Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Otel Sahibi Anlattı: Erdoğan'ın Kaldığı Otelde O Gece Neler Yaşandı?

 > -

15 Temmuz'da darbe girişiminin yaşandığı gece 6 saat boyunca Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yanında olan otel sahibi Serkan Yazıcı, neler yaşandığını ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın televizyona bağlanıp konuşma kararını nasıl verdiğini anlattı.

15 Temmuz'da darbe girişiminde bulunan askerler, o sırada Muğla'nın Marmaris ilçesinde bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konakladığı otele de saldırı yapmıştı.

Posta Genel Yayın Yönetmeni Rıfat Ababay'a konuşan otel sahibi Serkan Yazıcı, Erdoğan'ın televizyona bağlanıp konuşma kararını nasıl verdiğini ve o anları anlattı. 

Yazıcı'nın açıklamalarının bir bölümü şöyle:

'Yakında Yunan adaları olduğunu ve götürebileceğimi söylediğimde çok kızdı'

"Çevreyi iyi bildiğim için Cumhurbaşkanımız bana ‘Serkan deniz yoluyla en yakın nereye gidebiliriz? Diye sordu. Dalaman’a gidebileceğimizi ancak Aksaz Askeri Deniz Üssü’nün önünden geçmek gerektiğini belirttim. ‘O olmaz, başka nereye gidebiliriz?’ Çok yakında Yunan adaları olduğunu söyleyip ‘Ben sizi götürürüm’ dedim. O ana kadar sakin olan Erdoğan ilk kez sakinliğini kaybetti ve ‘benim Yunan adalarında ne işim var kardeşim! Ben sana İstanbul’a nasıl gidebileceğimizi soruyorum’ diye kızdı.

Erdoğan'ın kaldığı otele saldırı anı güvenlik kameralarına yansımıştı

Cumhurbaşkanı, CNN Türk’e bağlanıp halkı demokrasi için sokağa çıkardıktan 1 saat sonra damadı ve Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın cep telefonu çaldı.

Erdoğan'ın televizyona bağlanıp konuşma yaptığı o oda

Berat Albayrak telefonu kapattıktan sonra Erdoğan’a dönüp şöyle dedi: 

‘Halk ellerinde bayraklarla tankların üstüne çıkıyormuş. Darbecilere karşı büyük direniş varmış. Sokaklar dolmuş.’ Koruma Müdürü Muhsin Köse de aynı anda İstanbul Atatürk Havalimanı’nın darbecilerden geri alındığı haberini verdi. Erdoğan’ın yüzünde ilk kez mutlu bir ifade belirdi.

'Nereden ve nasıl geleceklerini kimse bilmiyordu'

Darbecilerden oluşan birkaç timin otele doğru yola çıktığı söylenmişti. Ama bunların nereden ve nasıl geleceğini kimse bilmiyordu. Kapıdan dışarı baktım koruma polisleri birbirlerine sarılarak helalleşiyordu. Koruma Müdürü Muhsin Köse, Cumhurbaşkanı’nın koluna girdi. ‘Efendim hemen gitmemiz gerekiyor. Burada artık daha fazla kalamayız’ dedi. ‘Hadi Bismillah’ diyerek ayağa kalkan Erdoğan ‘Hakkınızı helal edin’ deyip evden helikoptere binmek için çıktı.

Telefonla konuştuğu birisine Cumhurbaşkanı sesini yükselterek şöyle dedi: ‘Onların tankları varsa bizim de imanımız var. Direnin. Gerekiyorsa öleceğiz.’ Telefonu kapattıktan sonra da bana döndü ve ‘Serkan şu an tarihe tanıklık ediyorsun’ dedi.

Pist karartıldı. Helikopter tüm ışıklarını söndürdü. Askeri radarlara yakalanmamak için alçak uçuş kararı alındı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, eşi Emine Erdoğan, kızı Esra Albayrak, damadı Berat Albayrak ve 3 torununun bindiği helikopter Dalaman yönüne doğru havalandı."

Erdoğan televizyona bağlanıp konuşma yapma kararını nasıl verdi?

Erdoğan, FaceTime aracılığıyla o gece ilk açıklamayı CNN Türk'te yapmıştı

Serkan Yazıcı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın televizyona bağlanıp konuşma yapma kararını nasıl verdiğini ise şöyle aktardı: 

"Cumhurbaşkanımız yanındakilere 'Basın açıklamam halka ulaşabilecek mi?' diye sordu. Hasan Doğan, 'Şu an TRT’yi ele geçirmişler. Darbe bildirisini zorla okutmuşlar' dedi. Erdoğan, 'Ne, TRT’yi mi ele geçirmişler?' diye sordu.

Zaten o sırada alt katta açık olan televizyondan TRT’de okunan sıkıyönetim açıklaması duyuluyordu. Kısa süre sonra 'TÜRKSAT merkezi bombalanmış' haberi geldi. Hasan Doğan ve Berat Albayrak yapılan basın açıklamasının halka ulaşmayacağına kanaat getirdiler.

O sırada canlı yayında olan CNN Türk’e FaceTime ile bağlanıp konuşma fikri ortaya atıldı. Cumhurbaşkanı bu fikre çok sıcak baktı. Hasan Doğan’ın telefonundan CNN Türk Ankara Temsilcisi Hande Fırat’a ulaşıldı. Nerede bulunduğu belli olmasın diye Cumhurbaşkanı evde perdenin önünde konuştu ve halkı demokrasiyi korumak için sokağa çağırdı."

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
Görüş Bildir