Özel Yetkili Mahkemeden Tutuklu Gazeteciler İçin Örnek Karar

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Özel Yetkili Mahkemeden Tutuklu Gazeteciler İçin Örnek Karar

Özel Yetkili Mahkemeden Tutuklu Gazeteciler İçin Örnek Karar

İstanbul Özel Yetkili Savcılığı tarafından “ terör örgütü propagandası ” suçlamasıyla haber ve köşe yazıları nedeniyle Evrensel Gazetesi’ne açılan davada beraat kararı verildi.

Evrensel Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat, BDP Eş Başkanı Gültan Kışanak’ın “ Sahte muhataplarla çözemezsiniz ” açıklamasına gazetede yer vermesi, muhabir Özer Akdemir, Nevruz kutlamalarıyla ilgili yazdığı izlenim yazısı, köşe yazarı Ender İmrek de, “ Newroz ve Yol Haritası ” başlıklı yazısı nedeniyle yargılanıyordu.

İstanbul Adalet Sarayı Geçici Görevli 17. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen ikinci duruşmada Polat, Akdemir ve İmrek’in beraatine karar verilirken, konu ile ilgili olarak açıklama yapan Basın Enstitüsü Derneği, kararın diğer davalara örnek olması çağrısında bulundu.

Açıklamada, “ Bu sevindirici kararın diğer gazetecilerin yargılandıkları davalara da örnek olmasını bekliyoruz. Mesleklerini yaptıkları için yargılanan tüm gazetecilerin beraat etmeleri ve her şeyden önemlisi, tüm tutuklu gazetecilerin derhal serbest bırakılmaları için çağrıda bulunuyoruz ” ifadelerine yer verildi.

TUTUKLU GAZETECİLERİN DAVALARINA ÖRNEK OLMALI

İşte Basın Enstitüsü Derneği’nin o açıklaması:

“24.03.2012 Tarihli Evrensel gazetesinde yer alan resim, haber, yorum ve başlıklar itibariyle terör örgütü propagandası yapıldığı belirlenmiş ve ağır ceza mahkemesinde dava açılmıştı. Özer Özdemir, Ender İmrek ve Fatih Polat yargılanıyorlardı.

Dün yapılan duruşmada savcı esas hakkındaki mütalaasında suç unsuru teşkil edecek bir husus bulunmadığı için sanıkların beraatını istedi, mahkeme de aynı gerekçelerle üç gazeteci arkadaşın beraatına karar verdi.

Bu sevindirici kararın diğer gazetecilerin yargılandıkları davalara da örnek olmasını bekliyoruz.

Mesleklerini yaptıkları için yargılanan tüm gazetecilerin beraat etmeleri ve her şeyden önemlisi, tüm tutuklu gazetecilerin derhal serbest bırakılmaları için çağrıda bulunuyoruz.”

Odatv.com

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Barış ve Demokrasi PartisiGültan KışanakİstanbulTerör
Görüş Bildir