Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Onları Gerçekten Shakespeare Yazdı!

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Onları Gerçekten Shakespeare Yazdı!

Dünyanın önde gelen Shakespeare uzmanlarından oluşan 22 kişilik bir grup, ünlü yazarın eserlerinin tamamıyla kendine ait olduğunu “açıkça” kanıtlamaya yönelik bir kitap hazırladı.

1850’lerden bu yana en popülerleri Francis Bacon, Edward de Vere— Oxford Kontu—ve Cristopher Marlowe, en olmayacak örnek ise Kraliçe I. Elizabeth olmak üzere tam 77 isim William Shakespeare’in eserlerinin muhtemel yazarı olarak ileri sürüldü. Akademisyenler, Shakespeare karşıtı kampanyaların son zamanlarda yoğunlaştığını, Shakespeare’in eserlerinin kendisine ait olup olmadığına ilişkin çalışmaların bazı üniversitelerde master derecesi statüsüne yükseltilmesinin ise bardağı taşıran son damla olduğunu düşünüyor.

Shakespeare’in eserlerinin neden sadece yazarın kendisi tarafından yazılmış olabileceğini bir dizi makaleyle ortaya koyan Shakespeareciler arasında Bacon, Oxford ve Marlowe üzerine olan uzmanlıklarıyla tanınan üç saygın isim de var.

Doğum gününe yetiştirildi

Cambridge Üniversitesi Yayınevi, “Shakespeare Beyond Doubt: Evidence, Argument, Controversy” (Kuşkuların Ötesindeki Shakespeare: Kanıt, Tartışma, İhtilaf) adlı kitabı, yazarın 20-21 Nisan’da Stratford-upon-Avon’da düzenlenecek doğum günü kutlamalarının birkaç gün öncesinde, 18 Nisan’da yayımlayacak. Bilimsel nitelikteki kitap genel okurların da erişimine açık olacak.

Kitabın editörlerinden Paul Edmondson, iddiaların önemsiz olduğu gerekçesiyle bugüne kadar kafalarını kuma gömen Shakespeare akademisyenlerinin hem İngiltere hem de ABD’deki bazı üniversitelerdeki—batı Londra’daki Brunel ve Portland, Oregon’daki Concordia üniversiteleri—eser sahipliğine ilişkin iddialar karşısında tepki vermeye başladıklarını söyledi.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriİngiltereKitapdizi
Görüş Bildir