Osmanlı Zamanında Açılan Dava Sonuçlandı!

 > -

Osmanlı Zamanında Açılan Dava Sonuçlandı!

Osmanlı Zamanında Açılan Dava Sonuçlandı!

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın Habertürk TV'de yayınlanan Akşam Raporu'nda önemli açıklamalarda bulundu.

Ece Üner'in sunduğu Akşam Raporu'nda konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, 4 bin 500 yıllık Troya Hazineleri'nin Amerika'dan alınarak ana vatanı Türkiye'ye getiriliş öyküsünü anlattı.

Günay, önümüzdeki dönemde hayata geçirelecek olan projelerle ilgili bilgi verdi.

İşte Üner'in sorularına Günay'ın verdiği yanıtlar:

Troya Hazineleri'nin Türkiye'ye getiriliş öyküsü nasıl gerçekleşti?

Amerika'yla 3 yıllık bir pazarlığın meyvesi. Bu hazineler önce Almanya'ya oradan Rusya'ya geçmiş. Dünyanın 20 kadar ayrı yerinde satılmış. Amerika ile olan ilişkilerinden iyi sonuç aldık.

Bu kültür mirası neyi temsil ediyor?

Troya insanlığın en eski yerleşim merkezlerinden birisi. Homeros'un destanlarında Troya'yı görüyoruz. Troya Akdeniz'in Ege ve Marmara'ya bağlandığı bölge. Bu eserler 4 bin 500 yıl kadar eskiye gidiyor. Bunlar çok önemli objeler. Değerli madenlerden yapılmış olması da bir o kadar önemli. 140 yıllık bir kayıp sürecinden sonra ülkemize getirildi. Osmanlı'nın da ülkemize getirmesi konusunda dava konusu yaptığı eserler bunlar. Biz bu sonucu yeni aldık. Bir bakıma Osmanlı'nın açtığı dava yeni sonuçlandı.

Rusya'dan getirilmesi ne aşamada?

Rusya'da Puşkin Müzesi'nde ve başka bir yerde var. Şimdilik olumlu sonuç almış değiliz. Biz Türkiye'ye getirdiğimiz eserler için diplomatik dili kullanıyoruz. Troya Hazineleri'nin ABD'den getirilmiş olması Rusya'dan da getirilmesini kolaylaştıracak. Önümüzdeki süreçte hem Rusya'dan hem başkasından yeni eserler alma başarısını devam ettireceğiz.

Başka sürprizler de var mı?

Türkiye'de bu eserlerin sergileneceği yeni müzeler yapıyoruz. Yeni bir özgüven duygusu içerisindeyiz. Çok güzel müzeler yapıyoruz. Geçen hafta açtığımız Aydın Müzesi, Zeugma müzeleri bizim yüzümüzü ağartıyor. İzmir'de ve Ankara'da yeni müze projemiz var. 5 yıla yakın zamanda 20'ye yakın müzeyi yeni yaptık. Şu anda 30 kadar müze üzerinde çalışıyoruz. Troya üzerinde bir çalışmamız var ihale safhasındayız. Akhisar, Manisa ve Denizli'de protokoller imzalanmak üzere. Uşak müzesi yakında ihale edilecek. Türkiye'nin her tarafında tarihi eserlere sahip çıkıyoruz. Gerçek anlamda bir seferberliğimiz var. Hatay'da Reyhanlı civarında Hitit kralı heykelini kamuoyuyla paylaştık. Bir yandan Türkiye'de arkeolojik kazılardan çok güzel eserler çıkıyor. Geçen hafta bir Hermes heykeli bulduk. Afrodiyas'tan iki tane heykel çıktı. Sadece toprak altından çıkan buluntular değil unutulmuş olan mimarlık eserleri, hatlar ve süslemeler gündelik insanın yaşamına girmeyi gerçekleştirdi. Umutlu beklentilerimiz ve çabalarımız var.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AlmanyaAmerika Birleşik DevletleriAnkaraAydınErtuğrul GünayHatayİzmirManisaReyhanlıRusya
Görüş Bildir