Online Eğitimin Devam Etmesiyle Büyük Problem Yaşayan Üniversiteliler #SiteÇöktüÇareHibrit Diyerek İsyan Ettiler

16PAYLAŞIM

Hibrit eğitim uygulanmasını isteyen öğrencilerin isyanı büyüyor: #siteçöktüçarehibrit

YÖK Başkanı Yekta Saraç yaptığı açıklamayla üniversitelerin 1 Ekim 2020 tarihi sonrasında başlayacak şekilde planlanmasını istemesi üzerine birçok üniversite online eğitim kararı aldı.

Ancak teknik aksaklıklar ve altyapı sorunlarıyla birlikte birçok eğitim kurumunun sitesi daha ilk günden çöktü.

twitter.com

Bir dönemimiz daha heba olacak diyen üniversiteliler çarenin hibrit eğitim olduğunu dile getirerek #siteçöktüçarehibrit hashtagiyle trend oldular.

twitter.com

Milli Eğitim Bakanı'nın Ziya Selçuk'un detaylarını paylaştığı harmanlanmış eğitim olarak da bilinen hibrit eğitimde online eğitime ve yüz yüze dersler harmanlanmış olarak uygulanıyor.

twitter.com

Hibrit eğitime geçilmesini isteyen öğrencilerin isyanı ise Twitter'da büyüyor 👇

twitter.com

👇

twitter.com

👇

twitter.com

👇

twitter.com

👇

twitter.com

👇

twitter.com

👇

twitter.com

👇

twitter.com

👇

twitter.com

👇

twitter.com

👇

twitter.com

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

Üniversitelerin Bir Türlü Açılmaması Sebebiyle Aile Evinde Anksiyete Krizi Geçirenlerin Aşırı Haklı İsyanları - onedio.com
Üniversitelerin Bir Türlü Açılmaması Sebebiyle Aile Evinde Anksiyete Krizi Geçirenlerin Aşırı Haklı İsyanları - onedio.com
Koronavirüs Nedeniyle Başlanan Uzaktan Eğitim Sürecinde Yaşadıklarıyla Hepimizi Güldüren Öğretmenlerimiz - onedio.com
Koronavirüs Nedeniyle Başlanan Uzaktan Eğitim Sürecinde Yaşadıklarıyla Hepimizi Güldüren Öğretmenlerimiz - onedio.com
Uzaktan Eğitim İçin Eba Uygulamasını Cihaz Eski Olduğu İçin İndiremeyen Adam İsyan Etti: 'Son Model Cihazlar 5 Bin Liradan Başlıyor, Bu Milletin Cebinde Bu Kadar Para Var mı?' - onedio.com
Uzaktan Eğitim İçin Eba Uygulamasını Cihaz Eski Olduğu İçin İndiremeyen Adam İsyan Etti: 'Son Model Cihazlar 5 Bin Liradan Başlıyor, Bu Milletin Cebinde Bu Kadar Para Var mı?' - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
badcatsero

ulan açın bi youtube kanalı oradan eğitim verin amk ne kadar zor olabilir bi canlı eğitim vermek ya...

dogipie

Hibrit istiyoruz diye değil altyapıyı geliştirin diye tepki vermelilerdi. Ben de dün derslerime giremedim ama hibrit hibrit diye ağlamıyorum.

ecem-aksoy3

Yeter artık gerçekten.Her üniversite öğrencisi sizin dediğiniz gibi sevgilisiyle, arkadaşlarıyla görüşmek,kafe kafe gezmek,aile evinden kaçmak için hibrit veya yüz yüze eğitim olsun demiyor.Sokun şunu kafanıza.Fransızca mütercim tercümanlık okuyorum ben.Benim fransızca dilinin temelini sağlam atmam lazım.İnternette herşey var diyeceklere bu sözüm;herkesin öğrenme şekli farklıdır.Bana biri anlatmak zorunda.Yani kesintisiz ses,donmayan görüntü, rahatça girilebilen site gerekiyor benim öğrenebilmem için birşeyleri.İlla hibrit veya yüz yüze eğitim olsun demiyorum bunlar olmasın ama online eğitim sistemini düzeltsinler o zaman.

