'Başbakan Korkuyor Çünkü Hayat Kazanacak'

-
3 dakikada okuyabilirsiniz

Özgür Gündem - Başbakan Korkuyor Çünkü Hayat Kazanacak

Özgür Gündem - Başbakan Korkuyor Çünkü Hayat Kazanacak

Erdoğan’ın açlık grevcilerini ölüme terkeden ve PKK Lideri Öcalan’a yönelik açıklamalarına tepki yağdı. Yavuz Önen, ‘Başbakansavaş kışkırtıcısı’ derken, Sema Pektaş, ‘basiretsiz’ dedi. Yıldırım Türker ise, ‘Başbakan korkuyor. İyi. Çünkü Hayat kazanacak’ diye konuştu

Erdoğan’ın konuşmalarını gazetemize değerlendiren İzmir Baro Başkanı Av. Sema Pektaş, ‘Erdoğan ciddiyetten uzak’ dedi. HDP Eşbaşkanı Yavuz Önen ise, ‘açıklamaları akıl dışı. Türkiye’yi kan gölüne çevirmekten başka işe yaramaz’ diye konuştu. “Başbakan insanlık orucunu sürdürüyor” diye konuşan Yazar Yıldırım Türker de “Başbakan’ın her demecinin altında derin bir korku görmüyor musunuz? Ya insanlar insan olduklarını hatırlarsa?” diye sordu.

Başbakan insanlık orucunda!

Açlık grevindeki tutsaklar için yaşam her geçen saniye tehlikeye girerken, Kürtler sokaklarda direnerek sorunun çözülmesini istiyor. Ancak Başbakan Erdoğan grevleri görmezden gelmeye devam ederek, sorunu daha da derinleştirme ve ortamı germe yaklaşımı içinde. En son önceki gün Kürtlerin taleplerine “idam” tehdidiyle cevap veren Başbakan Erdoğan’a tepkiler yükseldi.

Savaşı körüklüyor

Başbakan’ın soruna çözüm bulmak yerine savaşı kışkırttığını vurgulayan, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eşbaşkanı Yavuz Önen, “idam” tehdidinin akıldışı olduğunu söyledi. Başbakan’ın denenmiş siyaseti terk etmesi gerektiğini dile getiren Önen, şunları belirtti: “Açıklama akıldışıdır. Bu idam sehpalarıyla hak ve hukuku bertaraf etmek, gözardı etmek, insanları haklarından alıkoymak ve korkutmaktır. Ölümle korkutmaktır. Hem hukuken, hem siyaseten, hem ahlaken aşmış olunması gerekli. Öyle görünüyor ki Başbakan, şiddetle, silahla, baskıyla, zorbalıkla bu işin üstesinden geleceğini düşünüyor. Bu Türkiye’yi kan gölüne çevirmekten başka bir işe yaramaz. Savaşı körüklemek, yaymaktan öteye bir hizmet değildir. Böyle bir anlayışı kabul etmek mümkün değil.”

Önemli olan barışı yaşatabilmek!

Başbakan Erdoğan’a bir tepki de İzmir Baro Başkanı Av. Sema Pekdaş’dan geldi. Başbakan’ın son açıklamalarını toplumu yeniden gerginleştirmeye, kutuplaştırmaya yönelik bir dil olarak yorumlayan Pekdaş, “Oysa toplumsal barış gerginlikleri kesinlikle kaldıramaz. Toplumsal barış için, yürütmenin, devlet adamlarının büyük bir olgunlukla, basiretli bir biçimde konuşmaları gerekir. Başbakan devlet adamı basiretinden uzak davranışlar içinde” diye konuştu. Erdoğan’ın “Halk idamı geri istiyor” iddiasına da değinen Pekdaş, şöyle devam etti: “Türkiye halklarının böyle bir talebi olduğunu düşünmüyorum. Kaldı ki bazı temel insan hakları konuları referanduma gitmesi mümkün olmayan konulardır. Bunlar toplumların onurudur. Dolayısıyla bu konular seçim malzemesi de yapılmamalı, referandumlara da sunulmamalı. Bunlar korunup gözeltilmesi gereken değerlerdir. Bu dil toplumu kutuplaştırmaktır, insanları birbirine düşmanlaştırmaktır. İnsanların düşmanlaşması değil önemli olan barışı, kardeşliği yaşatabilmektir. Ondan bir devlet adamı basiretiyle sorunları çözmesi beklemektir. Ancak Başbakan insanların önüne sorun koyan bir noktada. İnsanların birbiriyle düşmanlığını körükleyen bir noktada. Ciddiyetinden, olgunluğundan uzak bir davranış içinde.”

Gazeteci Yıldırım Türker: Başbakan korkuyor

Gazeteci-Yazar Yıldırım Türker ise Başbakan’ın açıklamalarını şu şözlerle yorumladı: “Başbakan aynı inanç ve inatla insanlık orucunu sürdürüyor. Her gün biraz daha ölüme yaklaşan yüzlerce insan karşısında koskoca bir toplumu başını öte yana çevirmeye davet ediyor. Panik halinde onlara idamın yararlarını hatırlatıyor. Ölümde hayır vardır, diyor. Otoritenin açıkça vahşi diyebileceğimiz inadı maalesef ardına kamuoyunun desteğini almış olmasından geliyor. Bu noktada kamuoyu dediğimiz, sessizliğin, görmezden gelmenin adı. Bir memlekette içerdekilerle dışardakiler arasında böylesine derin bir kopukluk varsa, şu ya da bu nedenle tutuklananlar dışarda kalanların hayat kütüğünden siliniveriyorsa, dışarısı diye bir şey kalmamış demektir. Ama Başbakan’ın her demecinin altında derin bir korku görmüyor musunuz? Ya insanlar insan olduklarını hatırlarsa? Başbakanın sertleşmesi, sertleştikçe yaşayanların lokmalarını sayar hale gelmesi hayata inananlar açısından yine de bir çatlaktan sızan ışık gibi. Başbakan korkuyor. İyi. Çünkü Hayat kazanacak.”

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah ÖcalanBaşbakanHDPHalkların Demokratik PartisiİdamİzmirSavaşgündem
Görüş Bildir