Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Ortak Atalara Sahip Olduğumuz Azerbaycanlı Kardeşlerimize Ait 23 Anlamlı Atasözü

-

Ortak atalara ve geçmişe sahip olduğumuz Azerbaycanlı kardeşlerimize ait okuyunca kolaylıkla anlayabileceğiniz atasözlerinden derlediğimiz 23 tanesi sizlerle.

1. Bir dəfə aldanmışda qəbahət aldadanın, iki dəfə aldanmışda qəbahət aldananın.

2. Zəhmətlə yeyilən acı soğan, minnətlə yeyilən baldan şirindir.

3. El eybini sənə söyləyən sənin də eybini elə söylər.

4. Adam var ki, adamların naxşıdı, adam var ki, eşşək ondan yaxşıdı.

5. Fağırın düşkünü, al geyinər qış günü.

6. İşləyən inci taxar, işləməyən yandan baxar.

7. Adilin qəzəbindən qorxmaq gərək, zalımın sükutundan.

8. Dama-dama göl olar, dada-dada heç.

dada-dada = "yiye yiye" gibi bir anlamı var.

9. Dəli dostun olunca ağıllı düşmənin olsun.

10. Qocalıq gəldi getməzdir, cavanlıq getdi gəlməzdir.

11. Gözsüz yaşamaq olar, amma Vətənsiz yox.

12. Öküzü buynuzundan, adamı sözündən tutarlar.

13. İstəyirsən bal-çörək, al əlinə bel-kürək.

14. Ulamağını bilməyən köpək, sürüyə qurd gətirər.

15. Meyxanaçıdan şahid istədilər, sərxoşu göstərdi.

16. Su meymunun boğazına çıxanda balasını ayağı altına alar.

17. Çağrılan yerə ərinmə, çağrılmayan yerdə oyunme.

18. Tarlada izi olmayanın süfrədə üzü olmaz.

19. Qazanan qazaandığını yesə xan, bəy acından ölər.

20. Öz evində öz başını bağlaya bilmir, özgə evində gəlin başı bağlayır.

21. Ac acı dalayar, tox toxu yalayar.

www.spectator.co.uk

22. Ağıllı olub dərd çəkincə, dəli ol dərdini çəksinlər.

23. Türk söydükcə qızar, durduqca bezər.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
sait-hazeyi

Nihal Atsız bunu beğendi. Kafatası ve kan üzerinden gitmeye devam edersen Türkiyede etnik olarak Türk olmayan herkesi dışlamış olursun. Ortak atalara sahibiz diye genelleme yapıyorsun. Bu ülkede o ortak atalara sahip olmayan milyonlara insan var. Yarın birileri ayrılıp bağımsızlık ilan ederse ne oldu diyemeyeceksin. Bunu anlayacak kapasitede çok az insan var maalesef.

yami

Eee, yani, ne demeye çalışıyorsun?..

zeynep-karagoz8

arkadaş demek istemiş ki ' nereye baksam suriyeli' ..

tommy

türkiye: en az 65-70 milyon türk, batı türkmeneli (suriye): =~ 3 milyon, doğu türkmeneli (ırak): 3-3,5 milyon, azerbaycan: 9-10 milyon, güney azerbaycan (iran azerileri): 20-30 milyon. hangi milyonlardan bahsediyosun sen? burası türk coğrafyası. siz rahatsız olmayın diye kendi dilimizin "lehçe"sini de yazıp konuşamıcaz, (100 milyon) kardeşimize kardeş diyemicez dimi? yüzsüzlüğe bak. kafatası demiş bi de asjdhajjk

benzodiazepin

üzülme canım sizin de babanız iran diliniz farsça :p oradan yürürsün sen de

sait-hazeyi

aynen tommy bütün dünya türktür adın da manidar ahhahdsahdsh pharmagusta hippieguy da iyiymiş alparslan mezarında ters döndü

tommy

cehalet fışkırttı fars çingenesi asdhhd nüfusları sağ üst köşede yazar hani başka dil görünce mavi ekran verme diye. dünya türk değil (bunun için eski yorumlara bakacaksın) ama bu coğrafyada 100 milyon civarı oğuz türkü (türkmen) yaşıyor.

