türk, BDP’li milletvekilleri ile yaklaşık onbin kişi katıldı. BDP Erdiş İlçe Örgütü ve Çelebibağı Belediyesi de depremde yaşamlarını yitirenleri andı.

Depremde yaşamını yitirmek için BDP Wan İl Örgütü olarak kullanılan çadırın önünde buluşan binlerce yurttaş, buradan depremde çok sayıda insanın yaşamını yitirdiği Nezir Baş Apartmanı önüne kadar sessiz bir şekilde yürüyerek, apartmanın enkazına karanfiller bıraktı. Yaşamını yitirenler için dua etti. Burada bir konuşma yapan DTK Eşbaşkanı Ahmet Türk, büyük acılar yaşadığını Wana halkının acıların yaşanmaya devam ettiğini belirterek, depremzedelere yardım için 9 Kasım tarihinde yaşanan depremde Bayram Oteli enkazında kalarak hayatını kaybeden Dr. Atushi Miyazaki’yi unutmayacaklarını belirtti. Bayram Oteli’nde hayatını kaybeden gazeteciler Cem Emir ve Sabahattin Yılmaz’ı da anan Ahmet Türk, “O zor süreçte bu halkın acılarını yansıtmaya çalışan ve hayatlarını kaybeden gazetecilere Allah’tan rahmet diliyorum” diye konuştu.

Amaçları konut satmak

Daha sonra konuşan Wan Belediye Başkanvekili Sabri Abi, Wan halkının depremde yaşadığını mağduriyetin en büyük nedeninin AKP hükümeti ve devlet olduğunu belirterek, “Başbakan bugün buraya geliyor ve büyük vaatler veriyor. Buraya gelen Başbakan para ile konut satmaya geldi. 40 bin liraya mal olan konutları halkımıza 80 bin TL’ye veriyor” dedi. Devlet ve AKP’nin belediyeye bugüne kadar bir yardımda bulunmadığını aktaran Abi, yapılan tüm çalışmaların Wan Belediyesi çalışmaları olduğunu söyledi.

Erdîş’e rant ortamı yaptılar

BDP İl Eş Başkanı Yakup Ataş, Wan’ın afet bölgesi olarak ilan edilmemesinin Wan halkına yapılmış ayrımcılık olduğunu söyledi. Anma ve konuşmaların ardından binlerce kişi tekrar yürüyüşle Feqîyê Teyran Parkı’nda açılan ve Wan depreminde çekilen fotoğrafların sergilendiği “13.41” konulu resim sergisini ziyaret etti. Depremin yıl dönümü nedeniyle BDP Erdiş İlçe Örgütü ve Çelebibağı Belediyesi kitlesel bir anma düzenledi. Saatler 13.41’i gösterdiğinde binlerce kişi bir dakikalık saygı duruşunda bulundu. Okunan duaların ardından konuşan Çelebibağı Belediye Başkanı Veysel Keser, yaraların derin olduğunu ve üzerinden bir yıl geçmesine rağmen sarılmadığına dikkat çekti. Keser’in ardından konuşan Wan Milletvekili Özdal Üçer, depremden dolayı halen acıların taze olduğunu belirterek, şöyle dedi: “Depremde gerçekten büyük acılar yaşadık. Sosyal devlet diye geçinenler ise Erdiş’i rant ortamına çevirdi.”

Wan sizi unutmayacak

Bayram Oteli’nde yaşamlarını yitiren gazetecileri Cem Emir ve Sabahattin Yılmaz ile otel enkazından yaralı olarak kurtarıldıktan sonra hastanede yaşamını yitiren Japon Atsushu Miyazaki unutulmayacak.

Kaya: Fedakarlıkları unutmayacağız

Halen cezaevinde açlık grevinde bulunan Belediye Başkanı Kaya, Wan depreminin 1. yıldönümü nederiyle yayınladığı masjında 23 Ekim ve 9 Kasım tarihlerinin Wan halkının belleğinde acı bir tarih olarak yer aldığını söyledi.

