Orhan Pamuk'a Fransa'dan Liyakat Nişanı

 > -

Orhan Pamuk'a Legion D'honneur Liyakat Nişanı

Orhan Pamuk'a Legion D'honneur Liyakat Nişanı

Fransa, 29 Ekim Pazartesi günü Paris’te düzenlenecek törenle, Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk’a Legion d’honneur liyakat nişanı verecek.

Törende Pamuk’a liyakat nişanını Fransa adına Kültür Bakanı Aurelie Filippetti takdim edecek.

Pamuk, cumartesi ve pazar günü Louvre müzesinin genişletilmiş İslam sanat eserleri bölümünde Fransız edebiyat severlerle buluşacak.

Pamuk, cumartesi günü ”Şeylerin Musumiyeti” isimli kitabı için düzenlenen konferansa katılacak. Yine aynı yerde pazar günü yazarın ”Öteki Renkler”isimli kitabı için ayrı bir konferans düzenlenecek.

Haberin Tamamı İçin:

Orhan Pamuk'a Legion D'honneur Nişanı

Orhan Pamuk'a Legion D'honneur Nişanı

Yazar Orhan Pamuk'a Fransız onur nişanı olan Legion D'honneur verildi.

Fransa Kültür Bakanlığı'nda düzenlenen törende konuşan Fransa Kültür ve İletişim Bakanı Aurelie Filippetti, yazar Pamuk'tan övgüyle bahsederek, kitaplarının birçok dile çevrildiğini, milyonlarca kişi tarafından okunduğunu söyledi.

Özellikle yazarın İstanbul temalı hikayelerinden etkilendiğini ifade eden Filippetti, “İstanbul hikayeleri nedeniyle sizi Fransız yazar Victor Hugo'ya, hikayenizi de Sefilller'e benzetiyorum. Bu bakımdan oldukça tanıdık geliyorsunuz” dedi.

Nişanı takdim töreninde konuşan yazar Pamuk ise ailesinde Fransızca bilmeyen tek kişinin kendisi olduğunu dile getirerek “En çok Fransız romanı okudum, Fransız resimlerine baktım” diye konuştu.

Yazdığı kitaplardan dolayı işini mutlulukla yaptığını kaydeden Pamuk da Türkiye-Fransa ilişkilerine değinerek, “Osmanlı-Türk siyasi Batılılaşmasının modeli Fransa olmuştur” dedi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

FransaİstanbulNobel
Görüş Bildir