Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Osmaniye'de Tescilli Yerfıstığı "Ayşehanım" Tanıtıldı

0PAYLAŞIM

Osmaniye'de Tescilli Yerfıstığı "Ayşehanım" Tanıtıldı

OSMANİYE Anadolu Ajansı - Adana Doğu Akdeniz Zirai Araştırma Enstitüsü tarafından 2018 senesinde geliştirilerek patenti yapılan "Ayşehanım" yer fıstığının tanıtımı asıllaştırıldı.

Osmaniye Valisi Erdinç Yılmaz, Değirmenocağı köyündeki demonstrasyon tarlasında tertip edilen "Ulusal Yerfıstığı Çeşidimiz Ayşehanım'ın Yaygınlaştırılması Yayım Projesi" tanıtım buluşmasında projede katkısı olanlara teşekkür etti.

Yılmaz, yerli yerfıstığı olan Ayşehanım'ın nitelikli mahsul olduğunu belirterek, kentte 10 dekarda 2 demonstrasyon tarlası kurulduğunu söyledi. Türkiye'de yerfıstığı mevzusunda Osmaniye'nin ehemmiyetli bir yeri olduğunu ifade eden Yılmaz, şöyle konuştu:

"Yerfıstığı yapımda Adana’dan sonra ikinci sırada yer alıyoruz. Geçen sene 50 bin ton yapım yapmışız bu sene de 60 bin ton rekolte bekleniyor. Kentimiz şirket anlamında Türkiye’de üretilen yerfıstığı hasadının yüzde 80-90’ının işlendiği merkez halindedir. Dolayısıyla Osmaniye yerfıstığının imalinde, ihracatında çok ehemmiyetli yer yakalamaktadır. Kentte 3 bin 500 kadar ailemiz yerfıstığı imalinde faydalanmakta ve istihdam edilmektedir."

Yılmaz, ayrıca kentte yerfıstığı müzesi yapılması için çalışma yürütüldüğünü de laflarına ekledi.

AK Parti Osmaniye Milletvekili Mücahit Duruşoğlu, ulusal ve yerli yerfıstığı Ayşehanım'ın kent için ehemmiyetli olduğunu andırdırdı.

Projenin Adana Doğu Akdeniz Zirai Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirildiğini anlatan Durmuşoğlu, "Osmaniye denildiğinde yerfıstığı, yerfıstığı denildiğinde Osmaniye akla geliyor. Biz inanıyoruz ki bu yeni tohum çeşidi Ayşehanım ile birlikte tüm dünyaya kendi yer fıstığımızın tanıtımını yapacağız. Kentimizin şu anda yerfıstığı ve Kadirli turpu coğrafi işaretli mahsulüdür. Karatepe kilimlerine de coğrafi işaret dokümanını almak için çalışmalarımız sürüyor." dedi.

AK Parti Osmaniye Milletvekili İsmail Kaya da yerli ve ulusal yerfıstığı tohumu geliştirilmesinin neşelendirici bir büyüme olduğunu belirtti.

Kaya, Ayşehanım yerfıstığı tohumun geliştirilmesinin niteliği birliktesi getireceğini kaydetti.

Konuşmaların ardından aktifliğe katılanlar Ayşehanım yerfıstığının hasadını yaptı.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir