ÖSYM'den TUS Açıklaması

 > -
4 dakikada okuyabilirsiniz

ÖSYM’den Doktorlara 1,5 Yıl Sonra Pardon

ÖSYM’den Doktorlara 1,5 Yıl Sonra Pardon

Yapılacağı zaman ertelenen, yapıldığında 4 sorusu yanlış olduğu gerekçesiyle tartışmalı hale gelen 2010 Sonbahar Tıpta Uzmanlık Sınavı’na (TUS) itirazlar mahkemece kabul edilince yine bir çıkmazın içine düşen ÖSYM, çareyi sınav sonuçlarını yeniden değiştirmekte buldu. ÖSYM tarafından 15 gün içinde kazandığı başka kadro için dilekçe vermesi istenen doktorlar neye uğradığını şaşırdı.

TUS’a giren uzman hekimlerin kazandığı yerlerin çoğu değişti. 2010 Sonbahar TUS’a giren çok sayıda doktor, ÖSYM Sonuç Açıklama Sistemi’ne girdiğinde şu anda bulunduğu kadrodan başka bir yere yerleştirildiğini öğrenirken bazıları "Sınava girdiğinizden ve tercih yaptığınızdan emin olun" uyarısıyla bile karşılaştı. ÖSYM bu durumu sınava giren doktorlara ’2010- TUS Sonbahar Dönemi Mahkeme Kararı ile Soru İptalleri Neticesinde Yeniden Yapılan Değerlendirme ve Yerleştirme Sonuçları açıklandı’ başlığıyla duyurdu. Merkez, soruların yanlış olduğunu da, şu yazı ile kabul etti

"12 Aralık 2010 tarihinde Merkezimizce uygulanan sınavda soruların TUS Sonbahar Dönemi ile ilgili Temel Tıp Bilimleri Testi- 1 ve Klinik Tıp Bilimleri Testi soru kitapçıklarındaki bazı soruların hatalı olduğu öne sürülerek bu soruların iptali talebiyle Ankara 15’nci İdare Mahkemesi’nde açılan davada anılan mahkemenin 21 Eylül 2011 tarihli kararı ile dava konusu işlemin ve uyuşmazlığa konu olan soruların iptaline karar verilmiştir."

"HAKKINIZ KORUNMUŞTUR" İKNA ETMEDİ

ÖSYM ayrıca adaylara yaptığı duyuruda Danıştay 8’inci Dairesi’nin temyiz istemini reddederek Bölge İdare Mahkemesi’nin verdiği kararı onadığını bildirirken, idari yargı kararları doğrultusunda yeni bir değerlendirme ve yerleştirme yapıldığını açıkladı. ÖSYM yetkilileri tarafından "Daha önce yerleştirildiğiniz uzmanlık programı hakkınız korunmuştur" açıklaması yapılmasına rağmen şu anda yanlış yerlere yerleştirildiğini öğrenen doktorlar kaygılarını ortak platformlarında dile getirerek, "İşimi kaybeder miyim?" kaygısına kapıldı.

"ŞAKA GİBİ"

Mağdur doktorlardan 26 yaşındaki Ersin Çağrı Şimşek, Ankara’da bir üniversitenin kardiyoloji bölümünde ihtisas yaptığını ancak, aldığı yeni bilgiyle aslında İzmir’e yerleştirildiğini öğrendi. O sırada Ankara’da evlenen ve yeni bir düzen kuran Şimşek, şimdi İzmir’e yerleşmesinin çok zor olduğunu, aile birliği açısından pek çok kişinin de zorlukla karşılaşacağını söyledi. Son gelişmeleri "şaka gibi" sözleriyle değerlendiren Şimşek, şöyle dedi:

"Benim durumumda 400 kadar kişinin olduğunu biliyorum. 15 gün içinde yeniden yerleştirildiğimiz yere gitmeyip mevcut görev yerlerimizde kalma hakkımız varsa bile bunun güvencesi daha somut şekilde verilmeli."

"PUANIM ARTMIŞ; YANLIŞ SAYIM AYNI"

Doktorlara özel forumlarda duygularını dile getirenlerden bazıları kendisine "Sınava girdiğinizden ve tercih yaptığınızdan emin olun" denildiğini yazarak yardım isterken bazıları da 1.5 yıl sonra yapılan düzenlemeye isyan etti. O şikayetlerden bir bölümü şöyle:

  • Ben 13’ncü tercihime yerleşmişken şu an 7’nci tercihim gelmiş. Ne bu ya? Kulak Burun Boğaz’dan nöbetleri yüzünden istifa ettim, şimdi Fizik Tedavi Rehabilitasyon gelmiş. Ne olacak benim iki yılım? Kim verecek hesabını?

  • 1.5 yıllık cerrahlıktan sonra asla dahiliyeye geçmem.

  • Ben hiç yerleşememiştim şimdi Erciyes Aile Hekimliği’ne yerleşmişim 1.5 yıl sonra. ’Kazandım da gitmedim’ derim artık.