Depmerin üzerinden bir yıl geçtiğini hatırlatan Bekir Kaya şöyle dedi: “Zihnimizde, yüreğimizde ve belleğimizde hala o acı tarihin izleri durmaktadır. Bu izler, yaşadığımız sürece de hayatımızın bir parçası olarak bizimle yaşayacaktır. Kentimizin bu tür doğa afetlerini yaşamaması dileğimdir. Yine yaşadığımız felakette yanımızda olan, acımızı paylaşan, destek veren, katkı sunan, umudunu, direncini, emeğini ve fedakârlıklarını halkımızla ortaklaştıran, dünyanın tüm halklarına sonsuz minnet duygularımı iletiyorum. Halkımızın kendisine yardım eli uzatan tüm insanları minnet ve saygıyla hep yad edecektir. Burada bulanan tüm arkadaşlarım adına kentimize başsağlığı mesajımı iletiyor ve tüm halkımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.”

Baluken, Wan yardımlarını sordu

BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, Wanlı depremzedelere giden yardımların akıbetinin ortaya çıkartılması için Meclis Araştırması istedi.

Depreminin ardından hizmet üretmeye çalışan BDP’li belediyelerin hükümet tarafından engellenmek istendiğini belirten Baluken, “Hükümet, deprem gibi doğal bir felakette bile sahip olduğu dışlayıcı bakış açısını bir kenara bırakmamıştır. Wan halkına yönelik ırkçı söylemlerde bulunan, hizmet ve yardımları engelleyen sivil ve kamu kesimleri deyim yerindeyse yaptıkları ile kalmıştırlar. Türk Kızılay’ı ise Wan depremzedeleri için gerekli yardımları yapmada yetersiz kalmasına kalmıştır” dedi.

Türkiye halklarının Wan halkıyla dayanışmak için seferber olduğunu kaydeden İdris Baluken, Wan için toplanan yardımların nerelere aktarıldığının bilinmediğini ifade etti. Baluken, soğuktan donan bebekler, çıkan yangından hayatını yitirenler olduğunu hatırlattı. Belediye Başkanı Bekir Kaya’nın tutuklanarak kentin adeta cezalandırıldığını da belirten Baluken, “Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay Van’a yaptığı ziyarette Vanlıların kendilerine oy vermesi gerektiğini söyleyerek insanları adeta tehdit ederek hükümetin asıl amacının siyasi rant olduğunu ortaya koymuştur” dedi. Baluken, depremden sonra yapılan 70 m2’lik konutların 70 bin TL’ye satıldığını, halk üzerinden TOKİ ve müteahhitlerin zenginleştirilmeye çalışıldığını kaydetti.

Afet yönetim planı oluşturulmalıdır

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı, deprem öncesi, deprem sırası ve sonrasında yapılacak çalışmalara ilişkin kamu ve toplum yararını temel alan Ulusal Deprem Stratejisi, Türkiye Deprem Master Planı ve Afet Yönetimi Stratejik Planı’nın oluşturulması gerektiğini belirtti. Soğancı, yaptığı yazılı açıklamada Wan depreminde birçok binanın oturulamaz hale geldiğini ifade etti. Depremlerin afet yerine doğa olayı olarak atlatılabilmesi için uyarılarda da bulunan Soğancı, şu ifadeleri kullandı: “Devletin anayasal görevlerinden birisi olan sağlıklı, güvenli ve yaşanabilir kentler kurmak için doğal varlıkları, ekolojik, tarihi, kültürel, toplumsal değerleri koruyan, yaşatan, geliştiren bir arazi kullanımı ve yerleşim politikası temelinde bütüncül planlama yaklaşımı ile çevreyi gözeten, dönüşüm alanlarında yaşayanların ihtiyaçlarını göz önüne alan, insanı ve insanca yaşamı temel hedefine koyan bir planlama süreci başlatılmalıdır. Yapı Denetim Yasası, İmar Yasası, Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Yasa ve ilgili diğer yasa ve yönetmelikler kamu yararı gözetilerek yeniden düzenlenmelidir. Ulusal Deprem Stratejisi, Türkiye Deprem Master Planı ve Afet Yönetimi Stratejik Planı oluşturulmalıdır.” ANKARA

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAnkaraBarış ve Demokrasi PartisiBaşbakanBaşbakan YardımcısıBeşir AtalayDepremJaponyaTürk KızılayıVandepremgündem
Görüş Bildir