Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Ordudan Tuvalet Kağıdı Darbesi

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Ordudan Tuvalet Kağıdı Darbesi

Ordudan Tuvalet Kağıdı Darbesi

Venezuela devlet radyosu AVN’nin haberine göre, ülkenin kuzeyindeki Aragua eyaletinde devlet bir tuvalet kağıdı fabrikasını geçici süreyle işgal etti. Tuvalet kağıdı sıkıntısı yaşanan ülkede böylece ürünün üretim ve dağıtım süreçleri ordu tarafından denetlenecek.

Durumu yazdığı tweet ile doğrulayan Venezuela Cumhurbaşkan Yardımcısı Jorge Arreaza, “Hükümetin temel ürünlerin istiflenerek halktan esirgenmesine, üretim ve dağıtım sürecinde herhangi bir yanlışlık yaşanmasına izin vermeyeceğini” belirtti.

Aragua eyaletinde gerçekleşen Manpa isimli fabrikanın işgali ile tuvalet kağıdı üretiminin ve dağıtımının denetlenmesi hedefleniyor.

Yılın başlarında ülkede tuvalet kağıdı yetersizliği yaşanmış, Mayıs ayında ise kronik bir yokluk yaşanmaması için 39 milyon rulo tuvalet kağıdının ithal edilmesi için Ticaret Bakanlığı’na yetki verilmişti. Hükümet bu durumun tekrarlanmamasını hedefliyor. Ordu tarafından işgal edilen fabrikada üretimi ve dağıtımı subaylar denetleyecek.

Sosyalist Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro’ya yönelik eleştirilere göre en temel ihtiyaçların eksikliği, Maduro hükümetinin katı fiyat idare politikasının başarısız olduğunu gösteriyor. Hugo Chavez’i takiben Nisan ayında Cumhurbaşkanı seçilen Maduro, özel sektöre yönelik katı denetimleri nedeniyle eleştiriliyor.

En büyük geliri petrol olan Venezuela, pek çok ürünü ithal ediyor. Döviz, sıkı devlet denetimi altında olduğundan ithal ürünler için ödeme yapılmasında sıkıntı yaşanıyor. Bu durum, bazı temel tüketim maddelerinde kıtlığa sebep olabiliyor.

Hükümet ise ‘vicdansız’ özel şirketleri bu yokluğa sebep vermekle suçluyor. İddiaya göre şirketler ileri bir zamanda daha yüksek fiyata satmak üzere ürünleri stoklayarak halktan saklıyor.

Maduro, “Chavez’in 21. Yüzyıl Sosyalizmi” ilkelerinden vazgeçmeyeceğini söylüyor.

Sundecop isimli bir fiyat düzenleme kurulu, fabrikayı 15 günlüğüne işgal edeceklerini ve ordu güçlerinin fabrikanın güvenliği ile sorumlu olacağını belirtti. Sundecop, temel ihtiyaçlara erişim hakkının ihlalini gözlemlediklerini ekledi.

Venezuela Ticaret Bakanı Alexander Fleming ise yaptığı bir açıklamada fabrika işgalinin Venezuela yasalarına uyumlu şekilde gerçekleştiğini vurguladı. (EK/HK)

Bu haberi BBC International, Washington Times ve Telegraph’dan derledik.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

DövizHugo Chavez
Görüş Bildir