Otomobiller Artık 'Söz' Dinleyecek!

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Otomobiller Artık 'Söz' Dinleyecek!

Uzun yıllardır, pilotlar uçakların kanatlarını yönlendirebilmek için mekanik konektör ve hidroliklerden çok elektronik kumandalı uçuş sistemleri kullanıyor. Bu sistemi örnek alan Infiniti firması otomotiv sektöründe elektronik sürüş sistemini uygulayan ilk otomobil üreticisi oldu.

Popular Science dergisinde yer alan habere göre, Infinity 2014 G Sedan'da ilk kez uygulanacak olan sistem, direksiyonun hareketini ölçmek için elektronik erişim düzeneği kullanıyor. Daha sonra elektronik kontrol modülleri, komutları ön takım üzerine yerleştirilen diğer elektronik erişim düzeneğine naklediyor. Bilgisayar kontrollü sistem düşük hızlı manevralar veya hızlı denge için direksiyon oranı ve hidrolik direksiyon yardımını anlık olarak değiştirebiliyor. Sistem, mekanik bağlantı olmaksızın pürüzlü yoldaki titreşim ve sarsıntıları da filtre edebiliyor.

Elektronik sürüş sistemi aynı zamanda Infiniti'nin mevcut şerit takip sistemini destekleyerek iyileştiriyor. Ön cam üzerine yerleştirilen kamera, otomobilin şeridinden kaydığını algılayınca bilgisayar, frenlere otomobilin duruşunu programlamak üzere komut gönderiyor. Elektronik sürüş sistemiyle ise kameraya bağlı işlemci otomobili şeritte tutmak için sisteme talimat veriyor.

Ancak üreticiler, muhtemel riskleri düşünerek otomobillerde elektronik sürüş sistemini uygulamak için bir hayli ağır davrandı. Sistemin güvenli bir şekilde çalıştığından emin olmak için Infiniti 3 ayrı kontrol modülü kullanıyor. Otomobil normalde bir joystik ile bile kullanılabilir ancak Infinity, en azından bu nesil için bu nesil için direksiyon simidinin yerinde kalmasına karar verdi. Herhangi bir güç kaybı saydığımız tüm karmaşık devreleri devre dışı bırakırsa sistem, mekanik kontrolü sürücüye geri verecek.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir