Orgeneral Ümit Dündar: '15 Temmuz Gecesi Erdoğan'la Görüşmedim'

 > -

Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Dündar, FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin, "15 Temmuz gecesi sayın Cumhurbaşkanı, sayın Başbakan da dahil hiçbir bakanla da görüşmem olmadı. ‘Bahçeli’ye beni sorun diye’ bir beyanım olmadı." dedi.

Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Ümit Dündar, FETÖ'nün darbe girişimini araştırmak amacıyla kurulan Meclis Araştırma Komisyonuna bilgi verdi.

"Darbe girişimini emniyet müdürü haber verdi"

15 Temmuz Cuma günü saat 18.15'te karargahtan ayrıldığını belirten Dündar, 21.40'ta İstanbul Emniyet Müdürü tarafından arandığını ve Emniyet Müdürü'nün kendisine Beylerbeyi ve Çengelköy'de askerlerin de karıştığı bir takım olayların olduğunu kendisine aktardığını ifade etti. Dündar, Ordu Komutanlığı'nı ve Beylerbeyi ve Çengelköy'e yakın Deniz Komutanlığı'nı aradığını kaydetti.

"Köprü'deki askerlerin havaya ateş açtıklarını görünce işin boyutlarını anladık"

Dündar, Emniyet Müdürü ile Boğaziçi Köprüsü ayağına buluştuğunu belirterek, İstanbul'daki hareketlenme ile ilgili bilgi vermek üzere Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanı, Kara Kuvvetleri Komutanı, Genelkurmay 2. Başkanı ve Genelkurmay Başkanını telefonla aradığını ancak telefonlara cevap alamadığını söyledi.  

Dündar, Emniyet Müdürü ile buluşarak geçtikleri Boğaziçi Köprüsü'nde askerlerin havaya ateş açtıklarını ve dostane olmadıklarını gördüklerini kaydederek, Ankara'daki hareketle birlikte işin boyutlarını anladıklarını belirtti.

Dündar 15 Temmuz gecesine ilişkin şunları dile getirdi: "22.45 civarında İstanbul Birliği Komutanı Tümgeneral Yavuz Türkgenci ve İstanbul Valisi yanımıza geldi. Durum değerlendirme yapmaya çalıştık. Özellikle 3. Kolordu'ya vekil olarak bakan komutanla yaptığımız değerlendirmede, İstanbul'da 5 birliğimizin darbe girişimine katılmakta olduğu bilgisini aldık. Bunun üzerine benim Ordu Komutanlığıma bağlı olan 2 birliğimizi aradım. Çorlu'daki komutanımızdan darbe girişimini yapan kişilerin yayımlamış oldukları sahte emrin kendilerine ulaştığını söyledi. Sahte emrin de yayınlandığını duyunca karşımızda darbe girişimi olduğu yüzde yüz kesinlik kazandı.

"Necdet Özel ile telefonda görüştüm"

Eski Genelkurmay Başkanı Necdet Özel ile telefonla görüşme yaptığını aktaran Dündar, "Genelkurmay Başkanımız resmi görmek amacıyla kimlerin faaliyetlere iştigal ettiği konusunda soruları oldu. Bunları cevaplandırdım" şeklinde konuştu.

Vali ile yaptığı görüşmede basın açıklaması yapılmasının uygun olacağına karar verdiklerini ifade eden Dündar, televizyonlarda yaptığı açıklamanın detaylarını verdi.

Dündar 15 Temmuz gecesi telefonla bağlandığı canlı yayında, darbe girişiminin TSK içindeki bir grubun kalkışması olduğunu ve gerekli tedbirleri aldıklarını açıklamıştı

Dündar, "Saat 06.30'ta Sayın Valimizle birlikte, Cumhurbaşkanı'mızın yanına katılıp hem durum hakkında bilgilendirmek hem de direktiflerini almak maksadıyla deniz yoluyla önce karşıya sonra da havaalanına geçtik. Havalananında Sayın Cumhurbaşkanımıza bilgi arz ettim" dedi.

"Erdoğan ve Yıldırım ile görüşmedim"

Dündar 19 Temmuz'a kadar Genelkurmay Başkanlığına vekalet etmişti

O soruyu CHP'li komisyon üyesi sordu: "Erdoğan'a 'sizi koruyayım' dediniz mi?"

Ümit Dündar daha önce çıkan haberlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan'a söylediği iddia edilen 'Sayın Cumhurbaşkanım ben sizi korurum, İstanbul'a gelin' ve 'Beni MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye sorun' şeklinde bir konuşma yapmadığını söyledi.

"Direktifleri havalimanından itibaren aldım"

"Sayın Cumhurbaşkanı ve  Başbakan’ın direktiflerini havalimanından itibaren aldım" diyen Dündar, Cumhurbaşkanı tarafından sabaha karşı Genelkurmay Başkanlığına vekalet etme emri verildiğini, Cumhurbaşkanıyla 16 Temmuz sabahı Atatürk Havalimanı'nda görüştüğünü ve kendisine  bilgi verdiğini söyledi. 

"4-5 kişilik ekip evime gelip beni aramış"

Emir subayım FETÖ  darbe girişiminin ardından firar ettiğini belirten Dündar, "Sonradan öğrendiğime göre, benim yerimi  öğrenme konusunda da 15 Temmuz akşamı gayret sarf etmiş. Ben saat 22.20’de evden  ayrıldıktan sonra 4-5 kişilik bir ekip eve gelerek beni aramış" ifadesini kullandı. 

"Darbe tehlikesi yok"

Dündar, "Şu anda bir darbe riski olmadığını değerlendiriyorum" dedi.

15 Temmuz darbesinin önlenmesinde önemli rolü olan 1. Ordu Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, darbe girişiminin ardından yapılan ilk Yüksek Askeri Şura'da Genelkurmay 2. Başkanı olmuştu.

Komisyon 27 Ekim'e kadar çok sayıda ismi dinleyecek

Darbe Komisyonu'nun Dinleyeceği İsimler Arasında Erdoğan'ın Eniştesi de Var - onedio.com
Darbe Komisyonu'nun Dinleyeceği İsimler Arasında Erdoğan'ın Eniştesi de Var - onedio.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

15 TemmuzAnkaraBaşbakanBoğaziçi KöprüsüCumhuriyet Halk PartisiDarbeDevlet BahçeliFETÖGenelkurmay BaşkanıİstanbulMilliyetçi Hareket PartisiRecep Tayyip ErdoğanTürk Silahlı Kuvvetleri
Görüş Bildir