Facebook'ta Özel Mesaj Paralı Oluyor

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Özel Mesaj Paralı Oluyor

Özel Mesaj Paralı Oluyor

Yeni gelir kapısı yaratmak için her yolu deneyen Facebook bu kez de kullanıcıların özel mesajlarına el attı, mesaj başına 1 dolar fiyat biçti.

Aylar önce Facebook'ta yeni bir dönem başlamış ve kullanıcılara paylaştıkları herhangi bir içeriğin herkesin görebilmesi için kredi kartıyla ödeme yapma imkanı verilmişti. Zira normal bir paylaşım sadece arkadaş listesinin belli bir kesimine giderken, bu ücretli çalışan sistem sayesinde kullanıcılar önemli paylaşımlarını tüm arkadaşlarına ulaştırma şansı buldu. Bu elbette Facebook'un para kazanması için de bir şanstı.

Şimdi de özel mesajlara göz diken Facebook, arkadaş listesinde olmayan kullanıcılara özel mesaj atanlara özel bir formül geliştiriyor. Şu an için arkadaş listesinde olmayan birine özel mesaj atan kullanıcının mesajları "Diğer Mesajlar" kısmına gönderiliyor ve bu mesajların varlığından çoğu zaman mesajı alan kullanıcının haberi olmuyor.

Facebook da bu aşamada 1 dolar ödemek kaydıyla atılan özel mesajların "Diğer Mesajlar" yerine doğrudan "Inbox" yani "Gelen Kutusu"na gelmesini sağlıyor. Böylece kullanıcı mesajını karşı tarafa okutma şansını elde ediyor.

Facebook'a göre gereksiz yere mesaj atan kullanıcılar 1 dolar ödemek istemeyeceğinden önemli mesaj atacakların bu özelliği kullanacağını planlıyor.

Henüz test aşamasında olan özelliğin ilerleyen haftalarda kullanıma sunulması bekleniyor.

Haberin Tamamı İçin:

Facebook'ta Ücretli Mesaj Gönderme Dönemi Başlıyor

Facebook'ta Ücretli Mesaj Gönderme Dönemi Başlıyor

Facebook’ta hali hazırda tüm kullanıcılara mesaj yoluyla ulaşabiliyorsunuz. Hatta bu yıl içerisinde gelen özellik ile sadece profillere değil sayfalara da özel mesajlar gönderilebiliyor.

Ancak şu an test aşamasında olan düzenleme ile Facebook, kullanıcıların sosyal çevreleri dışında gönderecekleri mesajlardan 1 dolarlık ücret almayı planlıyor.

WSJ‘nin haberine göre Facebook, spamı ve ilgisiz mesajları engellemek için böyle bir uygulamaya gitmeyi planlıyor. Ancak şirketin yeni bir gelir kalemi oluşturmak için mesajları ücretlendirmek istediğini söylemek de yanlış bir yorum olmaz.

Linkedin de benzer bir uygulamaya sahip. Öyle ki sosyal ağın premium üyeleri istedikleri kişilere kısıtlı sayıda mesaj gönderme hakkına sahipler.

Aynı düzenlemenin içerisinde yer alan başka bir özellik ise mesaj kutularına getirilecek filtreler. Facebook tarafından duyurulan bu filtre düzenlemesi ile mesaj kutunuzu yine zararlı içeriklerden ve spamdan koruyabiliyorsunuz. Hali hazırda kullanılan ‘Temel Filtre’nin yanı sıra kullanıcılar daha hassas olan ‘Yoğun Filtre’yi tercih ederek sadece arkadaşlarından mesaj almayı seçebilecekler.

Düzenlemeden önceki uygulamada arkadaşlar dışında gelen mesajlar ‘Diğer’ klasörünün altında saklanıyordu ve bu mesajlar için Facebook bildirim göndermiyordu.

Şu an için ücretli mesaj ve mesaj kutusuna getirilen filtreler Birleşik Devletler’de kısıtlı sayıdaki kullanıcı tarafından test ediliyor.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

FacebookTercih
Görüş Bildir