Özel Akşam Liseleri İkinci Sınavı İçin Başvurular Başladı

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Özel Akşam Liseleri İkinci Sınavı İçin Başvurular Başladı

Özel Akşam Liseleri İkinci Sınavı İçin Başvurular Başladı

Özel akşam liselerinin 9 ve 10’uncu sınıf öğrencilerinin katılacağı birinci dönemin ikinci sınavları için başvurular başladı. Adaylar, 2 Ocak akşamına kadar ilgili bankalara sınav ücretini yatırabilecek. 19 ve 20 Ocak’ta yapılacak sınava giriş belgeleri 14 Ocak’ta yayınlanacak. Sınav sonuçları ise 8 Şubat’ta açıklanacak. Sınav kılavuzu ise, Milli Eğitim Bakanlığı’nın internet sitesinde yayınlandı.

Özel Akşam Liseleri Birinci Dönem Öğrenci Değerlendirme Sınavları’nın (ÖALDS) ilk oturumları 15-16 Aralık tarihlerinde yapıldı. Birinci dönem ikinci sınavları ise 19 ve 20 Ocak’ta uygulanacak. İkinci sınavlar için ücret yatırma dönemi 26 Aralık Perşembe günü başladı, son gün ise 2 Ocak.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın internet sitesinde yayınlanan kılavuzda yer alan bilgilere göre 2 Ocak akşamına kadar sınav ücretini yatıran öğrencilerin giriş belgeleri 14 Ocak 2013 tarihinde yayınlanacak.

Özel akşam liselerinin 9 ve 10’uncu sınıflarında okuyan öğrencilerin katılacağı ÖALDS, Adana, Ankara, Antalya, Balıkesir, Bursa, Gaziantep, Hatay, İstanbul (Anadolu), İstanbul (Avrupa), İzmir, Kocaeli, Malatya, Samsun, Trabzon’da (13 il merkezinde) yapılacak. Tüm merkezlerde sınav takviminde belirtilen tarihlerde cumartesi ve pazar günü dört oturum halinde saat 10.00 ve 14.00’te aynı anda başlayacak. Merkezi sistemle yapılacak.

ÖALDS ile ilgili tüm iş ve işlemler e-okul sistemi üzerinden otomatik olarak gerçekleştirilecek. Öğrencinin herhangi bir hata ya da zorlukla karşılaşmaması için e-okul sisteminde kayıtlı ve bilgilerinin güncel olması gerekiyor.

Bilgilerin güncel olması gerekiyor

ÖALDS’ye 9 veya 10’uncu sınıfından başvuracak öğrenciler, Açık Öğretim Lisesi öğrencileri için belirlenen sınav ücretini T.C. Ziraat Bankası A.Ş., Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O. veya Türkiye Halk Bankası A.Ş. şubelerinden birine “Kurumsal Tahsilat Programı” aracılığıyla, öğrencinin T.C. kimlik numarasına göre yatırabilecek. E-okul sisteminde öğrenci bilgilerinde hata varsa bankalar tarafından sınav ücreti tahsilatı yapılamadığı için sınav başvuru işlemleri gerçekleşemeyecek. Bu durumda öğrenci kayıtlı olduğu okul aracılığıyla e-okul sistemindeki bilgilerinin güncellenmesini sağlayabilir.

Kılavuzda yer alan bilgilere göre, sınav ücretinin kesinlikle “Kurumsal Tahsilat Programı” aracılığıyla bankaya yatırılması gerekiyor. Mektup, elden, havale, internet bankacılığı veya EFT yoluyla sınav ücreti tahsilatı yapılmayacak. Öğrenciler, sınav ücreti yatırma işlemi için bankaya herhangi bir havale ücreti ve benzeri gider ödemeyecek.

Banka dekontunda öğrencinin T.C. kimlik numarası, adı, soyadı ve katıldığı sınavın açık adının bulunması gerekiyor. Para yatırma işleminden sonra dekont üzerinde bulunan bilgilerin öğrenciye ait olduğu kontrol edilmesi gerekiyor. Bilgilerinde yanlışlık olan öğrencilerin, aynı gün ödemeyi iptal ettirerek e-okul sistemindeki bilgilerini düzeltildikten sonra yeniden ödeme yapması şart.

e-okul bilgilerini okul idaresi güncelleyecek

ÖALDS Kılavuzu’nda okul müdürlerinin görevleri ise şöyle sıralandı:

  • Okulda kayıtlı olan öğrencilere ait bilgileri, e-okul sistemindeki bilgilerle karşılaştırmak, doğruluğunu ve güncelliğini kontrol ve takip etmek.

  • ÖALDS’ye girecek öğrencileri bilgilendirmek, sınav uygulama takviminde belirtilen tarihler arasında öğrencilere sınav ücretini yatırma konusunda rehberlik etmek.

  • E-okul/sınav işlemleri bölümünde yer alan ÖALDS Başvuru Listesi raporunu kontrol etmek.

  • Özel eğitime ihtiyacı olan öğrenciler ile ilgili raporları değerlendirip öğrencinin özür durumu ile alacağı sınav hizmetinin de (okuyucu, kodlayıcı, okuyucu ve kodlayıcı, giriş katındaki salona yerleştirme gibi) bulunduğu listeyi hazırlayarak ücret yatırma dönemi sonuna kadar YEĞİTEK’e ulaştırılmasını sağlamak.

  • e-Okul/sınav işlemleri bölümündeki raporlardan öğrencilere ait fotoğraflı sınav giriş belgelerini almak ve onaylayarak öğrencilere dağıtmak.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AdanaAnkaraAntalyaBursaHatayİstanbulİzmirMalatyaSamsun
Görüş Bildir