OPEC: 'Petrol Fiyatındaki Düşüş Bizim Hatamız Değil'

 > -

Petrol İhraç Eden Ülkeler Birliği OPEC, petrol fiyatlarındaki hızlı düşüşten OPEC dışı üreticileri ve "spekülatörleri" sorumlu tuttu.

Birleşik Arap Emirlikleri'nde toplanan OPEC üyesi ülkelerin bakanları, OPEC'in ham petrol üretimini azaltmayacağını da yineledi.

Suudi Arabistan Petrol Bakanı Ali el Naimi, "yanıltıcı bilgiler ve spekülasyonların" petrol fiyatında yaşanan %40'lık düşüşte etkisi olduğunu söyledi. El Naimi, "OPEC dışı ülkeler üretimi kısmak istiyorlarsa bunu yapabilirler" dedi.

OPEC Genel Sekreteri Abdullah Selim el Bedri de, petrol fiyatlarının 2015 sonlarından itibaren artışa geçmesini beklediklerini söyledi.

Suudi Arabistan Petrol Bakanı El Naimi üretimi düşürmek istememelerinin siyasi nedenleri olduğu iddialarını da yalanladı.

Geçmişte yaşanan benzer durumlarda üretimi kısan Suudi Arabistan'ın bu kez bu adımı atmaması bazı "komplo teorilerine" neden olmuştu. OPEC'in, üretimi sabit tutarak ABD'de artan kaya petrolü üretimi karşısında pazardaki hakimiyetlerini korumak istediği, ve İran ile Rusya'nın petrol gelirlerini düşürmeyi amaçladığı iddia edilmişti.

OPEC Kasım ayındaki toplantısında günlük 30 milyon varil olan ham petrol üretimi hedefini sabit tutmaya ve müdahalede bulunmadan piyasanın kendi dengesini bulmasını beklemeye karar vermişti.

Brent türü ham petrolün varili küresel talebin azalması ve ABD'nin üretimin artası nedeniyle Haziran'dan bu yana neredeyse yarı yarıya düştü.

BBC Türkçe

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriBirleşik Arap EmirlikleriİranRusyaSuudi Arabistan
Görüş Bildir