Engelli Yazara ÖSYM ve YÖK'ten Tazminat

 > -

Ösym ve Yök'e Karşı İbretlik Bir Zafer

Ösym ve Yök'e Karşı İbretlik Bir Zafer

Görme ve işitme engelli yazar Murat Kefeli, üniversite giriş sınavında ayrımcılığa uğradığı gerekçesiyle açtığı davada ÖSYM ile YÖK ’ü tazminata mahkûm ettirdi. Dünyaya joystick yardımıyla kullandığı bilgisayarla bağlanan Kefeli, sınavda soruların kendisine dijital ortamda aktarılmasını istemiş, ancak reddedilmişti.

Sinir sistemini etkileyen ‘idiyopatik nöropati’ hastalığı nedeniyle görme ve işitme kaybına uğrayan Kefeli, hastalığının alevlendiği dönemlerde dokunma yetisini de yitiriyor. Sadece yüzde 10 oranında görebilen Kefeli, dış dünyaya joystick yardımıyla kullandığı bilgisayarıyla bağlanıyor.

Bilgisayarı onun eli-kolu

Harfleri neredeyse ekran büyüklüğünde büyüterek okuyup yazmak için kendine özel kısayol programları yazan Kefeli bu sayede mailleşebiliyor; facebook , MSN dahil sanal ortamlara girebiliyor. Kefeli, ayrıca yine kendi geliştirdiği el alfabesiyle iletişim kuruyor.

2010 yılında sağlık durumu gösterir raporla birlikte ÖSYM’ye bir dilekçe yazan Kefeli, çoklu engeli nedeniyle soruların kendisine dijital ortama aktarılıp bilgisayar aracılığıyla verilmesini talep etti.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

FacebookÖğrenci Seçme Yerleştirme Merkezi
Görüş Bildir