Öykü Günü Leyla Erbil'siz Kutlandı

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Öykü Günü Leyla Erbil'siz Kutlandı

PEN Türkiye Dünya Öykü Günü’nü önceki akşam Fransız Kültür Merkezinde yapılan etkinlikle kutlandı. Sunuculuğunu Zeynep Aliye’nin üstlendiği günün açılış konuşmasını PEN Türkiye İkinci Başkanı Halil İbrahim Özcan yaptı. Özcan konuşmasında, cezaevinde bulunan tutuklu yazarlara selam gönderdi. Öykü gününde bir tane boş iskemle bırakılarak tutuklu yazarlar anıldı. PEN Türkiye öykü ödülünü kazanan Usta Öykücü Leyla Erbil’in sağlık sorunları nedeniyle katılamadığı etkinlikte, Erbil’in yazın yaşamımızdaki yeri üzerine sunumlar yapıldı. Dünya Öykü Günü bildirisini Leyla Erbil, sağlık sorunları nedeniyle kaleme alamadı. Bu yılki bildiri Leyla Erbil’in yapıtlarından yapılan alıntılarla Sabri Kuşkonmaz tarafından hazırlandı.

Usta yazarın yaşamından kesitler sunan sinevizyon gösteriminin yanı sıra, başta Usta Yazar Leyla Erbil ve bu sene doğumunun 100. yılı kutlanan Albert Camus’nun öykülerinden örnekler sunuldu. Kimi öyküler Fransızca ve Kürtçe okundu.

Bu sene Leyla Erbil’e verilen PEN Türkiye Öykü Ödülü’nün gerekçesini ise Sabri Kuşkonmaz açıkladı. Edebiyatımıza öyküye getirdiği yeniliklerden ötürü sunulduğunu söyleyen Kuşkonmaz, Erbil’in hayatının bu ödülü hak ettiğini vurguladı.

DEVRİMCİ BİR DÜNYAYI ANLATTI

Gecede, Leyla Erbil’in eserleri üzerine Nedret Öztokat, Cem Mumcu ve Onur Behramoğlu konuşmalar yaptı. Prof. Dr. Nedret Öztokat, Erbil’in öykücülüğe çağdaş bir soluk getirdiğini ve öykülerinde devrimci bir dünyayı anlattığını söyledi. Cem Mumcu ise kısa ve farklı bir sunum yaptı. Mumcu, sinevizyonda Brügel, Egon Schiele ve René Magritte gibi ressamların tablolarını gösterdi. Daha sonra başka resimlerini gösterdi ve resimlerin isim vermeden de kime ait olduğunun fark edileceğini söyledi. Mumcu konuşmasını, “Leyla Erbil’in bir metnini okuduktan sonra başka bir metninde onun ismi yazmasa da ona ait olduğunu bilirsiniz” diyerek bağladı.

(İstanbul/EVRENSEL)

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

İstanbul
Görüş Bildir