Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Şort Giydiği İçin Otobüste Darp Edilen Ayşegül Terzi Sordu: 'Neden Bu Kadar Vicdansızsın?'

 > -
Abone ol

İstanbul'da bir belediye otobüsünde şort giydiği için darp edilen hemşire Ayşegül Terzi, adalete inanmak istediğini söyledi. Saldırgan için "Duruşma günü ben de gideceğim, onun yüzündeki o ifadeyi göreceğim" diyen Terzi, "Ölmesi lazımdı niye ölmedi demiş. Hiç tanımadığınız bir insanı niye öldürmek istersiniz? Vereceği cevaplar beni tatmin etmeyecek olsa da neden yaptın, neden vicdansızsın? Sormak istiyorum. Otobüs şoförüne de sormak istiyorum. Neden bıraktın beni?" dedi. Terzi, görüntülere baktığında otobüste olanlardan yardım etmelerini ve sakinleş ya da hastaneye götürelim demelerini beklediğini söyledi ve ekledi: 'Kimseden kimseye fayda yok'...

Fotoğraflar: CNN Türk

Hemşirelik yapan Ayşegül Terzi, İstanbul Maslak'ta çalıştığı hastaneden çıkıp evine giderken bindiği otobüste kimliği belirsiz bir kişinin saldırısına uğramıştı.

'Şort giydiğin için yaşamaya hakkın yok' diyen ve Ayşegül Terzi'ye tekme atan zanlı Abdullah Çakıroğlu tutuklanmıştı

Şort Giyen Kadına Otobüste Tekme Atan Saldırgan Tutuklandı - onedio.com
Şort Giyen Kadına Otobüste Tekme Atan Saldırgan Tutuklandı - onedio.com

Ayşegül Terzi, olayın ardından Show TV'ye konuşmuş ve yaşadıklarını böyle anlatmıştı:

Ayşegül Terzi, olayın ardından ilk kez röportaj verdi.

CNN Türk'ten Büşra Sanay'a konuşan Terzi'nin açıklamalarının bir bölümü şöyle:

  • Olay günüyle başlayalım, işten çıktın ve neler yaşandı?

Nöbetten 7:45’te çıktım, normalde 8:00 - 8:30'u buluyor. Babamla bayramlaşmak istedim, o yüzden eve gidiyordum. Hatta evime çok az kalmıştı, annemle ve dedemle bayramlaştık telefonu kapattık. Arkadaşlarımla mesajlaşmaya devam ettim, kafamı hiç kaldırmadım. kimseye bakmadım. O yüzden yüzünü hatırlamıyorum belki de. Otobüste en arka koltuğa ters şekilde oturdum. Onu hiç görmedim. Elimde poşetler vardı. Ben cam kenarında oturuyordum, o da cam kenarında ve yanında biri var. Yani arada iki kişi ve bir koridor var.

Sormak istiyorum: Neden yaptın, neden vicdansızsın?' Otobüs şoförüne de sormak istiyorum, neden bıraktın beni?'

  • Neden yaptı sence?

Bilmem. O an belki de sadece eğlenmek istedi. Belki de sadece dövmek istedi. Ben cam kenarında oturuyorsam koridordan geçen kızın şortuna bakmam mesela. Cam kenarında otursam dışarıyı izlerim. Niye insanları gözümle takip edeyim? Ki kıyafetim normaldi. Ne bileyim bir sürü daha açık insan görebilirsiniz sokakta. Uzun bir kıyafetle de olsam yapacaktı belki de.

  • Ne söyledi peki?

Hiç bir şey duymadım çünkü kulaklıklarım vardı, müzik dinliyordum. Ama belki de duysaydım önlem alabilirdim. Ne bileyim belki de kaçardım başka bir tarafa giderdim. Görgü tanıklarından duyduğuma göre, “Şeytan, ölmesi lazım” diyormuş. Yerine oturduktan sonra da “Ölmesi lazımdı niye ölmedi” demiş. Yani tamamen öldürmek istiyor. Bir insanı iki dakikada neden öldürmek istersiniz? Tanımadığınız bir insanı neden öldürmek istersiniz? Hiçbir şekilde tartışmadığınız, kavga etmediğiniz birini neden öldürmek istersiniz ki? Aklımda bir sürü soru var sormak istiyorum.

  • Ne gibi sorular bunlar?

Vereceği cevaplar beni tatmin etmeyecek olsa da Neden yaptın, neden vicdansızsın? demek istiyorum. Yani ben sana ne yaptım da bunu yaptın? Bir insan neden yapar? Otobüsün şoförüne de sormak istiyorum. Neden bıraktın beni, neden yolun ortasında bırakıyorsun beni? Hiç mi vicdanınız sızlamadı, hiç mi kendi çocuğunu düşünmedin? Yani inanın ben kadın halimle gider müdahale ederdim. En azından, ne bileyim çantamla vururdum bir tane.

  • Olay anına dönelim, sen telefonunla ilgileniyordun ve darbe geldi...

Evet. Otobüstekiler acaba tanıyor mu diye düşünmüşler. “Tanımıyorum neden vurdu bana” deyip ağlıyormuşum. Bilmiyorum belki de hayatımda hiç şiddet görmedim. Benim evimde şiddet hiç yaşanmadı. Belki de o yüzden şu an yaşadığım bu travma.

