Onları Bile Koruyamadık! Avustralya'daki Durdurulamayan Büyük Yangından Dolayı Koalaların Büyük Çoğunluğu Yok Oldu!

-
Abone ol

Sessiz ölümleri daha da alevlendi...

Kaynak: https://www.theguardian.com/australia-ne...

Avustralya Çevre Bakanı Sussan Ley, Yeni Güney Galler eyaletindeki kontrol edilemeyen yangından dolayı bölgede bulunan koala nüfusunun %30'unun ölmüş olabileceğini açıkladı.

Ülkede 15 kişinin hayatını kaybetmesine sebep olan, daha önce benzeri görülmemiş bir yangın sezonu yaşanıyor.

İki aydan uzun bir süredir devam eden ölümcül orman yangınları Avustralya genelinde kontrolden çıktı.

Bu süreçte, 5 milyon hektardan fazla alan zarar görürken, zararın 3.4 milyonu Yeni Güney Galler'de meydana geldi.

Şiddetli rüzgar ve artan sıcaklıklarla birlikte yangın, tüm bölgeleri etkisi altına aldı. 21 Aralık itibariyle, dokuz kişi hayatını kaybetti ve 800 ev zarar gördü.

Bu süreçte, insanlarla birlikte hayvanlar da zarar gördü.

Ley, hükumetin koala uzmanlarıyla birlikte çalıştığını ve bunun için 6 milyon dolar bütçe ayrıldığını söyledi.

Durumun ciddiyetini yangının söndürülmesinin ardından daha kapsamlı bir şekilde araştıracaklarını da ekledi.

Bu açıklamalar sonucunda; Avustralya'daki koalaların işlevsel olarak tükenmiş olduğu doğrultusundaki raporlar, abartı olarak görüldü.

Gönüllü itfaiyeciler, kurtarılan koalaların fotoğraflarını paylaşarak bir nebze de olsa içimizi rahatlatıyor.

Ley de dünyanın dört bir yanındaki endişeli insanlardan mail aldığını söylüyor.

Koala nüfusu, son 20 yıl içinde ciddi derecede düştü. Bunun sebebi ise, ormanların harap edilmesi ve yaşam alanlarının kısıtlanması...

Söz konusu olan tek tür tabii ki koalalar değil. Bunun yanında birçok hayvan türü geri dönülmez bir şekilde yok oluyor. Orman yangınları, Avustralya'nın biyolojik çeşitliliğine ciddi anlamda zarar veriyor.

Ekoloji profesörü Chris Dickman, koalaların kurtulma durumunun ardından nesillerini devam ettirmesi için büyük zorluklar çekileceğini söyledi.

İlerleyen günlerde vahşi hayvan popülasyonunun yangınlardan önceki haline gelmesi için insan yardımı ihtiyacı korkutucu durumu gözler önüne seriyor.

İnsanoğlunun eylemleri yüzünden gerçek anlamda cehenneme dönüşen ve hayvanlara zarar veren olay, sadece bununla sınırlı değil tabii ki... Konuyla ilgili içeriğimize buradan ulaşabilirsiniz.

İnsan Irkı Olarak Dünyayı Hayvanlar İçin Cehenneme Çevirdiğimizin Kanıtı Korkunç Olaylar - onedio.com
İnsan Irkı Olarak Dünyayı Hayvanlar İçin Cehenneme Çevirdiğimizin Kanıtı Korkunç Olaylar - onedio.com

Abcnews'in paylaştığı videodan da durumun ciddiyetini ve çaresizliğini bir kez daha anlıyoruz.

Umarız bir an önce durum kontrol altına alınabilir.

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
akatsuki1971

“Rahman Kur’ân’ı öğretti. İnsanı yarattı, ona konuşmayı öğretti. Güneş ve Ay bir hesap ile hareket ederler. Yıldızlar ve bitkiler hep secdededirler. Göğü bu âhenkle O yükseltti ve bu mîzânı (ölçüyü, dengeyi) koydu ki, siz de ders alıp ölçü dışına taşmayasınız. Öyleyse siz de tartıyı adaletle yapın, sakın teraziyi, dengeyi aksatmayın!” (Rahman, 55/1-9) ne ekersek onu biçeriz. bu arada inanmayanlar güneş ve ay bir hesapla hareket eder göğü yükselttik sözünü bir mucize olarak kabul etmezler onlara göre bu kitap hayatında mekkeden dışarı çıkmamış okuma yazma bilmeyen bir peygamberin uydurmasdır. neyse onlar kendi hallerinde oyalansınlar

ucanbaliklar

Hiç bir şey yapamadan öylece izlemek, kuru kuru üzülmek sadece dua etmek o kadar koyuyor ki. Tüm insanlık olarak dünyayı bitirdik. Hepimize bravo. Büyükten küçüğe hepimize bravo. Belki çocuklarımız, belki torunlarımız içmeye temiz su bulamayacaklar, temiz havaya hasret kalacaklar, şu canlıların kiminin varlığından haberdar dahi olmayacaklar belki. Doğa resmen insanları cezalandırıyor. Biz değil belki ama bizden sonraki nesiller bilinçli olursa eğer arkamızdan güzelce sövecekler, "ne biçim bir dünya bıraktınız bize" diye.

queensever

o kadar üzülerek izliyorum ki anlatamam :_( çok isterdim yardım edebilmek ama sadece dua ediyorum. şu iğrenç dünyadaki en masum canlılar hayvanlar onlarda telef olup gidiyor Allah yardımcısı olsun o ülkenin :(

lovatictr

Avustralyalı yetkililerin sorumsuzluğu cezasız kalmamalı...

gzm-ynklr

Çok yazık.

Görüş Bildir