Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Onlarca Fanatik Yahudi, Mescid-İ Aksa'ya Baskın Düzenledi

0PAYLAŞIM

Onlarca Fanatik Yahudi, Mescid-İ Aksa'ya Baskın Düzenledi

KUDÜS Anadolu Ajansı - İsrail polisinin eşlik ettiği onlarca fanatik Yahudi, sabah seansında işgal altındaki Doğu Kudüs'şan Daha Önceki Şehir bölgesinde bulunan Mescid-i Aksa'nın avlusuna girdi.

Kudüs İslami Vakıflar Yönetinden yapılan yazılı açıklamada, İsrail polisi gözetmesindeki 124 fanatik Yahudinin Mescid-i Aksa'nın güneybatısında bulunan El-Meğaribe Fas Kapısı'ndan Harem-i Şerif'e girerek baskın tertip ettiği belirtildi.

İsrail polisinin gözetmesindeki fanatik Yahudilerin sabah ve öğleden sonra Mescid-i Aksa'ya tertip ettiği bu cins baskınlar bölgede gerginliğin tırmanmasına neden oluyor.

  • Kudüs İslami Vakıflar Yönetinin hakimliği ihlal ediliyor

Mescid-i Aksa ve Kudüs'teki vakıflar, İsrail ile Ürdün arasında 26 Ekim 1994'te imza atılan sulh antlaşmasına göre Ürdün Vakıflar, İslami İşler ve Mukaddesat Bakanlığına bağlı Kudüs İslami Vakıflar Yönetinin himayesinde bulunuyor.

Daha evvel Kudüs İslami Vakıflar Yönetinin izni dahilinde Mescid-i Aksa'yı ziyaret eden Yahudiler, 2003'deri bu yana Vakıflar Yönetinin dominantlığını ihlal eden İsrail'in tek taraflı kararı çerçevesinde polis eşliğinde Müslümanların mukaddes mabedine giriyor.

İsrail makamlarının bu tek taraflı kararını tanımayan Kudüs İslami Vakıflar Yöneti, Müslümanların dominantlığını ihlal edici bu cins girişleri baskın olarak nitelendiriyor.

İşgal altındaki Doğu Kudüs'te bulunan Mescid-i Aksa, Müslümanların ilk kıblesi olma özelliğini taşıyor.

Yahudiler, içinde Kıble Mescidi ile Kubbetu's Sahra Camisi'nin yanı gizeme müze, medreseler ve büyük avlunun yer aldığı Mescid-i Aksa Külliyesi altında, Süleyman Mabedi viranelerinin bulunduğu iddiasıyla kazı çalışmaları yapıyor, Aksa'da kendilerinin de iman etme hakları olduğunu korunuyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir