Özgür Gündem - 3'ü Gazeteci 6 Kişiye 2'şer Yıl Hapis

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Özgür Gündem - 3'Ü Gazeteci 6 Kişiye 2'Şer Yıl Hapis

Özgür Gündem - 3'Ü Gazeteci 6 Kişiye 2'Şer Yıl Hapis

Batman merkezli yürütülen soruşturma kapsamında tutuklanan ve daha sonra tahliye edilen DİHA Diyarbakır Temsilcisi Kadri Kaya ve DİHA Batman Muhabiri Erdoğan Altan'ın da aralarında bulunduğu 6 kişiye 2'şer yıl 1'er ay hapis cezası verildi.

Batman merkezli yürütülen operasyon kapsamında 15 Nisan 2011 tarihinde düzenlenen operasyon kapsamında gözaltına alınıp, tutuklanan ve daha sonra tahliye edilen DİHA Diyarbakır Temsilcisi Kadri Kaya ve DİHA Batman Muhabiri Erdoğan Altan'ın da aralarında bulunduğu 8 kişi hakkında açılan davanın karar duruşması görüldü. Haklarında "Örgüt üyesi olmak", "Örgüt üyesi olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek" ve "Örgüt propagandası yapmak" iddiasıyla 15 yıla kadar hapis istemi ile Diyarbakır 7. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açılan Kaya, Altan ve diğer 6 tutuksuz sanık duruşmaya katılmazken, yargılananların avukatları duruşmada hazır bulundu. İddia makamı esas hakkında daha önceki celselerde okuduğu mütalaayı yenileyerek, yargılananlar ile ilgili kararın bu doğrultuda verilmesini talep etti.

Mahkemeden 6 kişiye ceza, 2'sine beraat kararı

Aleyhe olan hususları kabul etmeyen sanık avukatları, müvekkillerinin tahliye ve beraatlarına karar verilmesini talep etti. Kısa bir ara veren mahkeme heyeti, DİHA Diyarbakır Temsilcisi Kadri Kaya ve DİHA Batman Muhabiri Erdoğan Altan ile Batman Posta Gazetesi Muhabiri Mehmet Karabaş, Musa Balur, İhsan Bilayak ve Mehmet Kaya'nın "Örgüt propagandası yapmak" suçunun 6352 Sayılı Geçici 1. maddesinin b bendi gereğince kavuşturmanın ertelenmesine karar verdi. "Örgütün hiyerarşik yapısına dahil olmamak ile birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek" suçundan ise mahkeme heyeti 6 kişiye 2'şer yıl 1'er ay hapis cezası verdi.

Mahkeme heyeti Remziye Ekinci'ye "Örgütün hiyerarşik yapısına dahil olmamak ile birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek" ve "Örgüt propagandası yapmak" suçundan, İbrahim Kaya'nın da "Örgüt propagandası yapmak" suçundan beraatlarına karar verdi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Diyarbakırgündemtahliye
Görüş Bildir