DTK Daimi Meclisi Açlık Grevinde

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Özgür Gündem - Dtk Daimi Meclisi Açlık Grevinde

Özgür Gündem - Dtk Daimi Meclisi Açlık Grevinde

DTK Daimi Meclis üyesi bir grup, cezaevlerinde siyasi tutsakların 57 gündür sürdürdükleri açlık grevlerine destek vermek amacıyla, bu eylemler bitene kadar süresiz-dönüşümsüz açlık grevine başladı.

Cezaevlerinde bulunan PKK ve PAJK’lı tutsakların öncülüğünde 12 Eylül’den bu yana sürdürdükleri açlık grevine destek veren DTK Daimi Meclis üyesi bir grup DTK önünde açlık grevine başladı.

Açlık grevinin DTK Daimi Meclisi’nin 4 Kasım günü gerçekleştirdiği toplantı sonucu demokratik direnişi büyütme kararı doğrultusunda “Talepleri taleplerimizdir” şiarıyla cezaevlerinde eylemler bitene kadar süresiz dönüşümsüz devam edeceği bildirildi.

Siyasi iktidarın taleplere ilişkin somut bir adım atmadığı vurgulayan Daimi Meclis, “Kürdistan ve Türkiye’nin her yerinde bu eylemleri sahiplenici haklı, meşru ve demokratik eylemler yayılırken AKP hükümeti ılımlı bazı açıklamalarda bulunmuş olsa da çözüme ilişkin bir gelişme yaşanmamıştır. Durum artık ‘kritik eşik’ belirlemesinin ötesine geçmiştir. Geçen her dakika tüm demokrasi güçleri üzerinde eylemin manevi ağırlığını arttırmaktadır. Bu süreç yetersiz yaklaşımı kabul etmeyecek bir niteliktedir. Bir yanda Kürt sorunun demokratik çözümü için atılması herkes tarafından gerekli görülen adımlar, öte yanda olumsuz bir durumun halklar arası duygusal bağı onarılmaz bir şekilde zarar vereceği gerçeği durmaktadır. Bu aşamada vicdanlı olan hiç kimse duyarsız kalamaz” dedi.

DTK Daimi Meclisi, “başta Kürt halkı olmak üzere tüm bileşenlerini ve demokratik kamuoyunu ortak taleplerde birleşen bu eylemi sahiplenmeye ve demokratik direnişi büyütmeye” çağırdı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma Partisigündem
Görüş Bildir