  • Arkadaşlar benim puanım artmış, netim ve yanlış sayılarım değişmemiş. ’Alt tercihe yerleştiniz’ yazıyor ama ne olduğunu yazmıyor? 15 gün içinde nereye gideceğimi bilmeden nasıl dilekçe vereyim?

  • Doğru sayısı değişmemiş, puan yükselmiş. Saçmalık bu.

  • Önceden bir yere girmemişken şimdi Haydarpaşa Numune Aile Hekimliği’ne girmişim. Şu an hayatta gidecek değilim. İstifalı olduğum için Aralık 2010’dan sonraki işsiz gezdiğim 7 ayın hesabını kim verecek?

"TANIDIK VARSA ŞU KARIŞIKLIKTA OXFORD’A BİLE YERLEŞİRSİN"

Forumlardaki şu yorumlar da "Güleriz ağlanacak halimize" sözünü hatırlattı:

  • Torpilim olsa iyiymiş, bu kargaşada her yere giderdim.

  • Neyse kazandık da kurtulduk ÖSYM’den. Korkuyorum bir gün "Sizi şuraya yerleştirdik gidin okuyun’ diyecekler diye.

  • Sınav tarihi: 11-12 Aralık 2010, Sonuç açıklama tarihi 31 Ağustos 2012. Aslan Parçası ÖSYM.

Haberin Tamamı İçin:

ÖSYM'den TUS açıklaması

ÖSYM, 2010-Tıpta Uzmanlık Sınavı'na (TUS) ilişkin, yargı kararıyla iptal edilen 5 sorunun ilgili testi cevaplayan tüm adaylarca doğru yanıtladığının kabul edileceğini belirtti.

ÖSYM'den yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:
''Yapılan yeni değerlendirme sonucunda 2010-TUS Sonbahar Dönemi Yerleştirme Sonuçlarına göre herhangi bir programa yerleşememiş adaylardan tercihlerinden birine yerleşmeye hak kazananlarla, 2010-TUS Sonbahar Dönemi Yerleştirme Sonuçlarına göre bir programa yerleşmiş adaylardan da üst tercihlerinden birine yerleşenlerin, istedikleri takdirde, bu tercihlerine yerleşmelerinin sağlanacağını''

Haberin Tamamı İçin:

ÖSYM'den TUS Açıklaması

ÖSYM, 2010-Tıpta Uzmanlık Sınavı'na (TUS) ilişkin, yargı kararıyla iptal edilen 5 sorunun ilgili testi cevaplayan tüm adaylarca doğru yanıtladığının kabul edileceğini belirtti.

ÖSYM Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, 2010 TUS sonbahar döneminde adaylara yöneltilen sorulardan beşinin yargı kararıyla iptalinin ardından, sağlık bakanlığı ve YÖK Başkanlığı'nın talepleri doğrultusunda yapılan yeni değerlendirme ve isteğe bağlı yerleştirme işlemleriyle ilgili bazı kuruluşların açıklamalarının adayları yanıltabilecek sonuçlarının olduğu bildirildi.

Bu nedenle yapılan açıklamada, ÖSYM'nin uyguladığı sınavlarda karşılaşılan soru iptallerinin sadece son yıllara mal edilmemesi gerektiği vurgulandı.

“Bu iptaller konusunda merkezimiz şeffaf bir tavır takınmış, her bilgiyi kamuoyuyla paylaşmış ve adayların aleyhine olabilecek uygulamalardan her zaman kaçınmıştır” ifadelerine yer verilen açıklamada, özellikle devamlı yenilenen bilimsel bilgilerin ve ekol farklılıklarının olduğu tıp alanında bu durumların yaşanmasının yadırganmaması gerektiği belirtildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

“Yeni puanlama ve yerleştirme işlemleri sonucunda bazı hekimlerin uzmanlık alanlarını, bazı hekimlerin ise yaşadıkları şehri değiştirmek zorunda kalacakları iddiası da yanıltıcıdır. Zira idari yargı kararı sonrası sağlık bakanlığı'nın ve YÖK Başkanlığı'nın talepleri doğrultusunda yapılan yeni değerlendirme ve yerleştirme sonuçları, kazanılmış hakları aynen korumakta, adaya yerleştirildiği alanda eğitimine devam etme hakkı sunmaktadır.

Yargı kararı ile 5 sorunun iptali sonrasında ilgili testi cevaplayan tüm adayların, bu soruları doğru yanıtladığı kabul edilerek yapılan yeni değerlendirme sonucunda, 2010-TUS sonbahar dönemi yerleştirme sonuçlarına göre herhangi bir programa yerleşememiş adaylardan tercihlerinden birine yerleşmeye hak kazananlar ile 2010-TUS sonbahar dönemi yerleştirme sonuçlarına göre bir programa yerleşmiş adaylardan da üst tercihlerinden birine yerleşenlerin, istedikleri takdirde, bu tercihlerine yerleşmeleri sağlanacaktır.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraDanıştayİzmirÖğrenci Seçme Yerleştirme MerkeziTercih
Görüş Bildir