'Kamera kayıtlarından izliyorum, herkes oturuyor...'

  • O sırada otobüstekiler ne yaptı?

Hiçbir şey. 3 genç yardım etti o kadar. Fakat otobüs çok kalabalıktı. Herkes müdahalede bulunabilirdi. Kamera kayıtlarından izliyorum, herkes oturuyor. Çünkü toplumumuzda önemli olan, biri kavga etsin de biz de izleyelim. Onlar birbirini yesin bize de eğlence çıksın.

  • O haldeyken seni indiriyorlar otobüsten, neresi orası?

Bilmiyorum. Bir yerde inmişim. Yol kenarındaymışım. İki kız yanağıma soğuk su koymuş. Sanırım otobüsten inmişler, hatırlamıyorum o anı ve yüzlerini. Sonra çocukluk arkadaşım görüyor beni tesadüfen, o görmeseydi ne olacaktı bilmiyorum. Arkadaşım gelmiş ne oldu demiş, kızlar da otobüste biri tekme attı diye anlatmış. Sonra bana yönelmiş iyi misin demiş. Ben de “Sen kimsin bana ne yapacaksın, ne istiyorsun benden?” diye bağırmışım ona. O kadar bağırıyordun ki diyor seni ara sokağa götürmek zorunda kaldım yoksa seni kaçırdığımı sanacaklardı diyor.

Sonra babası ile Ümraniye Devlet Hastanesi'ne gittiğini, ancak kendisini muayene eden doktorun kendisiyle doğru dürüst ilgilenmediğini ifade eden, sonrasında ise çalıştığı hastaneden arkadaşlarının kendisine müdahale ettiğini aktaran Terzi şöyle devam ediyor:

"Başımı çarptığımı orada öğrendim. Çünkü acı ve şişlik vardı. Sonra diş hekimine gittim ağzımın içini kontrol etti, dişlerim ağzımın içini hep kesmişti. Dişlerimde kırık yoktu. Ağır kesici ve sakinleştirici yaptılar."

'Abisi şizofren olduğunu söylemiş ama bir akıl bozukluğu yaşadığına inanmıyorum'

  • Olaydan 4-5 gün sonra karakolda yüz yüze geldiniz. Nasıldı tavrı?

Yaptığından memnun ve dışarı çıkacağından adı kadar emin görünüyordu. Pişman değil ki. Yine olsa yine yapar. Karakolda da zaten camekanın arkasından gösterdiler, o beni görmüyordu ama sanki gözümün içine bakıyormuş gibi hissettim. Abisi şizofren olduğunu söylemiş ama bir akıl bozukluğu yaşadığına inanmıyorum.

'Şoför kaçmasına yardımcı oldu, o şoförden de şikayetçi olduk'

  • Görüntülere baktığında o an o otobüste olanlardan ne beklerdin?

En azından yardım etmelerini. Ya da iyi misin, gel otur, bir su verelim sakinleş ya da hastaneye götürelim demelerini beklerdim. Kimseden kimseye fayda yok. Demek ki sokağa çıktığınızda biri size vurabilir, biri sizin hareketinizi beğenmiyorsa sizi döver ve öldürebilir. 'Hastaneye yatmışlığım var, raporum var' deyip serbest kalır, başkasını öldürmeye çalışır. Mesela o izlediğiniz görüntüler tek kameranın görüntüleri. Otobüsteki diğer kameralar çalışmıyor. Otobüste çalışan bir arkadaş, “En az 7 kameranın çalışması gerekiyor ve böyle bir olay yaşandığında şoför, ya karakola ya da hastaneye çekmek zorunda otobüsü, kimseyi indirmeden” dedi. Ama ifadesinde, “Herkes kapıları aç dedi ben de açtım” demiş. Kaçmasına yardımcı olmuştu, aferin ona. O şoförden de şikayetçi olduk.

'O kadar vicdansız yorum yapıyorlar ki...'

  • Ya sosyal medyada yazılıp çizilenler?

İnsanlar o kadar vicdansız yorum yapıyorlar ki mesela twitter'dan biri “Seni otobüste şey etmediklerine dua et, bir daha bir tarafların açık gezmezsin artık. Sonra niye tecavüzler oluyor bilmem ne diyorsunuz. Sen insanları taciz edersen olacağı bu işte, bu da sana ders olsun” demiş. Bunu yazan bir kadın inanabiliyor musunuz? Dini her şeye alet etmeye çalışıyorlar ama acaba açıp okumuşlar mı? Hesap sormak istediğim o kadar çok insan var ki...

'Duruşma günü ben de gideceğim ve onun yüzündeki o ifadeyi göreceğim'

Kadın kuruluşlarından çok destek geldiğini söyleyen Ayşegül Terzi "Adalete inanmak istiyorum" diyor ve ekliyor: 

"Duruşma günü ben de gideceğim ve onun yüzündeki o ifadeyi göreceğim. Ama serbest kalabilir de. Çünkü ilk yakaladıklarında serbest bırakmışlardı ve inanamadım. Herkes benim de başıma gelebilir diye düşünsün."

Röportajın devamını buradan okuyabilirsiniz.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir