Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dünyada Online Arkadaşlık ve Flört Hakkında 11 İlginç Bilgi

 > -
Abone ol

İlişki aramak için arkadaşlık sitelerine güvenen insanlar arttıkça, arkadaşlık siteleriyle ilgili yapılan araştırmalar da arttı. İşte son yapılan araştırmalardan 11 sonuç;

Kaynak: http://mentalfloss.com/article/59509/11-...

1. İnsanların %81’i internet profillerindeki boy, kilo ve yaş bilgileri hakkında yalan söylüyor.

Bu durum Wisconsin-Madison Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmada görüldü. Araştırmacılar, deneklerin gerçek yaşlarını görmek için ehliyetlerini kontrol ederek, boylarını ve kilolarını ölçtü ve daha sonra internet profillerini inceledi. Bu araştırmada, kadınlar gerçek kilolarından ortalama 3,5 kilo daha zayıf olduklarını iddiaa etme eğilimindeyken, erkekler ise bu konu da daha az yalan söylediler. Erkek denekler kilolarıyla ilgili ortalama sadece 1 kilo kadar yalan söylerken, boy ölçülerini genellikle 2,5 santim kadar artırdılar. Deneklerin  söyledikleri en az yalan ise yaşlarıyla ilgiliydi.

2. Profillerinde ‘aşk’ kelimesi bulunan insanların ilişki bulma olasılığı daha yüksek.

Bu yıl, “PlentyofFish” adlı arkadaşlık sitesi, bilim insanlarının internette 1.2 milyon kullanıcı profilindeki kelime seçimlerini incelediği  bir araştırma yaptı. Araştırmaya göre, internet ortamında “aşk” kelimesini çok kullananların, ilişki bulmakta daha başarılı oldukları  ve erkeklerin ilişki bulmak için genellikle gönül, çocuk, romantik ve ilişki kelimelerinin kullanımından yararlandıkları keşfedildi.

3. Erkekler, arkadaşlık sitelerindeki profilleri okumakta kadınlara göre %50 daha az vakit harcıyor.

Araştırma şirketi Answer Lab, 2012 yılında, denekler Match.com ve eHarmony.com sitelerinde kullanıcı profillerini okurken, göz hareketlerini takip edebilen Tobii X1 Light Eye Tracker’ı kullandıkları bir araştırma yaptı. Erkek ve kadın deneklerin, kullanıcı profillerini incelerken nereye baktıklarını belirleyerek, erkeklerin kullancı profilindeki fotoğraflara bakmakta, kadınlardan %65 daha fazla vakit harcadıkları belirlendi.

4. Arkadaşlık siteleri aracılığıyla randevulaşanlar için en önemli faktörler: Irk ve Sınıf

Eylül ayında, Buzzfeed, sahte fotoğraflar ve sahte Tinder hesabıyla yürüttüğü araştırmada, Tinder fotoğrafı işçi sınıfı görünümlü olanlar, sohbet için %13 oranında olumlu geri bildirim alırken, fotoğrafı orta-sınıf görünümlü olanların, %36 ile 39 arasında olumlu geri bildirim aldığını fark etti. Ayrıca bu çalışmayla, insanların, karşı cins, olarak kendi ırklarından tamamen farklı başka bir ırka mensup olanlardansa, saf bir ırkı olmayanları ya da melez olanları daha çok tercih ettikleri ortaya çıktı fakat Ulusal Bilim Akademisi’nin son günlerde yaptığı bir çalışmaya göre, durum göründüğü kadar kötü değil. Kaliforniya Üniversitesi araştırmacılarına göre OkCupid’ deki heteroseksüel insanların çoğunluğu, farklı ırklardan insanlarla iletişim halindeler ya da en azından onlardan gelen mesajlara cevap veriyorlar.

5. Algoritmalar, iki insanın birbiriyle uyumlu olup olmadığını tahmin edemez.

Bir grup Amerika’lı psikoloji profesörü, 2012 yılında, Psychological Science in the Public Interest’de yayınlanan online arkadaşlıkla ilgili gerçekleri anlatan bir rapor üzerinde ortak çalışma yaptılar. Siteler, özel algoritmalarını araştırmacılarla paylaşmamasına rağmen, profesörler, arkadaşlık sitelerinin iki insanın sadece aynı şeylere ilgi duyduğu ve aynı karaktere sahip olduğu için ilişkilerinin uzun sürüp, sürmeyeceğini tahmin edemeyeceğini belirtti. Bu çalışmada yer alanlardan biri olan profesör Eli Finker şöyle söylüyor: ‘’Bütün literatürü taradık ve bu sitelerin işe yaramadığını söyleyebilecek kadar güvende hissediyoruz’’

6. İnternet üzerinden randevulaşanların üçte biri, randevularına asla gitmiyorlar.

Şaşırtıcı istatistik 2013’ün sonlarına doğru, Pew Araştırma Merkezi tarafından yapılan bir araştırmadan geliyor. Daha şaşırtıcı olanı ise bu oranın, geçmişte olduğundan önemli derecede daha az olması. 2005’te online flört profillerine sahip olan insanların yarısı internet üzerinden tanıştıkları insanlarla yüz yüze görüşmeye asla gitmiyorlardı.

7. İçki içmeyen kadınlar, içki içen kadınlardan yüzde 24 oranında daha az mesaj alıyorlar.

Plentyoffish, hetoreseksüel kullanıcıların karşı cinste en çok neye dikkat ettiğine dayanan 2014’ün en çok arzu edinlen yalnızlarını içeren grafikleri bir araya getirdi ve sitenin iddiasına göre, Katolik, köpeği olan, 25.000dolardan daha çok kazanan ve yüksek lisans derecesi olmayan kadınlar ve hristiyan, esmer, yüksek kazançlı ve doktora derecesi olan erkeklerdaha çok mesaj alıyor.

8. Kadınların yüzde 30’u kullanıcı profilleri hakkında arkadaşlarının görüşlerine başvuruyor. Erkeklerinse sadece yüzde 16’sı.

Pew Araştırma Merkezine göre, online arkadaşlık sitelerindeki insanların toplam yüzde 12’si arkadaşlarından kullanıcı profillerini oluşturmak ya da gözden geçirmek için yardım istiyor.

9. İnternet üzerinden tanışan çiftlerin boşanma olasılığı daha yüksek.

Son günlerdeki bir çalışma, internet üzerinden tanışan evlenme olasılığı daha düşük olan çiftlerin, internet üzerinde daha fazla ilgi çektiğini iddia etti. Standford ve Michigan Devlet Üniversitesi bir araştırma gerçekleştirdi ve internet üzerinden tanışan çiftlerde ayrılıkların diğer çiftlerden daha fazla görüldüğünü belirtti. Ayrıca, bu durumun evli ya da bekar çiflerin için de geçerli olduğunu ileri sürdü.

10. Madalyonun diğer yüzü: internet üzerinden tanışan çiftlerin boşanma olasılığı daha düşük.

Açık bir şekilde, bu durumun daha fazla çalışılması gerekse de, 2013 yılında, Proceedings of the National Academy of Sciences dergisinde yayınlanan bir çalışma, çalışmaya katılan 2bin insandan yüzde 35’inin eşleriyle internet üzerinden tanıştığını buldu. Çalışma ayrıca, internet üzerinden tanışan insanların boşanma ya da ayrılık oranlarının yüzde 6 olurken, diğerlerinde yüzde 8 olduğunu iddiaa ederek, Standford ve Michigan Devlet Üniversitesi’nin çalışmasına karşı çıkıyor. (Çalışmanın eHarmony tarafından finanse edildiğini de göz önünde bulundurmak lazım.)

11. Online randevulaşma, çiftlerin 6400 dolar tasarruf etmesini sağlıyor.

Eğer insanların online randevulaşma aracılığıyla daha erken evlendiklerine inanıyorsanız, o zaman online randevulaşmanın insanlara para tasarrufu sağladığına da inanabilirsiniz. ConvergEx Group’ dan bir grup araştırmacı, internet üzerinden tanışan çiftlerin, ortalama 18.5 ayda evlendiklerini hesapladılar. Öte yandan, internet üzerinden tanışmayan çiftler, evlenmeden önce ortalama 42 ay bekliyorlar. ConvergEx Group, randevular için haftalık 130 dolardan, 12.803 dolara karşılık, toplam 23.660 dolar hesap etti. Çiftlerin hesabı ayrı ayrı ödemesi durumda, bu evlenmeden önce çiftlerin her birinin 6400 dolar civarında tasarruf etmelerini sağlıyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
exit

Online aşk diğeri offline olana kadardır..

Görüş Bildir