BDP'den Oslo Dersleri

-
3 dakikada okuyabilirsiniz

Özgür Gündem - BDP'den Oslo Dersleri

Özgür Gündem - BDP'den Oslo Dersleri

BDP Eşbaşkanı Kışanak, ‘Görüşmeleri biz kestik’ itirafında bulunan Başbakan Erdoğan’a Oslo dersleri verdi: ‘Yalan söylemeyeceksiniz, samimi olacaksınız ve protokolleri imzalayacaksınız’

ÇÖZÜM İÇİN SAMİMİ OLACAKSIN

Herkesin Oslo sürecini konuştuğunu ancak hakikatin bir kısmının yavaş yavaş ortaya çıktığını belirten Kışanak şöyle konuştu: “Başbakan ‘görüşmeleri biz kestik’ diye itiraf etti. 1 yıl boyunca Türkiye kamuoyunu zehirlediler. Oslo sürecinden çıkarılacak en önemli ders budur. Açık ve samimi olacaksınız. Yalan söylemeyeceksiniz.”

ÖCALAN’IN ÖNERİSİ BELLİ, SİZİN NE?

“Görüşmeler tıkandığı noktada çıkıp açıkça, ‘önümüze gelen protokoller var bunu kabul etmiyoruz savaşa geri dönüyoruz’ diyecektiniz. İşte Oslo sürecinde çıkarılması gereken ikinci ders de budur. Sayın Öcalan protokolleri sunmuş. Fakat hükümet masaya ne koydu. Biz bilmek, hükümetin planını bilmek istiyoruz.”

BDP’den Erdoğan’a Oslo dersleri: YALAN SÖYLEMEYECEKSİN

Partisinin grup toplantısında konuşan BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak, geride bırakılan dönemde Meclis’in toplumsal sorunlara çözüm konusunda rolünü oynayamadığını söyleyerek, “Atılması gereken adımlar atılmadığı gibi ülke daha çatışmalı bir sürece sürüklenmiştir” dedi.

BDP diyalog köprüsüdür

Akan kanının durdurulması ve Kürt sorununun çözümü için diyalog ve müzakere sürecinin zaman kaybetmeden başlatılması gerektiğine işaret eden Kışanak, “Demokratikleşme yasalarının hızla gündeme alınması yeni yasama yılının en acil gündemidir. Sorunların çözümünü demokratik siyasette gören BDP, barış ve diyaloğun köprüsüdür. Bunun yıkılmaması için sonuna kadar mücadele edeceğiz. Sonuç almaya kenetlenen bir mücadele yürüteceğiz. Sorunların demokrasi, özgürlük ve adalet temelinde ele alan çalışmalara destek olacağız. Uzlaşı ve diyaloğa kapalı her türlü yaklaşıma karşı da en güçlü mücadeleyi sürdüreceğiz” ifadesini kullandı.

Oslo dersleri

Herkesin Oslo sürecini konuştuğunu ancak hakikatin bir kısmının yavaş yavaş ortaya çıktığını belirten Kışanak, “Başbakan geçen gün görüşmeleri biz kestik diye itiraf etti. 1 yıl boyunca Türkiye kamuoyunu zehirlediler. Partimizi hedef gösterdiler. Kürtleri hedef haline getirdiler. Çünkü Türkiye kamuoyuna kocaman bir yalan söylüyorlardı. Görüşme masasını PKK’nin devirdiğini söylüyorlardı. Hükümet kendisi görüşmeleri kestiği, savaş politikalarına döndüğü halde buna meşruiyet sağlayabilmek için 1 yıl Türkiye kamuoyuna yalan söyledi” şeklinde konuştu. Oslo sürecinden çıkarılacak en önemli dersin bu olduğunun altını çizen Kışanak, “Açık ve samimi olacaksınız. Yalan söylemekten vazgeçeceksiniz. Görüşmeler tıkandığı noktada çıkıp açıkça, ‘Bu görüşmelerde önümüze gelen protokoller var bunu kabul etmiyoruz savaşa geri dönüyoruz’ diyecektiniz. İşte Oslo sürecinde çıkarılması gereken ikinci ders de budur. Tarafların önerileri yakın hale getirilir uzlaşma olur bundan sonra da çözüm gelişir. Bu konuda muğlaklık devam ediyor. Ortaya çıkan mutabakat metni midir? Protokol müdür? Yoksa Sayın Öcalan’ın sunduğu metin midir? Hükümet sürekli bunlardan birini kullanıyor. Biz bilmek istiyoruz hükümetin planı nedir. Hükümet masaya ne koymuştur. Hükümet bir teklif ile gitmemiştir. Eğer gitmiş ise o teklifi sunsun hep birlikte çalışalım. Eğer yeniden benzer bir süreç başlayacaksa biz hükümetin Kürtlere ne önerdiğini duymak istiyoruz. Somut önerileri olmayan kimsenin peşinden hiç kimse gitmez” dedi.

Bizim yanıtımız net

Kışanak, bir taraftan Oslo görüşmelerinin sürdüğünü bir taraftan da demokratik siyasete baskı olarak ‘KCK’ adı altında operasyonların yapıldığını hatırlatarak, “Neredeyse 10 bine yakın arkadaşımız cezaevine konuldu. Avukatlar, gazeteciler, milletvekilleri, belediye başkanları, insan hakları savunucuları, sendikacılar... Kürt sorununda tüm kesimler tutuklandı. O zaman bu sürecin samimiyetine kim inanır. Bu günlerde çokça dillendirilen yeni bir müzakere ve diyalog olur mu sorusuna net cevap veriyoruz. Kesinlikle yeniden bu süreç olmalıdır” ifadesini kullandı.

Öneri de muhatap da bellidir

Himaye yaklaşımı ile Kürtlerin yönetilemeyeceğinin altını çizen Kışanak, Kürtlerin politize bir halk olduğunu ve taleplerinin net olduğunu söyledi. Kürt halkının eşit yurttaşlık hakkının gereklerini yerine getirecek bir muhatap aradığını belirterek, “Biz demokrasinin kriterlerinden bahsediyoruz. Kürt halkının politikaları ve çözüm önerileri de muhatabı da bellidir. Kürt halkı, Sayın Öcalan’a halk önderi diyor. Özgürlüğünü istiyor. Bunun gerekleri yerine getirilmelidir. Sayın Öcalan’a ‘elimizin altında enstürmandır’ yaklaşımı çözüm getirmez. Birlikte yaşam iradesini en güçlü şekilde koruyabilmek için Sayın Öcalan’ın rolünü oynayacağı koşullara kavuşması gerekiyor” dedi. AKP kongresinde sunulan 63 maddelik öneriyi değerlendiren Kışanak, acil sorunlar 2023’e ertelenemez diye konuştu.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah ÖcalanAdalet ve Kalkınma PartisiBarış ve Demokrasi PartisiBaşbakanGültan KışanakSavaşgündem
Görüş Bildir