sait-hazeyi

Ahahah senin dilin dahil 4 dili akıcı konuşuyorum cehaletin en kötüsü zihniyettedir ayrıca. Bin tane okul okumuş 40 dil bilen ırkçı bir ordinaryusun gözümde bir bok parçası kadar değeri yoktur. Verdiğin linkleri ve sayısız farklı kaynakları yıllarca okudum. Önceki yorumda verdiğin sayılar abartılıydı verdiğin linklerle de bunu kanıtlamış oldun mesela iranda 30 milyon azeri yok13-15 milyon var. Suriye ve Iraktaki Türkmenlere gelince sayıları zaten nüfusa oranla gayet düşük, bir de bu Türkmenlerin çoğunlukta olduğu haritası çizilebilecek, özerk olabilecek bir bölge yok dağınıklar. Türkmeneli dediğiniz Kerkükte bile Kürtler çoğunlukta ve zaten yakın geçmişte Güney Kürdistana bağlandı.

sait-hazeyi

Türkiyede asimile olmuş ve kimliğini gizleyenleri saymadan bile en az 16 milyon Kürt ve bunların çoğunlukta olduğu bir Kuzey Kürdistan gerçeği var. TCyi türkçülük ve etnik türk milliyetçiliği üzerine kurarken bu gerçeğin ilerde çok büyük bir sorun olacağı kimsenin aklına gelmedi mi? Kürtlerin bir anda Türk kimliğini kabul edip her şeyden vazgeçeceğini falan mı sandılar? Zamanında ya ortak bir kimlik bulunup ülkedeki herkesi kapsayacak bir vatandaşlık getirilmeliydi ya da Kürdistana özerklik/bağımsızlık verilip bu sorun kökten çözülmeliydi. Şimdi sen dünyanın öbür ucundaki tc ile alakası olmayan türkmenleri ve diğer türki ırktan gelenleri soydaşım diye kucaklarken Kürtlerin bacağına sıkarsan, vatandaşın olan Kürtler noluyo aq diye ayrılık ister tabii

jrfeanor

gardaş ı bilelim hasmı hısmı çözeriz :)

tommy

4 dil dediğin zaza, sorani, kurmançi, türkçe sanırım adbashds yiyorsa vocaroo.com'dan ingilizce ses kaydı gönder görelim akıcılığını. sdha 1. 30 demedim 20-30 dedim. arada bi yerde demek oluyor o. ondan öncekinde de approximation sembolünü koyduğumu fark etmemişsin bile. burdaki bu net konuşmama örüntüsü benim olaya bilimsel yaklaştığımın kanıtıdır. (anlayacak kapasitesi olana) ama söylediğin kadar düşük değil. selçuklu uçmuş gitmiş sanırım. türk nefretinle sayıyı minimumda tutmaya çalışman normal. 2. kerkük türk şehridir. dışardan getirilen kürtlerle iskan politikası uygulandığı için oranları azaldı. ama kürt bayrağı bile asılamıyor. 3. dağınık değiller sadece tamamen kuzey sınırımızda değiller. onun dışında önce ırkçının ne olduğunu öğreneceksin sen. bize ırkçı falan derken kendi milliyetçiliğinizi yapmanız da komedi zaten. ırkçılık biyoloji bilimini temele alırken, milliyetçi dilbilim ve sosyal bilimleri temel alır. türk milliyetçiliğinin ırkçı olması bile mümkün değil çünkü bu türk milliyetçiliğini baltalar. biz dil-kültür birliğinden bahsediyoruz. sen nasıl suriye-ırak'taki soydaşlarını kardeş görüyorsan azeriler de bizim kardeşimizdir. sana "güney kürdistan" demek serbest ama biz azerilere kardeş diyemeyiz öyle mi? bundan bile gocunuyo olman kimin ırkçı olduğunu gösteriyor aslında. ayrıca kürtlerin 16 milyon nüfusu olsaydı türkiye'de çok daha fazla sesleri çıkardı. ki kürt diye bi kimlik yaratmaya çalışan cia bile 14 milyon diyor. algı yaratmak için ne yalanlar söylendiğini de biliyoruz. türklerin desteği ile barajı geçen hdp'nin oyları bile 14-16 milyon olmadığının kanıtıdır. dediğim gibi bu coğrafyada (selçuklu coğrafyası) ortalama 100 milyon türk yaşıyor ve kürtlerle aslen hiçbir sorunu yok. kürtlerin güç kıskançlığından dolayı türklerle sorunu var. nasıl ki ermeniler bir zamanlar en sevilen yabancılarken emperyalizm maşasına dönüştüyse kürtler de aynı rolü oynuyor. kişisel görüşüm; türklere olan nefretinizi yenseniz kürtleri ortaya alan - landlocked (emperyalizm maşası olmasını engellemek için) selçuklu coğrafyasında rusya benzeri bir türk-oğuz federasyonu içinde kürt, zaza, belki çerkez otonom cumhuriyetleri bile olabilirdi. rusya'da orta bölgelerde türki otonom bölgeler olduğu gibi yani. türkleşmek zorunda değilsiniz. nevruz gibi bir ortak bayramı ve kültürü olan 1000 yıldır bizle yaşayan halk türklerle rahatlıkla aynı politik örgütlenme altında yaşayabilir. birlikte daha güçlüyüz. "kürdistan"a özerklik/özgürlük ne sizin ne bizim işimize gelir. sadece batı tarafından balkanize edilmiş kukla bir coğrafya olur. ülkenin hepsine türk denirken kürt nüfusu 1 milyon falandı. hepiniz 8-10 çocuk yaptığınız için bu duruma geldi. ortak kimlik ne olabilir? anadolulu? 10 küsür milyon kürt vazgeçmezken 65 milyon türk vazgeçer mi milli kimliğinden? müslüman mı olacak? sünni? laiklik nolacak?

sait-hazeyi

Konuştuğum diller Kurmanci, Türkçe, İngilizce ve Fransızca. Irkçılığın kelime anlamını biliyorum ama günümüzde xenophobie ve etnik nefret anlamında yanlış olsa da kullanılıyor. Türk nefretim yok. Senin her cümlenden belli ne kadar Kürt düşamanı olduğun. Verdiğin harita Suriyede Türkmenlerin daha az ve daha çok olduğu yerleri gösteriyor. Salt çoğunlukta oldukları köy ve kasabaları gösterse birkaç mikroskobik bölge olur sadece. Verdiğim haritalarda görebilirsin.

sait-hazeyi

Ben diğer bölgelerdeki Kürtleri kardeşim olarak görürken onlarla çoğunlukta olduğumuz bölgeleri kapsayacak şekilde bağımsızlaşmak istiyorum. Diğer millet ve etnisitelerden birbeklentim veya onlara zararım yok. Sen vatandaşın olmayan insanları soydaş ilan edip dayanışırken vatandaşın olan Kürtlerin sana bağlı kalmasını istiyorsun. Oy kullanan Kürt seçmenlerin %40-45'i Hdpye verir. Seçim anketlerinde kendini Kürt olarak tanımlayanların oranı genelde %17-20 arası çıkar. İskan ve etnik temizlik konusuna girecek olursak işin içinden çıkamayız Türklerin orta asyaya dönüşüne kadar gider bu. Kürdistanın 4 parçasında Kürtlere karşı yapılmıştır aynısı. Mevcut durumu kabullenmek gerek.

yami

Yani Kürtler gidip istediği yerde takılabilir, gelip Türk coğrafyasında ciyaklamanın lüzumu yok, bunu neden atlayıp duruyorsunuz anlamıyorum? Bu toprakların Türk toprakları olduğu her yerde, her zamanda kabul gören bir şeydir. Bütün dünya Türk olmayabilir ama fevkalade köklü bir geçmişimiz olduğu reddedilemez bir gerçektir. Bu coğrafyada sen nasıl bir kimlik bekliyordun tam olarak? TÜRK MİLLETİ yeterince ortak bir kimliktir. Dünyanın neresine giderseniz gidin bu iş böyle çalışır diye biliyorum, tersi bir iddianız mı var?..

