Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Özcan Deniz'in Oğlunu Dudaklarından Öptüğü Fotoğrafı Yeni Bir Tartışma Yarattı: Çocuklar Dudaktan Öpülür mü?

303PAYLAŞIM

Sizce bu sevgi ifadesi doğru mu yoksa yanlış mı?

Özcan Deniz ve Feyza Aktan'ın minik oğlu Kuzey günden güne büyüyor. Ünlü bir babaya sahip olduğu için de sosyal medyada da göz önünde haliyle.

Önce şuraya kocaman bir Maşallah bırakalım. Özcan Deniz'in "en büyük aşk" yazısıyla paylaştığı Kuzey işte bu 😍

Tabii ki gitgide büyüyor her çocuk gibi. Ancak Özcan Deniz, oğlunu dudağından öptüğü fotoğrafı paylaşınca eleştirilerden kurutulamadı.

Instagram'daki yorumların bazıları şöyle:

Daha önce de David Beckham kızı Harper'ı dudaklarından öptüğü bir fotoğrafı paylaşmış ve eleştiri bombardımanından kaçamamıştı. Beckham'ın açıklaması şöyle olmuştu:

"Geçen gün kızımı dudağından öptüm diye eleştirildim. Ben bütün çocuklarımı dudaktan öpüyorum. Brooklyn'i değil belki ama... Brooklyn 18 yaşında, bunu biraz tuhaf karşılayabilir. Ama ben çocuklarıma çok sevgi gösteren biriyim. Ben de Victoria da böyle yetiştirildik ve biz de çocuklarımızla böyleyiz.Çocuklarımıza sevgi göstermek ve onları korumak istiyoruz, onlara göz kulak olmak, onlara destek olmak istiyoruz ve onlara karşı sevgi doluyuz."

Peki çocukları dudağından öpmek doğru mu ya da zararsız mı? Bununla ilgili uzmanların görüşü çocukların dudaktan öpülmemesi gerektiği yönünde.

Bunun birinci sebebi, çocuklarda ve bebeklerde diş çürümelerine ya da periodontal hastalıklara sebep olan bakteriler yoktur ve bu bakteriler, dudaklara kondurulan basit bir öpücükle transfer edilebilirler.

Amerikan Periodontoloji Akademisi

İkinci sebebi ise çocuğun kişisel sınırlarını çocuğa yanlış anlatmak. Yani siz çocuğunuzu dudağından öptüğünüz zaman çocuk bunun normal ve herkesle yapılabilir bir şey olduğunu düşünecek ve sınırlarını yabancılara açmış olacak deniliyor.

"Psikolog Charlotte Reznick, dudaklar ve ağızın, bir çocuğun vücudunun kişisel sınırları olduğunu söylüyor. Bir çocuğu dudaklarından öptüğünüzde, onlara vücut sınırlarının açık olduğunu ve birisinin kendi bölgelerine rahatlıkla girebileceğini gösterirsiniz.

Çocukların kişisel sınırlarını işgal etme, aynı zamanda sıkı kundaklama, zorla besleme ve agresif gıdıklamayı da içerir. Bu nedenle, istilacı ebeveynler, çocuklarının "hayır" diyememe ve kendi kişisel sınırlarını yönetememeyle beraber, "kurban sendromu" geliştirme riskini artırabilir.Çocuk, ebeveynlerinden öğrendiği gibi davranmaya başlayabilir, yani sempati ifade etmenin bir yolu olarak diğer çocukları veya yetişkinleri dudaklarından öpebilir. Psikologlar, ebeveynlerin masum bir hareketi olsa bile, çocukların bu hareketleri taklit ederek öğrendiğine dikkat çekiyor. Bu nedenle, bu jestin mahrem anlamını fark etmeden başkalarını dudaktan öpmeye çalışabilirler. Bu yüzden psikologlar, çocuğu sadece yanaklarından veya alnından öpmeyi tavsiye ediyorlar."

Durum böyleyken böyle yani... Bakalım Özcan Deniz bu eleştirilerle ilgili cevap hakkını kullanacak mı?

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ucan-kaz-morronmuymus-o

Bilmiyorum fotoğraf çok itici geldi ve hattayine niye bilmiyorum ama zavallı çocuk diye düşündürdü..Hiç masum görünmüyor foto...Offf yine karışık buruşuk oldum...poff

onur--ciftci

keşke din açısından değilde insanlar sağlık ve çocuk psikolojisi olarak yaklaşsaydı çocuğa.

pelin-ela-orhuner

Çok güzel

Gizli Kullanıcı

Şey çok önemli bence; öncesinde "benim" olan her kelime, o şeyin size "ait olduğunu" belirtmez. Örneğin benim erkek arkadaşım dersin, benim kocam dersin, benim annem dersin ama bu kişiler sana "ait" değildir. Onların hayatını yönetemezsin, şekillendiremezsin ve istediğini yaptıramazsın. İlişkilerde ya da akrabalıklarda "benim" lafı, cümlede de geçtiği gibi o kişiyle olan iletişimini gösterir. Aynı şekilde; çocuğu 9 ay boyunca karnında taşımış, bunun için acılar çekmiş ve "sen" doğurmuş olabilirsin fakat, o sana "ait" değildir. Başlı başına bir bireydir. Bu benim annem diyip nasıl annene ona istemediği/istemeyeceği davranışlarda bulunmuyorsan bunu çocuğun için de yapmalısın.

fpshands

Çocuğunu dudağından öpmek mi yoksa bunu internette paylaşmak mı daha sinir bozucu bilemedim.

Görüş Bildir