Ortadünya ve Sakinleri

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Ortadünya Ve Sakinleri — Okuduklarımızı Görselleştirmek

Ortadünya Ve Sakinleri — Okuduklarımızı Görselleştirmek

Ne kadar iyi çizilmiş olursa olsunlar, çizimlerin masallara pek bir faydası olmaz. Görsel bir temsil sunan (drama da dahil olmak üzere) tüm sanatlar ile gerçek edebiyat arasındaki fark şudur: Edebiyat zihinden zihine işler ve bu yüzden kendini yeniden üretebilir. Aynı zamanda hem evrensel hem de neredeyse acıklı bir şekilde tekildir. – Tolkien

Şu sıralar Tolkien ve özellikle Hobbit filmiyle ilgili çok sayıda haber ve yazı dolaşmakta internette. J. R. R. Tolkien sevenler olarak rahatsız olduğumuz söylenemez. Fakat io9′un Tolkien ve Hobbit çizimleri dosyası, filmi seyrettiğimizden beri aklımızda olan bir konuyu irdelememize neden oldu: Ortadünya neye benzemeli? Başkasının hayalini seyretmekle başkasının hayalini okumak arasındaki fark yaman bir fark değil mi? Özellikle cüce prensin Disney prenslerini andırması, genel olarak çok da eleştirel olmadığımız bir filmde bir kılçık etkisi yaratmıştı.

Hobbit ve Yüzüklerin Efendisi filmlerinde Ortadünya’nın tasarımından sorumlu olanlardan biri de Alan Lee. Türkçe Hobbit okuyucuları onu İthaki yayınlarının resimli Hobbit baskısından tanıyabilirler. Dönüp Alan Lee’nin kitap çizimlerine baktığımızda filmlerde ortaya çıkan farklı bir hayal bulduk. Örneğin bu resimde hem Bilbo ve Gandalf hem de cücelerin bir kısmı beraber görünüyor:

Bilbo yaşlı, cüceler şaşırtıcı bir biçimde birbirlerine benziyorlar, ortalarda yakışıklı cüce prensler yok. Bu görselleştirmeler hikâyenin ruhunu nüfuz ediyorlar, hikâyenin epikliğinin dozunu ve niteliğini değiştiriyorlar. En âlâsı yazarın onayladığıdır, demiyoruz, yine de yazarın onayladıklarına da göz atmak istiyoruz. io9′un dosyasında Tolkien’in kendi çizimleri ve onayladığı diğer çizimler olduğu kadar onaylamadıkları da mevcut. (Çizenlerin arasında Danimarka kraliçesinin de olması başlı başına şaşırtıcı geldi bize.)

Örneğin Tolkien’in kendi çizdiği ejderha dağdan daha büyük bir canavar değil de altın sevdasıyla canavarlaşmış bir ejderhaya benziyor:

Tolkien’in onayladığı, beğendiği ejderha çizimlerinden biri de aşağıdaki. C. S. Lewis’in Chronicles of Narnia ‘nın çizimlerinin de sahibi Pauline Baynes imzalı.

Bir yazarın hayallerinin, özellikle masallarının görselliğini kovalamak tam olarak ne demek? Neredeyse tüm Tolkien külliyatı filmlerle görselleştirilirken artık Tolkien okuyanlar farklı bir okuma mı yapmış olacaklar? Genel olarak edebiyat uyarlamaları türlü sorunlarla bezelidir fakat fantastik edebiyat uyarlamalarına özgü başka dertlerimiz, karın ağrılarımız var mı? Hobbit ‘ten önce “Klasik uyarlama sorunları dışında sorun yok,” derdik ama şimdi fantastik edebiyata dair özel bir sorun var gibi geliyor.

*Bir dipnot olarak kitabı daha iyiydi furyasıyla ilgili Zaytung haberi, Hobbit okuyamayanları, seyretmeyenleri bile gülümsetecek kadar iyi. “Elf bu değil!” pankartları bile mevcut.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AltınHobbitKitapWalt Disney
Görüş Bildir