Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Oyuncu Ali Nur Türkoğlu'ndan, Sma Hastalarına Destek Çağrısı

0PAYLAŞIM

Oyuncu Ali Nur Türkoğlu'ndan, Sma Hastalarına Destek Çağrısı

İSTANBUL Anadolu Ajansı - Oyuncu Ali Nur Türkoğlu, spinal müsküler atrofi, hareket asap hücrelerinden kaynaklı nöro-müsküler bir hastalık olan SMA ile alakalı farkındalık oluşturması emeliyle Instagram hesabından canlı yayın yaptı.

Hastaların ilaca ve rehabilitasyona daha basit erişebilmelerine katkı sağlayabilmek emeliyle açtığı yayında Türkoğlu, hasta ailelerini davetli etti.

Türkoğlu, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, SMA hastalığın son yarıyılda Türkiye'de gündem olduğunu ve bu hastalığın daha çok bebeklerde görüldüğünü belirterek, "Bu mevzuda biz de farkındalık yapma çabayı içerisindeyiz. Bu hastalığın kamuoyunda daha fazla yer alması ve bir an evvel meselelerin çözüme kavuşmasını istiyoruz. Yoksa üzücü ölüm haberleri alıyoruz." dedi.

Sağlık Bakanlığının da bu mevzuda çalışmalar yaptığını andırdıran Türkoğlu, şöyle devam etti:

"Hastaların serilikle erişmesi gereken bir ilaç var ve o ilaca erişilmesi şu anda yasalar gereği pek olası görünmüyor. İlaç oldukça çok pahalı ve rehabilitasyon için tek ilaç. Hastalığı da yalnızca bu ilaç durduruyor. Bir an evvel kapsama alınsın diye böyle yayınlarla farkındalık oluşturmaya çalışıyoruz. Hasta aileleri de kampanyalar tertip ediyor ve bu kampanyalar da yurt dışı kaynaklı olmak zorunda gibi. Başka Bir Deyişle mevcut tertip edilmenin bir an evvel yapılması gerekiyor ki bu canlar can vermesin. Zira bu çocuklar ülkemizin geleceği."

Türkoğlu, bir hayli sanatçının da aynı mevzuda yayınlar hakikatleştirdiğini ve kendisinin de yayın açmaya devam edeceğini dile getirerek, "Bu hastalık kamuoyunda ne kadar yer alırsa, meseleler daha süratli çözüme kavuşur diye düşünüyoruz." ifadesini kullandı.

Yayına Instagram hesaplarından katılan aileler arasında "merteumutol", "smahamza", "smaabdulkerime.umutol", "aliosmansma", "sma.kumsala.umutol" ve "azizcemalinmucadelesi" yer aldı.

Toplam 3 saat süren iki değişik yayını, takribî 3 bin şahıs izledi.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir