Öpüşme Hakkında Merak Ettikleriniz

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Öpüşme Hakkında Merak Ettikleriniz

Öpüşme Hakkında Merak Ettikleriniz

Öpüşmek hem sevgi göstergesi hem de muhteşem bir seksin başlangıcıdır. Doğru öpüşmeyi biliyorsanız hem sevgilinizi baştan çıkarırsınız hem de vücudunuza farkında olmadan bir çok iyilik yapmış olursunuz. Sizin için öpüşmenin tarihini araştırdık. İşte Antik Yunan’dan çağımıza kadar uzanan öpüşmek hakkında her şey!

19. yüzyılda öpüşmenin tam olarak ne olduğu ve nasıl olduğu bilinmiyordu. İngiliz kaşif William Winwood Reade yazdığı kitabı Vahşi Afrika’da, aşık olduğu prensesi öpmek istediğini fakat bunu prensese söylediğinde korkup kaçtığını yazmıştı. Prensesin kaçış sebebi Reade’in kendisini yemeye çalıştığını sanmasıymış.

Antropolog Bronislaw Malinowski 1929’da Papua Yeni Gine’deki Trobriand Adaları’na gittiğinde çiftlerin öpüşmeyi bilmediğini gördü. Çiftlerin sevişme sırasında birbirlerini ısırdıklarını söyleyen Malinowski, orgazm sırasında çiftlerin kirpiklerini ısırdıklarını belirtiyor.

Gezgin Bayard Taylor geçmişte Finlandiya’daki kabilelerin bir arada çıplak yıkandıklarını ancak öpüşmeyi ahlaksızlık olarak değerlendirdiklerini söylüyor.

1970’de yapılan bir araştırmada dünyadaki toplumların yüzde 70’inin öpüştüğü ortaya çıktı. Bu oran günümüzde yüzde 100’e yaklaştı.

Bilinen ilk öpüşme benzeri davranış M.Ö 1500’lü yıllarda Hindistan’daki Sanskritçe belgelerde tespit edildi. Belgelerde öpüşme kelimesi yer almıyordu ancak eylem ‘ağızla koklamak’ olarak adlandırılıyordu.

Antik Yunan uygarlığında ozan Homeros’a ait belgelerde öpüşmeye dair detaylar görülüyor. Romalı askerlerin de işgal ettikleri bölgelerde öpüşme eylemini yaydıkları biliniyor.

Charles Darwin öpüşmenin insanın genlerinde bulunduğuna inanıyordu.

Öpüşmenin mağara adamlarından gelmiş olabileceğine de inanılıyor. Mağara adamlarının karanlıkta aile üyelerini tanımak için birbirlerinin yüzlerini kokladıkları düşünülüyor. Bu hareket de bugünkü modern öpüşme eylemine dönüşmüş olabilir.

Fransız öpücüğünün erkekler için avantajları bulunuyor. Öpüşme nedeniyle kadına geçen tükürük testesteron hormonunu da içeriyor. Bu öpüşme sıklıkla yapıldığında haftalar sonra kadının testesteron nedeniyle cinsel isteği artıyor.

Geçen yıl Sevgililer Günü’nde Tayland’da bir çift tam 46 saat, 24 dakika, 9 saniye boyunca öpüşerek rekor kırdı.

Fransız öpücüğü yüzdeki 34 farklı kası çalıştırıyor. Normal bir öpücük ise sadece 2 kası çalıştırıyor.

Tutkulu bir öpüşme dakikada 6.4 kalori yakıyor. İki insan öpüştüğünde birbirlerinin ağızlarına 10 milyon ila 1 milyar arasında bakteri geçiriyor.

Ortalama bir insan hayatı boyunca 15 gününü öpüşerek geçiriyor.

Dünyada en fazla insanı öpme rekoruna sahip Alfred Wolfram 1990 yılında 8 bin 1 kişiyi 8 saatte öptü.

Öpüşme sırasında endorfin, dopamin, serotonin, adrenalin ve oksitosin gibi kişiye kendisini iyi hissettirecek hormonlar salgılanıyor.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

HindistanİngilterePapua Yeni GineYunanistangezginorgazmsevgililer
Görüş Bildir