Ozan Barış Sanlısoy Okumak İstiyor!

-

Ozan Barış Sanlısoy / Eğitimde Ayrımcılık

Ozan Barış Sanlısoy / Eğitimde Ayrımcılık

Anne Sedef Erken, otizimli olduğu için okula kabul edimeyen oğlu Ozan Barış Sanlısoy için internet üzerinden bir imza kampanyası başlattı. Yasal olarak hiçbir engel olmamasına rağmen oğlunu mahallesindeki okula kaydettiremeyen anne Erken, düzenlediği imza kampanyasında şu çağrıda bulundu:

"Hiç bir bireyin ve vatandaşın eğitimde ayrımcılığa uğramaması İnsan Hakları'nın bir gereği. 6 Yaşında bu sorunla karşılaşan Ozan'ın bu hakkının savunulması diğer bireyler için de çok önemli. Zira ayrımcılık bulaşıcı bir hastalık gibi, en küçük birimden tüm organizmaya yayılabiliyor. Ayrımcılığı önle..."

Sedef Erken'in geçtiğimiz yılın sonunda, 5N1K programına konuk olmuş ve Cüneyt Özdemir ile yaptığı söyleşide, otizm spektrumunun yanı sıra bütün engel gruplarını kapsayan, sadece çocukların değil yetişkinlerin de maruz kaldığı 'ayrımcılık' konusuna dikkat çekmişti.

Sedef Erken mücadele sürecinde ayrıca gazeteci Rahşan Gülcan'a da bir mektup yazmış ve şöyle demişti:

"7 sayfalık şikâyet dilekçemizi Kasım'ın ilk günlerinde birlikte giderek Çağlayan Adliyesi'nde ilgili birime teslim ettik, şikâyetimiz şu an soruşturma aşamasında. Bu şikâyetin bir özelliği var; biz bu şikâyeti oğlumuz Ozan Barış Sanlısoy 'un Tc kimlik no'su ile onun velileri olarak onun adıyla açtık, bu bir ilk oldu.

İlk kez 5.5 yaşında bir çocuk, kendi eğitim hakkıyla ilgili bir ayrımcılık davasını kendi açmış olacak, tabii dava açılırsa. Takipsizlik verilirse sonraki hukuki yolları takip edeceğiz doğal olarak. Önümüzdeki günlerde konuyla ilgili okula 2 dava daha açacağız: idari dava ve tazminat davası.

Ayrıca MEB müfettişlerine şikâyet edeceğiz ve okulun bağlı olduğu uluslararası eğitim kurulları birliği ve hatta o birliklerin bağlı olduğu uluslararası resmi kurumlara...

Mutlaka malumunuz ki bunu yalnızca oğlumuzla ilgili yapmıyoruz; dünyanın bir yerinde oğlumuzu alacak bir okul elbet vardır, ama biz kendi ülkemizde, kendi mahallemizdeki okulları bırakıp dünyanın öbür ucuna gitmeden önce buradaki görevimizi yapmak zorundayız diye düşünüyoruz.

Tüm çocuklar ve çocuk kalabilenler için... yani bu sürecin daha ilk adımındayız, bize şans dileyin lütfen."

Biz bu haberi yazarken toplanan imza sayısı 4,652 idi. Eğitimde ayrımcılığa karşı imza vermek isteyenler linke tıklayarak ilgili sayfaya ulaşabilir. Sedef Erken'in 5N1K'da Cüneyt Özdemir ile yapmış olduğu söyleşiyi izlemek isteyenler ise medya galeride videoyu bulabilir.

Haberin Tamamı İçin:

Engelliye eğitimde ayrımcılık konulu olarak 5.5 yaşındaki vatandaş birey Ozan Barış Sanlısoy tarafından açılan ayrımcılık davasına dair 5N1K programı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Cüneyt Özdemir
Görüş Bildir