tommy

söylediklerinde çok fazla çelişki var. verdiğim haritanın sebebi "türkmenler dağınık yaşıyor" demendi. orda salt çoğunluklar demedim zaten. yoğun yaşadıkları yeri gösterdim sadece. halep'e gidenler de bilir zaten sokakta çok kişinin türkçe bildiğini. kaynaklarda da bulabilirsin bölgede türkmenlerin araplardan sonra en kalabalık nüfus olduğunu. 2 milyon kürt - 3 milyon türkmen nüfusu olan ülkede her taraf kürt ama türkmenler mikroskobik öyle mi? gösterdiğin haritayı biliyodum zaten. daha geniş hali bayağıdır dolaşıyor ortalıkta hatta. bir tane kürt bulamayacağın benim memleketim bile kürt görünüyor. buralar türk yurdu değilse nasıl oluyor da türkiye'nin wilson ilkelerine dayandırdığı misak'-ı milli'sinde yer alıyordu? yani tamamen algı yapmak için abartılmış haritalar. neden yapsınlar böyle bir şey değil mi? neden mesele kktc olunca kıbrıs'ın birliği savunup mesele kürtler olunca bölünmeyi, etnik ayrışmayı savunuyorlar? neden kürtleri tanımak için g*tlerini yırtarlarken kktc'yi tanımıyorlar sence? bize özel bi gıcıkları olduğundan değil. devletlerin doğası budur. amaç balkanization. bizim tabirimizle "böl, parçala, yönet". bu türk- kürt savaşı değil, doğu ile batı'nın savaşı. eğer buralar kürt olsaydı ve türkler azınlık olsaydı aynısını kürtlere yapılırdı. ha tabii bu sizin umurunuzda değil, orası ayrı. dünyanın süper güçlerine bakarsan hepsi devasa devletlerdir. (abd, çin, rusya, ab) diğer söylediğine gelirsem; azerileri soydaş ilan etmiyorum, soydaşlar zaten. sen vatandaşın olmayan kürtlerle ülke kurmak istiyorsan ben neden vatandaşım olmayan azerilerle ülke kurmak istemeyim? ikisi aynı şey. sadece duygusal değil, mantıken birlik olmalıyız onlarla çünkü. büyük olmalıyız rusya, abd, ab, çin gibi. zarar olayına gelirsek; sizin yapmaya çalıştığınız şeyin türk milletine çok büyük zararları var. tek taraflı bakacaksak bizim de size bi zararımız yok o zaman.

babahakki

Nedendir, bilmiyorum ama Azerbaycanlılara sempati duyuyorum, ileri de evleneceğim bayan umarım Azeri olur.

ali-simsek4

SELAMLAR FARKLI ÜLKELERDE YAŞAYAN TÜRK GARDAŞLARIMA...

deli-sabit

Aslında aynı dili konuşuyoruz ama bizim dilimiz çok fazla Arapça ve Farsça istilasına uğrayıp yozlaştığı için Azerbaycan Türkçesini anlamakta biraz zorlanıyoruz. Bizim dili gerçek Türkçe sanıyoruz, halbuki Azerbaycan Türkçesi gerçek Türkçe' dir. Aynı millete mensubuz; atasözlerinin hepsi bizde de kullanılıyor.

pezz

bir tanesi dışında alayını anladım cidden çok yakın

deli-sabit

Yakınız demedim onlarınki de Türkçe bizimki de ama biz dilimizi koruyamamışız dedim. Azeri Türkçesi Kırgızca, Kazakça, Türkmence'ye göre çok daha anlaşılır.

ayna-efendi

Aslında Azerbaycan Türkçesinde Farsça söz sayısı bize göre fazla, bu arada bir de Gagavuz Türkçesini de okuyun ve dinleyin derim

deli-sabit

İpucu alayım? Yakın mı bizim Türkçe' ye? Bu arada şimdiye kadar en rahat anlayabildiğim Türkçe, Kırım Türkçesi'ydi.

ayna-efendi

Gagavuz Türkçesi Trakyaya yakın baya cümleler devrik

alican-turkkollu

Azeriler,Rusça ve Farsçadan çok fazla sözcük almışlar öz Türkçenin iki dile de yakın olduğunu zannetmiyorum.

ayna-efendi

Azerbaycan ve Anadolu Türkçesi Türk dillerinin Oğuz grubunda yer alır aynı grupta Türkmen, Kaşkay Gagavuz ve Salar Türkçeleri de yer alır, bu dillerin atası olan Ana Oğuzcaya en yakın dil Salar Türkçesiymiş (linkin içinde aşağıda bir şiir var), Türk dilleri içinde yabancı söz oranı en düşük olan Altayca örnek cümleler falan var

tommy

azerbaycan'a gittim. çok nadiren sıkıntı oluyor anlaşmada. yalnız dediğinin aksine onlarda farsça ve rusça etkisi daha çok. gagavuz türkçesi en yakını yalnız:

benzodiazepin

azerbaycan türkçesinde farsça ve rusça çok bizde de arapça ve rumca. Çok şükür fiil odaklı dilimiz var da asimile olmamış türkçemiz herşeye rağmen

jord

#8 numaradaki aciklamaya katilmiyorum, dada dada derken tada tada yani yiye yiye demek istemisler bence, yiye yiye hic olur denmek istenmis bence..

goquan

Aynen dediğin de doğru olabilir. Az daha yiyeyim derken hiç olur gibi düşünmüştüm ben de. Seninkini yazdım ;)

mehrali-memmedov

:hazira dag dayanmazin azerbaycancasi

Görüş Bildir