ecem-aksoy3

+Yıllardır ne ilk okulda ne orta okulda ne de lisede düzeltemediler eğitimi.Online sistemi düzeltmelerini beklemek de saçmalık bu yüzden ama bir umut işte.Yorumların birinde net ortalaması vermiş biri, yıllardır bireyin başarısını tek sınavla ölçemezsiniz diyorlar ama laf söyleyebildiğini sanan şahıs böyle saçma bir yorum yazmış. O sınavda yaşadığım stresi ben bilirim başkası değil.Net ortalamasına bakılacaksa eğer anaokulundan beri aldığım eğitime,yaşadığım haksızlıklara,sürekli değişen müfredat ve eğitim sistemini göz önünde bulundurabilmeyi öğrensin.Öğrencileri eleştiren yorum yazanlar ve beğenenlere lafım gerçekten kaçınız evden çıkmadınız hiç? Market alışverişi dahil?A-101,şok, migros (getir gibi uygulamalar yoksa şehirlerinde)evlere servisi var.

ecem-aksoy3

+Çalışanların hepsinin (onlar harici çıkılmaması gerektiği savunuluyor ya) işten eve evden işe gittiğine bu sırada sosyal mesafeye, maske kullanıma dikkat ettiğine inanıyor musunuz? Pandemi süresince avmye,kafeye,pazara, tatile gitmeyen kaç kişi var peki?Ahh pardon kafeler,avmler, sahiller hep üniversite öğrencisi doluydu değil mi? Salın bizi artık!Biz devlet duysun belki umursar,anlar böyle eğitim olmadığını derken önce sizin kafanıza herkesin aynı olmadığını, eğitim denilen şeyin herşeyden önce gelmesi gerektiğini sokmamız gerekiyor. NOT: Ailesinin evinde de sevgilisiyle, arkadaşlarıyla görüşen,kafelere vs giden insanlar var yok değil.Öğrencilere gereksiz yere duyduğunuz öfke sayesinde göremediğimiz şeyi belki bu sayede görürsünüz.

ecem-aksoy3

+NOT 2: Gençlerle biraz empati kurun.Sizin ailenizi bilemem ama ben evde olduğum sürece ders çalışamıyorum.Yemek yap, bulaşık yıka, temizlik yap vs. Bir çok öğrenci de benim gibi.Benden zor durumda olanlar da var, mevsimlik işçiler mesela. Tarlada eba'ya mı girsin,zoom'a mı?Gelir eşitsizliğine, zaten sıkıntılı olan internet çekim gücüne veya direk internet imkansızlığını değinmiyorum onlar için. NOT 3: Üniversite okuduğumuz şehre gittikde aile ziyaretimiz mi eksik kaldı bir tek? Şunu söylemeye çalışıyorum,aile evi,memleketimizde sürdürdüğümüz yaşantı bir çoğumuz için sıkıntılı geçiyor.Ben okumak için uğraşıyorsam, bunun için çabalıyorsam size laf düşmez(öğrencileri kast etmiyorum).Yapıcağınız tek şey biraz empati ve bunların sesi çok çıkıyor,saçmalıyorlar gibi tepkiler yerine bunca insan böyle diyorsa vardır bişey deyip, araştırmak hatta destek vermek belki de. Destek olmak yani,köstek değil.

ayniyildizinaltinda

NOT: Eğitim için can atan bu neslin TYT ortalaması Türkçede 14/40, Sosyal Bilimlerde 8/20, Matematikte 6/40, Fen Bilimlerinde 3/20. Lisede eğitim için can attıkları ve bunu üniversitede de sürdürmek istedikleri çok belli. Yoksa amaç asla sevgili veya arkadaşla baba parası ezmek, bar bar dolaşmak, insanların sağlığını hiçe saymak değil. Saçmalamayın :)

ayniyildizinaltinda

Siz barlarda, starbucksta, yemen kahvecisinde baba parasını ezin, her gün partileyin diye bizim sağlığımızı riske atma lüksünüz yok. Kimse caiz değil diyerek babasının keyfine online eğitim yapmıyor. Derdiniz bu değil avm gibi yerler açıkken niye üniversite kapalı diyorsanız burda sorun olan şey açık olan yerler, üniversitenin açılmaması değil, açık olan yerleri eleştirin, açık olan yerleri malzemeniz yapıp kullanmayın. Mevzubahis sağlık. Ben de online eğitim aldım geçen dönem ve aksaklıklar yaşadım ama okula gidip hem kendi sağlığımı hem sokaktakilerin sağlığını hiçe saymaktan çok daha iyidir. Hormonlarınızı, bencilliğinizi ve egonuzu bir müddet daha baskılayın rica ediyorum.

Görüş Bildir