Özel Haber Ve Makaleler İzinsiz Kullanılamayacak

 > -

Özel Haber Ve Makaleler İzinsiz Kullanılamayacak

Özel Haber Ve Makaleler İzinsiz Kullanılamayacak

Kültür ve Turizm Bakanlığı, özel haber ve makalelerde korsanın önüne geçmek için düzenleme yapıyor. “Ekonomi, dini ve siyasi” konularda yazılan ve altında “Hakkı saklıdır” yazan makaleler izin alınmadan kullanılamayacak. Kullananlara 2 ile 4 yıl arasında hapis cezası öngörülüyor. Mahkemenin takdiriyle, bunlar para cezalarına çevrilebilecek. Düzenleme gazeteleri okuyarak duyuran televizyon kanallarına ve haberleri alan çeşitli internet sitelerine kadar pek çok yayın organını etkileyecek.

GEREKLİ ÖNLEMLER ALINDI

Telif Hakları Genel Müdürlüğü, önümüzdeki haftalarda Başbakanlığa göndermeyi planladığı Telif Hakları Yasa Tasarısı Taslağı’na gazetelerin ve köşe yazarlarının haklarını korumak amacıyla önemli maddeler eklendi.

Gazetelerin eserlerinin korunması anlamında genel bir sorun yaşandığını dile getiren Genel Müdür Abdurrahman Çelik, AB mevzuatlarını inceleyerek bir durum değerlendirmesi toplantısı yaptıklarını ve gerekli önlemleri aldıklarını kaydetti. Çelik, taslakla korsana izin verilmeyeceğini ve özel haberlerle, makalelerde izinsiz kullanma olamayacağını belirterek, düzenlemenin detaylarını Hürriyet’e anlattı.

EKONOMİ, DİNİ VE SİYASİ

Buna göre AB direktifleri doğrultusunda belirlenen “ekonomi, dini ve siyasi” konularda yazılan ve altında “hakları saklıdır” yazan bir makale başka yayın organlarında izinsiz olarak kullanılamayacak. Bu yasaklama magazin, spor gibi konularda geçerli olmayacak.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Avrupa Birliği
Görüş Bildir