Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Özel Okullar YGS'de Sınıfta Kaldı

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Özel Okullar YGS'de Sınıfta Kaldı

Özel Okullar YGS'de Sınıfta Kaldı

2 milyon öğrencinin uzun zamandır hazırlandığı Yüksek Öğretieme Geçiş Sınavı geçtiğimiz ay gerçekleştirildi. 24 Mart’ta yapılan YGS sonrasında ÖSYM, rekor bir sürede sonuçları açıklayacarak sonuç heyecanı yaşayan adayları sevindirdi.

1 Milyon 805 bin 125 adayın ter döktüğü 2013 YGS’de Ankara TED Koleji Vakfı Özel Lisesinden Zeynep Nur Karagöz, Kadıköy Anadolu Lisesinden Irmak Öziskender ve İstanbul Lisesinden Hümeyra Çolak’ın tüm puan türlerinde 500 tam puan alarak birinci olduğunu bildirdi.

Ayrıca YGS’de 8 binin üzrinde adayın da sıfır çekmiş olması 2013 YGS’nin ilginç istatistiklerinden biri olarak ön plana çıktı.

2013 YGS’nin en başarılı ili Ankara olurken, Hakkari en başarısız il olarak dikkat çekti.

Okul türlerine göre 2013 YGS puan ortalaması en yüksek olan okullar, 400.802 puan ile "fen liseleri" oldu. Fen liselerini 368.995 puanla "özel fen liseleri" izlerken; 342.160 puanla "sosyal bilimler liseleri" üçüncü sırada yer aldı. 326.157 puanla "öğretmen liseleri" dördüncü "askeri liseler" ise 305.446 puanla beşinci oldu.

2013 YGS'de puan ortalaması yüksek okullar bu şekilde sıralanırken en düşük başarı görülen okul türleri ise sırayla akşam liseleri(146.422), endüstri meslek liseleri(153.410), özel akşam liseleri (157.621), spor liseleri (161.894) ve ticaret meslek liseleri(164.768) oldu.

YGS'ye giren imam hatip liseli 92 bin 789 adayın puan ortalaması ise 195.737 oldu.

Özel okullar kayıp
2013 YGS’nin açıklanmasının ardından gözler sınavın sayısal verilerine çevrilmişti. Başarılılar, başarısızlar, iller, okullar derken, okul başarı tablosunda özel okulların başarı sıralamasında 10’uncu sırada yer alması tartışma yarattı.

Kaliteli eğitim vermek amacıyla hizmet veren ve ücretlerinin yüksek olması ile sürekli eleştirilen özel okulların okul başarı tablosunda 10’uncu sırada yer alması velilerin kafasında acabaların oluşmasına neden oldu. Eğitimciler de bu tabloyu başarısızlık olarak değierlendiridi. Özel okulların eğitim programlarını gözden geçirmeleri gerektiğini hatırlatan uzmanlar, bu tablonun, çocuklarının geleceğini düşünerek yatırım yapan velilerin kafasında soru işaretlerinin oluşmasına neden olabileceğini belirtti.

Fen Liseleri’nin ardından ikinci sırada yer alan Özel Fen Liseleri’nin dışında kendisine üst sıralarda yer bulamayan özel eğitim kurumlarının velilerin endişelerini gidermek için nasıl bir hazırlık yapacağı merak konusu.

Özel okullar 2013 YGS’de yaşanan başarısızlığın ardından isimlerini korumak adına, gelecek dönemler için, öncelikle de üniversiyeye giriş ikinci basamak sınavı olan LYS’yi düşünerek özel bir program hazırlayıp başarı sıralamasında üst sıraları zorlamak için yeni bir program düzenlemek zorunda gibi gözüküyor.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraHakkariİstanbulLYSÖğrenci Seçme Yerleştirme MerkeziÖğretmenYGS
Görüş Bildir