Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

'Çocuğu Dinamitle Öldürdüler'

-
3 dakikada okuyabilirsiniz

Özgür Gündem - Çocuğu Dinamitle Öldürdüler

Özgür Gündem - Çocuğu Dinamitle Öldürdüler

19 yıl önce Gever’de askerlik yapan Sıraç Kılıç’ın tanığı olduğu vahşet yüzleşmenin zorunluluğunu bir kez daha ortaya koydu. Kılıç, askerlerin Türkçe bilmeyen bir çocuğu dinamitle patlatarak öldürdüğünü kaydetti

BARIŞ HAKİKATLE YÜZLEŞEREK SAĞLANIR

Vahşetin tanığı Sıraç Kılıç anlatıyor: “Askerler çocuğa PKK’lileri soruyordu ama çocuk hem yerlerini hem de Türkçe bilmiyordu. Kürtçe konuşuyordu. Çocuğa patlayıcı maddeler bağlayıp uzaktan kumanda ile patlattılar. O çocuğun Kürtçe yardım çığlığı aklımdan hiç çıkmıyor.”

KÜÇÜK KIZ KANLAR İÇİNDE YERE SERİLDİ

Bir başka tanıklığını anlatan Kılıç, bir kız çocuğunun çavuş tarafından vurulduğu olayı, “Çavuş kıza ateş etmemizi istedi. Kabul etmedik. Bunun üzerine Sedat adındaki uzman çavuş silahıyla kıza birkaç el ateş etti. Kız kanlar içinde yere serildi. Olayı PKK’nin üzerine yıktılar” diye anlattı

Gör yüzleş hesap sor

Kürt sorununun diyalogla çözülmesi ve barış sürecinde hala karanlıkta olan katliamlar söz konusu. Bu katliamların failleri kol gezerken, Colemêrg’in (Hakkari) Gever (Yüksekova) ilçesinde askerlik yapan Sıraç Kılıç, 19 yıl önce tanık olduğu ve yıllarca bir hançer gibi içinde taşıdığı vahşet görüntülerini daha fazla saklayamadı. Tanık olduğu insanlık dışı olayları anlatan Kılıç, böylesi katliamlara tanık olan herkesi de gördüklerini anlatmaya çağırdı.

Tanık olduğu olaylar nedeniyle yıllardır acı çektiğini ve artık bu acıları daha fazla taşıyamayacağını ifade eden Sıraç Kılıç’ın anlattıkları kan donduracak nitelikte. Tabur Komutanlığı yapan Mehmet D’nin zevk için köylülere işkence yaptığını belirten Kılıç, “Birçok insanı kafa üstü ayaklarından asarak işkence ediyorlardı. Onlarca köylü olmadık işkencelere maruz kaldı. Şimdi bir sürü mezar var oralarda. Tanık olduğum o günler aklıma geldikçe insanlığımdan utanıyorum” diyor.

Zevk için öldürüyorlardı

Gelibolu 40. Piyade Alayı’nda askerlik yaptığını ve bu alaya bağlı seyyar taburun Gever bölgesi İran sınırında geçici çadırlar kurarak bölgede askeri faaliyetler yaptığını belirten Kılıç, şunları anlattı: “Askerlik yaptığım bölgeyi tam olarak hatırlamıyorum. Fakat aramızda Şeytan Üçgeni diye adlandırılan, arı besleyerek bal üreten Cevizli isminde bir köy vardı yakınımızda. PKK ile askerler arasında bir gün önceden çatışma çıkmıştı. Çatışmadan bir gün sonra bir kız çocuğu hayvanlarını otlatıyordu. Yaşı 13-14 gibiydi. Sedat isminde bir uzman çavuş kıza ateş etmemizi istedi. Biz kabul etmedik. Bunun üzerine Sedat adındaki uzman çavuş dürbünlü silahıyla kıza birkaç el ateş etti. Kız kanlar içinde yere serildi. Yaşanan bu vahşeti bir marifetmiş gibi kahkahalarla tamamlıyorlardı. Akşam haberlerinde bizim taburun adı geçti, çatışma yaşandığı ifade edildi. Haberde yaralanan kız çocuğunun adı geçti. Fakat askerin vurduğunu söylemediler. Olayı PKK’nin üzerine yıktılar.”

Dinamitle patlattılar

Türkçe bilmeyen bir çocuğa sürekli PKK’lilerin nerede olduğunun sorulduğunu anlatan Kılıç, “Ama çocuk Türkçe bilmediğini söyledi. Kürtçe konuşuyordu, elleri ile bir takım işaretler yapıyordu. Ve gerçekten çocuk PKK’lilerin nerede olduğunu bilmiyordu. Çocuk konuşmayınca ona patlayıcı maddeler bağlayıp uzaktan kumanda ile patlattılar. O çocuğun gözyaşları, Kürtçe yardım çığlığı, çaresizliği aklımdan çıkmıyor. Aradan 19 yıl geçti, başımı her yastığa koyduğumda kulak çınlaması gibi çocuğun çaresiz feryadını duyuyorum. Babası, ben orada asker olduğum sürece her gün çocuğunu sormaya geldi. Her defasında ‘sen git çocuk gelecek’ diyorlardı.”

Korkmayın, anlatın

Sıraç Kılıç, Gever’de askerlik yaptığı 5 ay içerisinde 10 sivil yurttaşın askerlerce öldürüldüğünü, 30 kişinin yaralandığını ve yüzlerce köylüye ise akıl almaz işkenceler yapıldığına tanık olduğunu söyledi. Kılıç, bu insanlık dışı durumun sorumlularının cezalandırılması için elinden geleni yapacağını vurgulayarak, o dönemde askerlik yapan arkadaşlarına da şu çağrıda bulundu: “Eminim hepiniz benim gibi vicdanen rahatsızsınız. Korkacak, saklayacak bir şey yok. Herkes bu konuda gördüklerini adalete ve yargıya söylesin.”

Etrafta birçok mezar olabilir

Askerlik yaptığı alana şimdi gitse tanıyabileceğini söyleyen Kılıç, şunları anlattı: “Yüzlerce insan akıl almaz işkencelere maruz kaldı. Oradaki komutanlar adeta insan kanına susamış gibiydiler. Adam öldürmek için sabırsızlanıyorlardı. Köylülerden nefret ediyorlardı. Köylülere işkence edilen bir çadır vardı. O çadıra girenin sağ çıkması mümkün değildi. Ve o çadıra girenlerin çıktığına tanık olmadık. O bölgede birçok mezar olduğundan eminim. Öldürdüklerini muhakkak oraya gömüyorlardı.”

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Hakkariİrangündem
Görüş Bildir