Görüş Bildir

etiket 'Otoyol İçin 700 Bin Zeytin Ağacı Kesildi'

Anasayfa > Gündem

Manisa Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı İbrahim Demran, yapımı devam eden İstanbul - İzmir Otoyolu için aralarında bin yaşından büyük anıt ağaçların da bulunduğu 700 bin zeytin ağacının kesildiğini söyledi.

İzmir- İstanbul Otoyolu için Manisa'da yaklaşık 105 kilometre boyunca binlerce zeytin ağacının kesildiğini, bağların bozulduğunu söyleyen Manisa Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı İbrahim Demran, ağaçların, özellikle de bin yıllık anıt ağaçların kesilmek yerine alternatif bir alana nakledilebilme şansının olduğu açıkladı.

"Bin yaşında anıt ağaçlar da kesildi"

"Bin yaşında anıt ağaçlar da kesildi"

Manisa'daki tarım alanlarının bir taraftan sanayi, konut ve yolların diğer taraftan jeotermal, termik santral ve nikel madenlerinin tehdidi altında olduğunu söyleyen Demran, 'Otoyol için yıllardır yaptığımız itirazlar maalesef etkili olamadı. Otoyolun tarım alanlarına en az zarar vermesi için dağlardan alternatif güzergah önerilerimiz dinlenmedi. Türkiye topraklarının tarıma en elverişli, zeytin gibi kutsal bir bitkinin ülkemizdeki en kaliteli yetiştiği bölge işgal altında. Zeytinyağı fiyatları 25 TL'lere çıkmışken, katledilen ağaç sayısı tahminimizce 700 bini bulmuştur. Bunlar arasında bin yaşındaki anıt zeytin ağaçları var. Bu aşamada başta devletten, Büyükşehir Belediyesi'nden ve milletvekillerinden beklentimiz; en azından anıt değeri taşıyan zeytin ağaçlarının yaşına saygı gösterilmeli ve imha edilmemelidir. Bu ağaçlar tekniğine uygun köklenerek, alternatif alanlara ibretlik olarak dikilmelidir.' dedi.

Yırca'da binlerce zeytin ağacı kesilmişti

Yırca'da binlerce zeytin ağacı kesilmişti

2014 yılında da termik santral yapımı için Manisa'nın Yırca köyünde 6 binden fazla zeytin ağacı kesilmişti. Açılan davaların ardından 'acele kamulaştırma' kararının iptal edilmesiyle birlikte proje durdurulmuştu. 

DHA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
442
312
152
30
15
8
5
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Gregory House

Kesin kesin ağaçları... "Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde; beyaz adam paranın yenmeyen bir şey olduğunu anlayacak." - Kızıl... Devamını Gör

Pasif Kullanıcı

Zeytinyağı son yollarda %250 zamlandı bu arada Gidin araştırın somadaki madencilerin önceden zeytin ağaçları vardı hepsi kesilince o lanet madende çalışmak ... Devamını Gör

Pasif Kullanıcı

Umarim o zeytin agaclarinin koklerini gotunuze sokarlar. Ama cidden gotunuze sokarlar